Problémy s ministerstvem školství bude řešit Jakub Fischer

Praha - Nové vedení si ve čtvrtek zvolila na svém sněmu Rada vysokých škol, oznámil nově zvolený předseda Jakub Fischer. Jeho místopředsedou bude například předseda Studentské komory Miroslav Jašurek nebo profesor Jiří Zlatuška z Masarykovy univerzity v Brně.

Dalšími místopředsedy jsou Vladimír Čechák z Vysoké školy finanční a správní, Tomáš Opatrný z Univerzity Palackého v Olomouci a Eva Münsterová z Vysokého učení technického v Brně.Nové vedení se bude zabývat aktuálním problémem mezi akademiky a ministerstvem školství, co se týče názoru na věcný záměr vysokoškolského zákona a zákona o finanční pomoci studentům.Fischer uvedl, že o obou návrzích hodlá jednat s politickou reprezentací. Jeho místopředseda Čechák zdůraznil, že dosavadní stanoviska Rady vysokých škol k oběma věcným záměrům zákonů se v zásadních bodech měnit nebudou. Rada nadále odmítá zavedení školného a omezení autonomie vysokých škol."Měli bychom se vrátit k jednáním s ministerstvem školství. Věřím, že ta jednání se uskuteční. Slíbil je pan ministr rektorům, slíbil je i náměstek pro vysoké školy Wilhelm dnes před 250 zástupci akademických obcí," myslí si nový předseda.Rada vysokých škol se nyní prý pokusí konstruktivně zastoupit akademickou obec při jednáních na ministerstvu školství. Reforma vysokých škol je podle Fischera odmítána takřka všemi akademiky."Věřím, že ministerstvo školství pochopí, že ta atmosféra je skutečně hodně rozjitřená. Stav, kdy studenti vyhazují melouny nebo jiné předměty z oken, kdy jsou výzvy k nepokojům, ke stávkám, říká, že je něco v nepořádku. Ministr školství by měl pochopit, že nějaký problém nastává. Myslím si, že by se ta situace měla zklidnit, měli bychom se vrátit k věcným jednáním," dodal Fischer.Dosud reformu podle místopředsedy RVŠ Jašurka odmítlo 23 akademických senátů, ty již přijaly usnesení. "Některé akademické senáty jednají ještě dnes. Z tohoto pohledu se nedá říci, že nějaká vysoká škola podporuje reformní snahy ministerstva," uvedl Jašurek.Kvůli nesouhlasu s plánovanou reformou vysokých škol proběhlo již minulý týden několik akcí. První shromáždění svolal na čtvrtek rektor Karlovy univerzity Václav Hampl. Do posluchárny Právnické fakulty Karlovy univerzity přišlo více než 600 akademiků a studentů.Ti všichni pak přijali rezoluci, ve které odmítají plánovanou reformu. V rezoluci pak vybízejí studenty a akademiky ostatních univerzit, aby se k protestům proti zákonu přidali. Reforma podle akademiků ohrožuje autonomii vysokých škol, omezí samosprávný charakter akademické obce i vliv studentů na rozhodování vysokých škol. Ty budou navíc podléhat správním radám.Návrh zákona o finanční pomoci studentům zavádí školné. Na to by si studenti mohli půjčovat u soukromých subjektů, úroky za ně by měl podle návrhu platit stát. Akademikům se nelíbí, že peníze z veřejných rozpočtů tak půjdou do bank. Školné navíc bude omezujícím prvkem pro studium nemajetných studentů.Tento týden si předsedy akademických senátů i zástupce České konference rektorů pozval k sobě na ministerstvo šéf rezortu školství Josef Dobeš (VV). Jednání však neměla žádný výsledek, akademici trvají na stažení věcných záměrů zákonů z jednání vlády, Dobeš trvá na tom, že vysokoškolskou reformu je nutné provést co nejdříve.

Související

Petr Fiala

Revoluce ve školství: V Česku vzniknou středoškolská lycea

Česká vláda oznámila vznik nového středoškolského oboru nazvaného všeobecné lyceum, který bude spuštěn od příštího roku. Tento krok je součástí snahy modernizovat český vzdělávací systém a přizpůsobit ho potřebám společnosti ve 21. století. Novinku v úterý představil premiér Petr Fiala společně s ministrem školství Mikulášem Bekem.

Více souvisejících

Školství reformy

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 6 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy