ŠOK: Přestávky ve škole od září o 5 minut kratší? Navrhl to ministr Fiala

Praha - Ministr školství Petr Fiala (nestr.) chce dát školám od 1. září šanci, aby zkrátily přestávky mezi jednotlivými hodinami z deseti na pět minut. Vyplývá to z návrhu vyhlášky rezortu školství, se stejným nápadem přitom pohořel Fialův předchůdce Josef Dobeš (za VV).

Pětiminutové přestávky se zatím objevily jen na papíře a i tam měly jepičí život. O možnosti jejich zavedení média informovala 3. ledna 2012 dopoledne. Ve stejný den odpoledne ministerstvo od záměru couvlo.

"Přestávky mezi vyučovacími hodinami jsou nejméně pětiminutové, jedna přestávka v dopoledním vyučování musí trvat nejméně 15 minut. Přestávka mezi dopoledním a odpoledním vyučováním trvá nejméně 30 minut," citoval v lednu z návrhu školské vyhlášky tehdejší mluvčí ministerstva Patrik Kubas.

Po obědě se situace obrátila. "Ministr školství, mládeže a tělovýchovy Josef Dobeš svolal poradu vedení, která se jednoznačně usnesla, že změna by nebyla ve prospěch žáků, a proto se vrací k původnímu znění. Kratší přestávka by totiž žákům neumožnila dostatečnou přípravu na další hodinu a nezajistila jim prostor pro splnění hygienických potřeb," uvedlo v půl třetí odpoledne ministerstvo.

Ministr Dobeš tehdy argumentoval, že po možnosti kratších přestávek volaly samy obce, ve kterých žákům o pár minut ujíždějí autobusy a kde tak děti musejí zbytečně čekat na pozdější spoje.

Petr Fiala si zřejmě uvědomuje totéž, ale po Dobešově fiasku napsal text mnohem obezřetněji. "V případech hodných zvláštního zřetele lze zkrátit některé desetiminutové přestávky na nejméně pět minut a přestávku mezi dopoledním a odpoledním vyučováním na nejméně 30 minut," stojí v návrhu nové vyhlášky.

Ministr chtěl navíc zjevně předejít lednovým argumentům, že za pět minut si žáci mnohdy ani nestihnou dojít na toaletu. Součástí nového textu je proto přímo pasáž: "Při zkracování přestávek ředitel školy přihlédne k základním fyziologickým potřebám žáků."

Novinku bude moci vedení škol použít už při plánování rozvrhů nového školního roku, její účinnost má odstartovat 1. září 2012.

Související

Více souvisejících

Petr Fiala Školství

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy