Odpor proti školnému roste! Souhlasí jen 21 procent lidí

Praha - Bezmála tři čtvrtiny obyvatel České republiky nesouhlasí se školným na veřejných univerzitách. S výsledky průzkumu přišla v pondělí agentura CVVM.

Proti minulým letům navíc prořídly řady těch, kdo na placení za vysokoškolské vzdělání kývají. Nejenže tak česká společnost zůstává v tomto bodě ve své většině odmítavá, odpůrců školného zároveň zvolna přibývá.

"Jen pětina lidí uvedla, že se zavedením poplatku za univerzitní vzdělání souhlasí, přičemž převažuje souhlas vlažný," uvedl Jan Červenka z agentury CVVM. Podobnější analýza ukázala, že kladné stanovisko zastávají spíše lidé s dobrou životní úrovni a voliči pravice.

Proti propadovým výsledkům popularity školného důvěra obyvatel země v to, že každý může dosáhnout takového vzdělání, jaké mu jeho schopnosti umožňují, zůstává ve vysokých hodnotách. Tuto víru má devětapadesát procent respondentů. "Opačný názor je vlastní třetině občanů republiky. Pokud výsledky porovnáme s loňským zářím, neshledáme výraznější názorovou změnu," dodal Červenka. Důvěra mezi respondenty přitom stoupá s mírou vzdělanosti a příklonem k pravicovému politickému spektru.

Za důležité pro institucionální dosažení vědomostí považují Češi píli a pracovitost jednotlivce, podobně vysokých hodnot dosáhly i schopnosti a touha po vzdělání. Značné procento lidí vyslovilo i méně pozitivní faktory – tři čtvrtiny respondentů se domnívají, že roli sehrává vzdělání rodičů, necelé dvě třetiny označily protekci a prominentní původ.

"Jako nedůležité Češi vnímají rasu a pohlaví, ty podle průzkumu nemají valný význam v cestě za dosažením touženého vzdělání," uvedl Jan Červenka. Vliv známostí odmítají hlavně vysokoškoláci, respondenti se základním vzděláním zase nepřipisují důležitost touze po vzdělání. Proti roku 2009 poskočila o šest procentních bodů hladina těch, kdo hlasovali pro význam původu z vlivné či bohaté rodiny.

Mezi respondenty se v září vydali pracovníci Centra pro výzkum veřejného mínění SOÚ. Vyzpovídali 1036 lidí. 

Související

Ilustrační foto

Mělo by se na vysokých školách platit školné?

Komentář Lukáše Kovandy - Je dobře, že se opět začalo mluvit o zpoplatnění školství. Vysoké školy by určitě zpoplatněny být měly. Argumentem není jenom navýšení příjmů veřejné kasy a žádoucí zkvalitnění výuky.
Ondřej Andrys (vpravo)

Školné neřešíme, rodičům pomůžeme se špatně vedenou distanční výukou, říká inspektor Andrys

Česká školní inspekce nemůže vstupovat do sporu rodičů, kterým se nelíbí, že v době distanční výuky musejí nadále hradit soukromým vzdělávacím zařízením školné. Náměstek ústředního školního inspektora Ondřej Andrys tvrdí, že stát není oprávněn, aby vstupoval mezi privátní subjekt a zákonné zástupce žáka. „Pokud má ale rodič výhrady ke kvalitě distanční výuky, může se obrátit na Českou školní inspekci,“ říká pro EuroZprávy.cz Ondřej Andrys.

Více souvisejících

školné

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Zničená Ukrajina.

Ukrajině hrozí porážka kvůli váhající Evropě, tvrdí analýza z Německa

Rusko pod vedením Vladimira Putina sice ekonomicky i technicky oproti NATO ztrácí, přesto válku na Ukrajině vyhraje, domnívá se německý novinář Christoph von Marschall. Napsal to v analýze pro týdeník Focus a deník Tagesspiegel. Podle jeho názoru se může opakovat scénář z Afghánistánu, který západní spojenci v roce 2021 opustili a ponechali napospas Tálibánu. 

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Uprchlíci z Ukrajiny se registrují v Česku.

Ukrajinské migranty Česko potřebuje. Vyplácí se nám

Nepřijímat migranty – ani ty z oblastí válečných konfliktů, ani ty ekonomické, zkrátka nikoho. Takové hlasy se ozývají ze širokého spektra rádoby vlasteneckých či populistických stran. Takové tunelové vidění ale zcela ignoruje fakta a ekonomickou realitu. Data ukazují, že se migrace Česku vyplácí.

Aktualizováno před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Aktualizováno včera

včera

včera

Londýnský starosta Sadiq Khan

Londýn beze změny. Starostou metropole bude nadále Sadiq Khan

V čele Londýna bude nadále labourista Sadiq Khan, který byl v sobotu zvolen na rekordní třetí po sobě jdoucí funkční období. Podle agentur je jeho aktuální vítězství nad konzervativci o to důležitější, že Velkou Británii čekají za několik měsíců všeobecné volby. Labouristé v nich budou favority. 

Aktualizováno včera

včera

včera

VIDEO: Diktátor Kim Čong-un se stal hvězdou TikToku s propagandistickou písní „Přátelský otec“

Severokorejská propagandistická píseň "Friendly Father" (Přátelský otec) oslavující Kim Čong-una zaznamenala obrovský úspěch na sociální platformě TikTok, kde získala miliony zhlédnutí. Tato píseň, která chválí komunistického diktátora Severní Koreje, si získala oblibu zejména mezi mladou generací Z, která ji sdílela a komentovala s obrovským nadšením. Jeden uživatel ji označil jako "to, co jsem potřeboval dneska slyšet", zatímco další se dokonce zeptal, zda je k dispozici na hudební platformě Spotify.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy