Revoluce v češtině: V lednu vyjdou nová pravidla. Co se změní?

Praha - V lednu vyjde pětisetstránková příručka českého jazyka, která doplní 20 let stará pravidla pravopisu. Některé věci totiž dosud nebyly v pravidlech upraveny, příručka popíše i některá nová spojení a upozorní na zastarávající podobu psaní. Podle Markéty Pravdové z Ústavu pro jazyk český Akademie věd se ale revoluce v pravopise nechystá, příručka v tištěné podobě shrnuje jazykovědné otázky řešené v posledních pěti letech v internetové poradně ústavu.

"Věci, které už jsou v tuto chvíli dostupné na internetové jazykové příručce, které nejsou lidu neznámé, jsme upravili, rozšířili, doplnili pro knižní podobu," řekla ČTK Pravdová.

V žádné mluvnici například nejsou popsána některá zeměpisná a osobní jména či interpunkce. "Máme tam i dost praktické kapitoly co se týká úpravy písemností, doporučení pro obchodní a úřední korespondenci," popsala Pravdová.

Příručka například ustanovuje, jak psát lomítko, pomlčky, spojovníky, ale i časové údaje a kalendářní data. Dosud se například časová jednotka pět hodin měla psát jako 5.00, nově příručka připouští i 5:00, tedy s dvojtečkou. 

"Někdy už zase naopak hodnotíme, že to sice mají pravidla, ale už je to věc zastaralá," upozornila. Uvedla to na příkladu psaní Nagano '98, kde odborníci nyní doporučují celý letopočet raději vypsat, tedy Nagano 1998.

Podle Pravdové aktualizace pravidel neznamená převratnou novinku například ve výuce či v úředních dokumentech. Internetová poradna totiž ožehavé jazykové jevy, s nimiž se na ni obrací veřejnost, řeší od roku 2009. Poradna patří mezi nejnavštěvovanější stránky Akademie věd, denně má 30.000 návštěv. "Celý národ nám ji zkorigoval a přivedl k dokonalosti," dodala v nadsázce Pravdová.

Čeština je řazena mezi obtížné jazyky

V mnohem větší míře než dosud začne platit pravidlo, které žáci a studenti slyší nejraději: "Obojí je správné." Ano, česká gramatika se stává benevolentnější, píše iDnes.cz.

Směřování jazyka k více variantám však nevnímají všichni češtináři jako plus. "Domnívám se, že je to pro běžnou populaci matoucí. Jednodušší by byla jedna správná varianta. Lidé si pamatují, že dříve bylo něco spisovné, a najednou narazí na to, že existuje i druhá možnost. Pak mají v hlavě zmatek a musí hledat, co je správně," říká Lucie Slejšková ze společnosti EDUin, která vede kurzy češtiny pro úředníky.

Podle Slejškové Češi sice na obtížný pravopis nadávají, ale zároveň jsou konzervativní a změny nechtějí. Když už se ho jednou sami nadřeli, zvládnou to podle nich i jejich potomci.

Neurofyziologové přesto věří, že čínština a arabština jsou nejobtížnějšími jazyky. A to zejména pro rodilé mluvčí těchto jazyků, jejichž mozek při učení musí vynaložit nejvíce úsilí. Lingvisté zase tvrdí, že schopnost učení se nového jazyka je dána zejména stávající jazykovou výbavou. Např. pro Ukrajince nebo Čechy není příliš těžké naučit se rusky, i když je ruština považována za jeden z nejtěžších jazyků světa. Guinnessova kniha rekordů uvádí jako nejtěžší jazyk Chippewa, kterým hovoří indiánský kmen Ojibwe žijící v Severní Americe.

Vědci z amerického Jazykového institutu ministerstva obrany sestavili žebříček nejtěžších jazyků na světě. Mezi nejsnadnější jazyky (pro rodilé mluvčí angličtiny) byly vybrány afrikánština, dánština, nizozemština, francouzština, haitská kreolština, italština, norština, portugalština, rumunština, španělština, svahilština a švédština.

Skupinu středně obtížných jazyků tvořila bulharština, daríjština, perština, němčina, (moderní) řečtina, hindustánština, indonéština a malajština.

Následující jazyky jsou považovány za obtížné: amharština, bengálština, barmština, čeština, finština, (moderní) hebrejština, maďarština, khmerština (kambodžská), laoština, nepálština, filipínštona (tagalština), polština, ruština, srbochorvatština, sinhálština, thajština, tamilština, turečtina, vietnamština.

Související

Více souvisejících

čeština

Aktuálně se děje

před 33 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 3 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy