Děti nejsou riziková skupina, absence školy jim ublíží víc než covid-19, míní britský profesor

Koronavirus se původně začal šířit z Wuchanu, z činské provincie Chu-pej, aby se pak následně rozprostřel do celého světa, který pak v reakci na něj učinil jistá opatření, která zahrnovala například také zavření škol. Od září by se ale měla výuka znovu obnovit.

Podle profesora a lékařského důstojníka Chrise Whittyho bude minimálně příštích devět měsíců pro žáky, studenty a pedagogy klíčových. Rovněž také varoval, že stráví-ly děti příliš času doma na úkor školy, podepíše se to na nich více než samotný koronavirus. Informovaly o tom Lidové noviny.

Experti jsou navíc zajedno, že covid-19 není u dětí tak nebezpečný jako u dospělých. Dětská úmrtí s koronavirem jsou zpravidla připisována sekundárním vážným chorobám. Například Centrální statistický úřad Velké Británie avizoval, že s covidem-19 zemřelo v zemi od března do června pouze 10 jedinců do 19 let. Celkový počet úmrtí ve Spojeném království přitom činí téměř 42 tisíc lidí.

Nebezpečí dětských úmrtí v důsledku koronaviru lze z výše uvedeného důvodu považovat za téměř mizivé. I proto je také z hlediska fyzického i duševního zdraví víc poškodí, když se nebudou vzdělávat se svými spolužáky a učiteli. Alespoň tohoto názoru je profesor Whitty. Děti totiž vyžadují osobní kontakt. Kromě toho se také ukázalo, že u dětí navštěvujících školská zařízení v průběhu června bylo zvýšené riziko nákazy doma než ve škole. Žádná opatření navíc nejsou zcela bez rizika a je potřeba vzít v potaz všechna pro a proti.

Mnohem více nebezpečný je ve škole přenos koronaviru mezi zaměstnanci. Podle epidemiologa Siana Griffithse, který poskytl rozhovor BBC, by to měli být právě učitelé a rodiče, kdo bude dbát na zvýšenou hygienu rukou a zakrývání obličeje při kašlání a kýchání. V momentně, kdy jsou ve velkém shonu nebo stresu, na tato jednoduchá opatření častokrát zapomenou.

Nejvíce ohrožení jsou ale lidé pokročilého věku. Zda se budou chtít prarodiče vídat se svými vnoučaty i během školního roku, je samozřejmě na nich, ale pravděpodobnost, že chytnou covid-19 od nich je mnohem menší než u dospělých.

Související

Více souvisejících

Školství vzdělání děti zdraví Velká Británie Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Sestřelení letu J2-8243 letadla společnosti Azerbaijan Airlines

Sestřelení letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines: Co vše zatím víme?

Ázerbájdžán ve čtvrtek vyhlásil den smutku za oběti letecké nehody v Kazachstánu, při níž zahynuly desítky lidí. Zatímco příčiny havárie letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines zůstávají nejasné, začínají se objevovat otázky ohledně možné role ruského protivzdušného systému v této tragédii. Agentura Reuters s odkazem na několik anonymních zdrojů uvedla, že letadlo bylo údajně sestřeleno ruským obranným systémem.

včera

Pantsir-S

Pantsir-S. Co je zač ruský systém, který zřejmě sestřelil ázerbájdžánské dopravní letadlo?

Pantsir-S (v kódu NATO: SA-22 Greyhound) je ruský systém protivzdušné obrany krátkého a středního dosahu, který kombinuje raketové a kanónové zbraně. Je určen k ochraně strategických objektů, vojenských základen nebo jednotek před různými druhy leteckých hrozeb, jako jsou letadla, vrtulníky, řízené střely, bezpilotní prostředky (drony) a dokonce i raketové projektily. 

Aktualizováno včera

Pád letadla společnosti Azerbaijan Airlines

Ázerbájdžánské dopravní letadlo sestřelila ruská raketa. Kreml se bouří

Ruská vláda varovala před šířením nepodložených „hypotéz“ o příčině pádu letadla společnosti Azerbaijan Airlines, při kterém ve středu v Kazachstánu zahynulo 38 lidí. K incidentu došlo u města Aktau, přičemž přežilo 29 z 67 lidí na palubě. Tragédie vyvolala spekulace, že havárii mohl způsobit zásah ruského systému protivzdušné obrany v čečenské oblasti. Ázerbájdžánské vládní zdroje pro Euronews následně potvrdily, že ruská střela země-vzduch skutečně způsobila středeční havárii letadla.

včera

včera

včera

včera

včera

dárky

Co s nevhodným vánočním dárkem? Lhůta pro vrácení se krátí

Vánoce jsou časem radosti, ale ne všechny dárky, které dostaneme, odpovídají našim představám. Nevhodné velikosti, duplikáty nebo prostě něco, co se nám nehodí – to vše může být důvodem k vrácení nebo výměně dárku. Pokud jste se ocitli v této situaci, nezoufejte. Většina obchodů má pro takové případy řešení.

včera

včera

včera

včera

25. prosince 2024 21:40

RECENZE: Čarovné jablko v souboji nových vánočních pohádek obstálo

Den po nové štědrovečerní pohádce Tři princezny nasadila Česká televize do vysílání další premiérovou pohádku Čarovné jablko, která vznikla ve spolupráci se sousedy ze Slovenska. Je o souboji dobra se zlem, jak jinak. Jak ale dopadl pomyslný souboj vánočních pohádek? 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy