Česko zřejmě čeká návrat do 4. stupně PES, zpřísněná opatření by zasáhla i školy

Případné zpřísnění opatření proti covidu-19, o kterém bude vláda rozhodovat v pondělí, by se mělo týkat i škol. O načasování by ministerstvo informovalo školy včas, řekla na dotaz ČTK mluvčí ministerstva školství Aneta Lednová. Ministr školství Robert Plaga (za ANO) podle ní v pondělí také podle dat o vývoji epidemie covidu-19 rozhodne o případném prodloužení vánočních prázdnin. Dohodl se na tom s ministrem zdravotnictví Janem Blatným (za ANO), řekla Lednová.

Blatný po dnešním jednání vlády uvedl, že Plaga zváží, zda kvůli epidemii neprodlouží vánoční prázdniny. Místo původně plánovaného 22. prosince by mohli jít žáci naposledy do škol v pátek 18. prosince. Rozhodnout by měla vláda v pondělí, kdy by v případě dalšího negativního vývoje epidemie měla zároveň zvážit opětovné zpřísnění opatření ze současného třetího stupně na úroveň čtyři.

"V případě, že dojde ke zhoršení situace, a tím i k přechodu do stupně čtyři (systému) PES, měla by se daná opatření týkat i škol," uvedla dnes Lednová na dotaz ČTK. Při případném zpřísnění opatření se podle ní budou školy primárně řídit pokyny pro daný stupeň, který již mají k dispozici. "O případných dílčích úpravách či načasování je budeme jako vždy informovat včas, a to prostřednictvím datových schránek," řekla.

O přechodu mezi jednotlivými stupni systému PES se podle ní rozhoduje na vládě na základě doporučení ministerstva zdravotnictví. Podle systému PES ve školství mohou mít běžnou výuku ve čtvrtém stupni žáci posledních ročníků základních a středních škol a první stupeň ZŠ. Šesté až osmé třídy a nižší stupeň víceletých gymnázií se střídají v prezenční a distanční výuce. Na středních školách může být také praktická výuka. V současném stupni se navíc na středních školách mohou třídy střídat i na teoretickou výuku a nemusí se tam zachovávat stejné složení kolektivu. Opatření se ve školách zmírnila na stupeň tři toto pondělí.

Co se týče prodloužení vánočních prázdnin, jde podle Lednové o zvažovanou variantu. "Dohoda mezi ministrem školství a zdravotnictví je taková, že v pondělí budou k dispozici aktuální data o vývoji epidemie a výskytu onemocnění covid-19 v jednotlivých segmentech. Rozhodovat se bude ministerstvo školství právě na základě těchto dat," uvedla dnes Lednová na dotaz ČTK.

Vánoční prázdniny mají podle původní organizace školního roku začít 23. prosince. Žáci se měli do lavic vrátit 4. ledna.

Děti se kvůli epidemii učily od první poloviny října na dálku. Do škol se začaly postupně v omezené míře vracet od 18. listopadu.

Související

Mikuláš Bek

Ministerstvo se chystá zrušit malé školy. Každá by měla mít ideálně 8000 žáků, prohlásil Bek

Ministr školství Mikuláš Bek (STAN) plánuje do konce října předložit vládě návrh na slučování malých škol jako součást novely školského zákona. V diskusním pořadu Otázky Václava Moravce na České televizi uvedl, že návrh počítá s odloženou účinností minimálně o tři roky. Předseda školských odborů František Dobšík však upozornil, že ředitelé škol s tímto návrhem většinou nesouhlasí.

Více souvisejících

ministerstvo školství Robert Plaga Jan Blatný Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) Školství

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 6 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy