Asi pět milionů korun z darů na akce Univerzity Karlovy (UK) si nechala na svůj účet poslat soukromá firma bývalých pracovníků školy. Vyplývá to ze zjištění UK, materiály Fakulta sociálních věd UK předala policii, uvedl dnes server Aktuálně.cz.
Firma pracovníků školy Středisko bezpečnostní politiky, která loni po vypuknutí aféry kolem financování akcí změnila jméno na Multilateral Consulting & Analysis, dostala podle serveru třeba statisíce korun od čínské ambasády na pořádání konferencí Česko-čínského centra UK.
Univerzita již centrum zrušila a tři pracovníci UK kvůli aféře rezignovali na své posty. Podle serveru ale popírají, že by univerzitu poškodili.
Vedení univerzity podle dřívějších informací spolupracuje kvůli financování akcí školy přes zmíněnou firmu s policií, která případ vyšetřuje pro podezření ze spáchání podvodu. Firma Multilateral Consulting & Analysis odmítla podle serveru univerzitě poskytnout informace o svých finančních operacích. UK proto oslovila 21 firem sponzorujících akce školy, zda nějaké peníze na akce darovaly a na jaký účet dary posílaly. Podle informací od firem tak bylo posláno na účet Multilateral Consulting & Analysis místo na účet UK asi pět milionů. Některé dotázané společnosti ale odmítly odpovědět, píše server.
"Je to odhadovaná částka. Vedení senátu i fakulty předalo všechny informace, které jsme byli schopni shromáždit, policii. Očekáváme, že prověřování přinese zpřesnění údajů," sdělil Aktuálně.cz předseda akademického senátu Fakulty sociálních věd a novinář České televize Václav Moravec. Společník Multilateral Consulting & Analysis a bývalý tajemník Česko-čínského centra UK Miloš Balabán ani další společníci firmy a bývalí pracovníci UK Libor Stejskal a Mirka Kortusová se k tomu nevyjádřili. Jejich mediální zástupce Michal Donath ale popřel, že by školu poškodili. "FSV žádná taková škoda nevznikla a ani vzniknout nemohla," sdělil serveru.
Balabán loni lhal o financování konferencí pořádaných Česko-čínským centrem. Tvrdil, že naprostou většinu nákladů platilo samo centrum, ale konference podle Balabánova kolegy Stejskala platila čínská ambasáda. Velvyslanectví Číny peníze posílalo podle Aktuálně.cz právě soukromé firmě Balabána a jeho kolegů. Audit, který později provedla UK, ale nezjistil, kde peníze od Číňanů skončily. Rektor školy Tomáš Zima letos v lednu řekl médiím pouze to, že podle auditu univerzita žádné peníze z Číny nepřijala a nebyla nalezena žádná smlouva s Balabánovou firmou.
Balabán podle Aktuálně.cz vedení Fakulty sociálních věd už dříve řekl, že jen na bezpečnostní konference konané na fakultě vybral přes svou firmu v letech 2015 až 2019 na 3,3 milionu. Peníze mu převedly třeba zbrojařské firmy Czechoslovak Group, Omnipol a Česká zbrojovka, dále ČEZ a čínská firma Huawei. Bývalí pracovníci školy, kteří ve firmě Multilateral Consulting & Analysis působí, také podle serveru uvedli, že si ze sponzorských darů na akce školy vypláceli odměny.
Související
České a slovenské filmy utržené ze řetězu. Připravte se s naším výběrem na studentský festival
Univerzita Karlova podá stížnost proti odložení případu střelby na FF UK
Univerzita Karlova , peníze , Čína , Policie ČR
Aktuálně se děje
včera
Konec šéfky Sněmovny? ANO chce odvolat Pekarovou Adamovou, podpisů má desítky
včera
Zmáčkne Putin jaderné tlačítko? Teoreticky může, analýza ale ukazuje, proč to neudělá
včera
Zelenskyj: Severní Korea může vyslat na Ukrajinu 100 000 vojáků
včera
Izraelem otřásá politický skandál. Netanjahuův muž vynesl tajné dokumenty
včera
Lavrov sdělil, jak se Rusko staví k jaderné válce
včera
Tisíc dnů bezohledné agrese. Nová eskalace má jadernou pachuť
včera
"Není to poprvé, co Rusko vyhrožuje..." USA a EU zareagovaly na Putinovu změnu jaderné doktríny
včera
Sabotáž v Baltském moři: EU nevěří, že šlo o náhodu, za poškozením podmořských kabelů může stát Rusko
včera
Přípravy na válku? Rusko hromadně produkuje protiatomové kryty
včera
Nad Googlem se stahují mračna. Ministerstvo chce, aby prodal Chrome, v plánu je mu sebrat i Android
včera
Po raketách Taurus už nevolá jen Kyjev. Tlak na Scholze neustále roste
včera
Domluva Bidena s Trumpem? Expert pro EZ okomentoval povolení použití raket dlouhého doletu pro Ukrajinu
včera
Za změny počasí nemohou, přesto je devastují jako první. Pro malé země není COP29 konferencí, ale bojem o přežití
včera
Ukrajina údajně poprvé zaútočila americkými raketami ATACMS hluboko na ruském území
včera
Turecké nálety devastují Sýrii. Novináři odhalili skutečný rozsah útoků
včera
Bilion dolarů za záchranu počasí na Zemi? Podle ekonomů nejde o vysokou částku
včera
Zimní počasí je tady. K silnému větru se přidá sníh, napadne několik centimetrů
včera
Lidskost v Pásmu Gazy zemřela? OSN popsala jeden z nejhorších incidentů
včera
Ruská reakce na rozhodnutí USA o raketách ATACMS: Putin mění přístup k jaderným zbraním
včera
Proti Ukrajině i vlastním lidem. Putin vede dvojí válku, o invazi se v Rusku stále mluvit nesmí
V dnešním Rusku je každé slovo pečlivě sledováno a váženo. Místo přímých zmínek o válce lidé používají neurčité fráze jako „od roku 2022“ nebo „současná situace“. Tyto eufemismy nejsou znakem opatrnosti, ale nutností. Nikdo si nemůže být jistý, kdo poslouchá, uvedl server Sky News.
Zdroj: Libor Novák