Firma lidí z UK si vzala z darů na akce školy 5 milionů, tvrdí server

Asi pět milionů korun z darů na akce Univerzity Karlovy (UK) si nechala na svůj účet poslat soukromá firma bývalých pracovníků školy. Vyplývá to ze zjištění UK, materiály Fakulta sociálních věd UK předala policii, uvedl dnes server Aktuálně.cz.

Firma pracovníků školy Středisko bezpečnostní politiky, která loni po vypuknutí aféry kolem financování akcí změnila jméno na Multilateral Consulting & Analysis, dostala podle serveru třeba statisíce korun od čínské ambasády na pořádání konferencí Česko-čínského centra UK.

Univerzita již centrum zrušila a tři pracovníci UK kvůli aféře rezignovali na své posty. Podle serveru ale popírají, že by univerzitu poškodili.

Vedení univerzity podle dřívějších informací spolupracuje kvůli financování akcí školy přes zmíněnou firmu s policií, která případ vyšetřuje pro podezření ze spáchání podvodu. Firma Multilateral Consulting & Analysis odmítla podle serveru univerzitě poskytnout informace o svých finančních operacích. UK proto oslovila 21 firem sponzorujících akce školy, zda nějaké peníze na akce darovaly a na jaký účet dary posílaly. Podle informací od firem tak bylo posláno na účet Multilateral Consulting & Analysis místo na účet UK asi pět milionů. Některé dotázané společnosti ale odmítly odpovědět, píše server.

"Je to odhadovaná částka. Vedení senátu i fakulty předalo všechny informace, které jsme byli schopni shromáždit, policii. Očekáváme, že prověřování přinese zpřesnění údajů," sdělil Aktuálně.cz předseda akademického senátu Fakulty sociálních věd a novinář České televize Václav Moravec. Společník Multilateral Consulting & Analysis a bývalý tajemník Česko-čínského centra UK Miloš Balabán ani další společníci firmy a bývalí pracovníci UK Libor Stejskal a Mirka Kortusová se k tomu nevyjádřili. Jejich mediální zástupce Michal Donath ale popřel, že by školu poškodili. "FSV žádná taková škoda nevznikla a ani vzniknout nemohla," sdělil serveru.

Balabán loni lhal o financování konferencí pořádaných Česko-čínským centrem. Tvrdil, že naprostou většinu nákladů platilo samo centrum, ale konference podle Balabánova kolegy Stejskala platila čínská ambasáda. Velvyslanectví Číny peníze posílalo podle Aktuálně.cz právě soukromé firmě Balabána a jeho kolegů. Audit, který později provedla UK, ale nezjistil, kde peníze od Číňanů skončily. Rektor školy Tomáš Zima letos v lednu řekl médiím pouze to, že podle auditu univerzita žádné peníze z Číny nepřijala a nebyla nalezena žádná smlouva s Balabánovou firmou.

Balabán podle Aktuálně.cz vedení Fakulty sociálních věd už dříve řekl, že jen na bezpečnostní konference konané na fakultě vybral přes svou firmu v letech 2015 až 2019 na 3,3 milionu. Peníze mu převedly třeba zbrojařské firmy Czechoslovak Group, Omnipol a Česká zbrojovka, dále ČEZ a čínská firma Huawei. Bývalí pracovníci školy, kteří ve firmě Multilateral Consulting & Analysis působí, také podle serveru uvedli, že si ze sponzorských darů na akce školy vypláceli odměny.

Související

Upíra z Feratu natočil legendární Juraj Herz.

České a slovenské filmy utržené ze řetězu. Připravte se s naším výběrem na studentský festival

V pátek 14. a sobotu 15. října proběhne festival Zlatý Voči pořádaný studenty filmové vědy z Univerzity Karlovy, který jako jeden z mála na světě prezentuje experimentální tvorbu pocházející výhradně od studentů teorie audiovize. Letošní zastřešující téma je Hyper. Čili extravagantní, adrenalinem nadupané, ale i exploatační filmy. U této příležitosti jsme sestavili výběr českých a slovenských filmů, které tuto široce pojatou kategorii mohou vystihovat, ať už pozitivně, či negativně.

Více souvisejících

Univerzita Karlova peníze Čína Policie ČR

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj: Severní Korea může vyslat na Ukrajinu 100 000 vojáků

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v projevu k Evropskému parlamentu upozornil na možnost, že by Rusko mohlo zapojit až 100 000 severokorejských vojáků do bojů na Ukrajině. Prohlášení přichází v době, kdy konflikt mezi Ruskem a Ukrajinou dosáhl 1 000 dnů a situace na frontě zůstává vyhrocená.

včera

včera

Sergej Lavrov

Lavrov sdělil, jak se Rusko staví k jaderné válce

Útok ukrajinské armády na Brianskou oblast pomocí amerických balistických raket ATACMS vyvolal ostrou reakci Moskvy. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov označil tento čin za důkaz toho, že Západ usiluje o eskalaci války na Ukrajině. Na summitu skupiny G20 v Brazílii prohlásil, že Moskva bude na tuto „kvalitativně novou fázi války Západu proti Rusku“ adekvátně reagovat.

včera

Ruský útok na ukrajinskou Oděsu

Tisíc dnů bezohledné agrese. Nová eskalace má jadernou pachuť

Válka na Ukrajině trvá už tisíc dnů. Ukázala, jak moc se změnila podoba moderní válka a způsobila, že zapomínáme na těžce vybojovanou svobodu a demokracii. Rusko pokračuje ve svém studenoválečném trendu, který začíná mít pachuť hrozící jaderné katastrofy.

včera

včera

včera

Rusko, ilustrační foto

Přípravy na válku? Rusko hromadně produkuje protiatomové kryty

V Rusku byla spuštěna hromadná výroba mobilních protiatomových krytů označených jako KUB-M. Podle výzkumného institutu ministerstva pro mimořádné situace mají tyto kryty zajistit ochranu před různými hrozbami způsobenými člověkem i přírodními katastrofami. Kryty jsou schopné poskytnout útočiště na 48 hodin, což může být zásadní v případě vážného ohrožení. Uvedla to agentura Reuters.

včera

včera

Olaf Scholz, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Po raketách Taurus už nevolá jen Kyjev. Tlak na Scholze neustále roste

Německý kancléř Olaf Scholz i nadále odmítá poskytnout Ukrajině rakety dlouhého doletu Taurus, a to navzdory zprávám o změně postoje Spojených států, které nyní povolují Ukrajině využívat americké rakety ATACMS k útokům na cíle uvnitř Ruska. Scholzův „nein“ zůstává nezměněný a podle mluvčího německé vlády rozhodnutí USA nemá na tuto pozici žádný vliv. Uvedl to server Politico.

včera

včera

COP29

Za změny počasí nemohou, přesto je devastují jako první. Pro malé země není COP29 konferencí, ale bojem o přežití

Vyjednávání na klimatické konferenci COP29, která právě probíhá v ázerbájdžánském Baku, se podle prezidenta Palau Tommyho Remengesaua Jr. pohybují příliš pomalu. Pro malé ostrovní státy, známé jako SIDS (Small Island Developing States), je tento nedostatek pokroku frustrující a potenciálně fatální. Stoupající hladiny moří, erozi pobřeží a devastaci místního zemědělství nelze ignorovat – tyto země stojí v první linii klimatické krize, přestože samy přispěly ke globálním emisím skleníkových plynů jen minimálně.

včera

včera

Sýrie, ilustrační foto

Turecké nálety devastují Sýrii. Novináři odhalili skutečný rozsah útoků

Turecké nálety na ropné a plynové infrastruktury v kurdské autonomní správě severovýchodní Sýrie (AANES) přispěly k výraznému zhoršení životních podmínek více než milionu lidí. Podle údajů BBC provedlo mezi říjnem 2019 a lednem 2024 Turecko více než 100 útoků, které poškodily klíčové elektrárny, vodní stanice a infrastrukturu. 

včera

Ilustrační foto

Bilion dolarů za záchranu počasí na Zemi? Podle ekonomů nejde o vysokou částku

Přechod na udržitelnější ekonomiku vyžaduje investice ve výši přibližně 1 bilionu dolarů ročně do roku 2030. Podle předních ekonomů však tato částka nepředstavuje neúnosnou zátěž pro rozpočty vyspělých zemí. Naopak by investice mohly podpořit zelený ekonomický růst a snížit rizika spojená s klimatickými změnami, uvedl server The Guardian.

včera

včera

Humanitární pomoc na přechodu Rafáh

Lidskost v Pásmu Gazy zemřela? OSN popsala jeden z nejhorších incidentů

V sobotu bylo v jižní části Pásma Gazy vyrabováno téměř 100 nákladních aut s humanitární pomocí, což OSN označila za jeden z nejhorších incidentů svého druhu. Podle UNRWA, agentury OSN pro palestinské uprchlíky, bylo z celkových 109 vozů směřujících z přechodu Kerem Šalom do Gazy vyrabováno 97 vozidel. Uvedl to server CNN.

včera

včera

Proti Ukrajině i vlastním lidem. Putin vede dvojí válku, o invazi se v Rusku stále mluvit nesmí

V dnešním Rusku je každé slovo pečlivě sledováno a váženo. Místo přímých zmínek o válce lidé používají neurčité fráze jako „od roku 2022“ nebo „současná situace“. Tyto eufemismy nejsou znakem opatrnosti, ale nutností. Nikdo si nemůže být jistý, kdo poslouchá, uvedl server Sky News.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy