Školáci si budou roušky sundavat a zase nasazovat. Prymula v tom vidí riziko

Pomalu a jistě se blíží začátek školního roku a s tím vyvstává i otázka, v jakém režimu budou vzdělávací zařízení fungovat v době koronavirové. Někdejší náměstek ministra zdravotnictví a epidemiolog Roman Prymula například v této souvislosti varoval před častým sundaváním a nasazováním roušek ze strany žáků. Z hlediska ochrany před šířením nákazy by mu přišlo smysluplnější, kdyby měli zakrytá ústa i nos po celý den.

V souladu s nově publikovaným manuálem resortu školství by měli žáci a studenti nosit roušky ve společných prostorách školy, tedy na chodbách, toaletách či v jídelně. Ve třídách či družinách by ale byli této povinnosti zproštěni.

S výjimkou se počítá pouze u dětí ve speciálních a mateřských školách, kde slovy ministra školství Roberta Plagy (ANO) nebude platit povinnost mít zakrytá ústa a nos. Jinak tomu nebylo v případě těchto školských zařízení ani na jaře, kdy se Česko potýkalo s první vlnou epidemie koronaviru. 

Klasický den žáka na běžné základní škole, kde má například pět vyučovacích hodin, chodí na oběd nebo do družiny, ale v podstatě znamená, že si bude minimálně desetkrát sundavat a nasazovat roušku. 

Vyjde-li školák z domu, neplatí pro něj povinnost nosit roušku. I tak by jí ale měl mít po ruce, jelikož v případě cesty MHD si jí bude muset nasadit. Po opuštění veřejného dopravního prostředku si jí ale opět může sundat. Jakmile vstoupí do školy, znovu si jí nasadí, aby jí pak následně ve třídě odložil. Jakýkoliv pohyb na chodbě, včetně případného přesunu do jiné učebny či návštěvy toalety, bude ale znamenat povinnost mít roušku či jinak zakrytá ústa a nos. 

Výjimkou nebude ani cesta do školní jídelny, kdy se žák "zbaví" roušky až během konzumace jídla, aby si jí pak znovu nasadil, a přesunul se do družiny, kde už nebude potřebná, jelikož půjde o tzv. homogenní skupinu. Následný odchod z družiny a ze školy ale bude opět znamenat povinnost žáka nasadit si roušku. To samé bude platit i v MHD. Teprve až doma se žák zbaví této povinnosti.

Měli by mít žáci po celou dobu na sobě roušku? 

Přestože by mělo být v souladu s manuálem více roušek, časté manipulování s nimi je rizikové a odborníci apelují, že může být i kontraproduktivní, jelikož přispěje k šíření nákazy. 

"Takhle nastavené je to samozřejmě komplikované. Pokud by virus ulpíval na povrchu a kdyby se nedezinfikovaly roušky mezi použitím, bylo by to rizikové. Já jsem neměl nic proti tomu, aby byly roušky ve školách po celou dobu,“ vysvětlil epidemiolog Roman Prymula pro stanici CNN Prima NEWS. 

Šéfové resortů školství a zdravotnictví Robert Plaga a Adam Vojtěch avizovali, že ve školách budou obecně platit přísná hygienická opatření. "Zdůrazňujeme větrání prostorů. Pravidelné větrání tříd je zásadní pro prevenci šíření dané choroby,“ sdělil ministr

Související

Petr Fiala

Revoluce ve školství: V Česku vzniknou středoškolská lycea

Česká vláda oznámila vznik nového středoškolského oboru nazvaného všeobecné lyceum, který bude spuštěn od příštího roku. Tento krok je součástí snahy modernizovat český vzdělávací systém a přizpůsobit ho potřebám společnosti ve 21. století. Novinku v úterý představil premiér Petr Fiala společně s ministrem školství Mikulášem Bekem.

Více souvisejících

Školství Roman Prymula (epidemiolog) Robert Plaga Adam Vojtěch (ANO) děti Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy