Inspekce: Školy se snaží učit na dálku podle stanovených rozvrhů

Většina základních a středních škol v Česku se snaží při současné výuce na dálku držet stanovených rozvrhů. U středních škol je komunikace učitelů se studenty o něco intenzivnější, zejména u maturantů. Novinářům to dnes řekl ústřední školní inspektor Tomáš Zatloukal na základě šetření, které provedla Česká školní inspekce mezi zhruba 5000 řediteli základních a středních škol. Inspektor ocenil učitele a rodiče, jak se se situací po uzavření škol kvůli koronavirové nákaze vypořádali.

Podle Zatloukala se do distanční formy výuky po uzavření škol 11. března zapojily zhruba tři čtvrtiny žáků a studentů. Inspekce eviduje jen zhruba stovku škol, kde více než polovina žáků nepracuje s učiteli prostřednictvím on-line výuky. Příčinou je většinou nedostatečné technické vybavení, tedy počítače nebo chytré telefony, nebo připojení. Problémem je v některých případech i nízká motivace ke komunikaci s učiteli a sociální vyloučení, to hlavně na druhém stupni základních škol, uvedl inspektor.

Někteří učitelé podle něj nedostatek technického vybavení žáků řeší tím, že učivo s nimi telefonicky konzultují nebo jim studijní materiály předávají na nějakém místě, případně jim je zasílají.

Školy se podle zjištění inspekce snaží se žáky komunikovat většinou prostřednictvím e-mailů, sociálních sítí a digitálních platforem. Například většina žáků základních škol odevzdává úkoly tak, že je rodiče vyfotí a pošlou e-mailem či přes aplikaci whatsapp. Středoškoláci je někdy nahrávají do nějaké on-line platformy pro školu, doplnil náměstek ústředního školního inspektora Ondřej Andrys. Kladně pak ohodnotil to, že se většina škol snaží poskytovat žákům zpětnou vazbu.

Inspekce školám zároveň doporučila, aby si uvědomily, že nelze zvládnout veškerý obsah. Učitelé by podle ní měli vybírat k výuce podstatná témata, na kterých budou dál rozvíjet vzdělávání, a rozvíjet již získané dovednosti žáků. Školy by měly využít také angažovanosti rodičů ve vzdělávání, spolupráce s nimi je totiž pro on-line výuku zásadní, uvedli inspektoři. Známkování žáků vnímají hlavně jako způsob zpětné vazby, jak se žák učí. Učitelé by se k němu neměli podle inspekce uchylovat jen kvůli vysvědčení.

Podle zjištění inspekce ředitelé ale vnímají nynější situaci jako příležitost k tomu, aby se digitalizace výuky po opětovném otevření škol zvýraznila. Vláda se znovuotevřením škol v plném rozsahu do konce školního roku ale nepočítá, výuka na dálku by měla pokračovat až do června.

V Česku je zhruba 4200 základních škol, které mají kolem 953.000 žáků. V přibližně 1300 středních školách je asi 424.000 žáků.

Související

Univerzita Palackého, ilustrační fotografie.

Stávka pedagogů v Olomouci: Vláda nás chce nechat vyhladovět. Kvalita výuky ale zatím neupadá

Vysoké školy napříč Českou republikou se v rámci iniciativy Hodina pravdy zapojily do jednodenní výstražné stávky. Zatímco vláda opakovaně deklaruje podporu vzdělání a vědě, pedagogové její aktivitu vnímají opačně. EuroZprávy.cz na Katedře politologie a evropských studií Univerzity Palackého v Olomouci zpovídaly několik pedagogů i studentů tak, aby nabídly ucelený pohled na celkovou situaci v humanitních oborech na vysokých školách. 

Více souvisejících

učitelé studenti Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) Školství

Aktuálně se děje

před 8 minutami

před 18 minutami

před 40 minutami

Donald Trump

Jak obejít Trumpa? Čínské firmy přišly na způsob, jak neplatit cla

Nová cla nastávajícího prezidenta USA Donalda Trumpa jsou na obzoru, ale některé čínské společnosti možná již znají způsoby, jak se jim vyhnout. Někteří odborníci přirovnávají cla ke hře „whack-a-mole“, kde se obchodní toky jednoduše přesměrují, pokud jsou potenciální zisky dostatečně vysoké.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

včera

včera

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj: Severní Korea může vyslat na Ukrajinu 100 000 vojáků

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v projevu k Evropskému parlamentu upozornil na možnost, že by Rusko mohlo zapojit až 100 000 severokorejských vojáků do bojů na Ukrajině. Prohlášení přichází v době, kdy konflikt mezi Ruskem a Ukrajinou dosáhl 1 000 dnů a situace na frontě zůstává vyhrocená.

včera

včera

Sergej Lavrov

Lavrov sdělil, jak se Rusko staví k jaderné válce

Útok ukrajinské armády na Brianskou oblast pomocí amerických balistických raket ATACMS vyvolal ostrou reakci Moskvy. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov označil tento čin za důkaz toho, že Západ usiluje o eskalaci války na Ukrajině. Na summitu skupiny G20 v Brazílii prohlásil, že Moskva bude na tuto „kvalitativně novou fázi války Západu proti Rusku“ adekvátně reagovat.

včera

Ruský útok na ukrajinskou Oděsu

Tisíc dnů bezohledné agrese. Nová eskalace má jadernou pachuť

Válka na Ukrajině trvá už tisíc dnů. Ukázala, jak moc se změnila podoba moderní válka a způsobila, že zapomínáme na těžce vybojovanou svobodu a demokracii. Rusko pokračuje ve svém studenoválečném trendu, který začíná mít pachuť hrozící jaderné katastrofy.

včera

včera

včera

Rusko, ilustrační foto

Přípravy na válku? Rusko hromadně produkuje protiatomové kryty

V Rusku byla spuštěna hromadná výroba mobilních protiatomových krytů označených jako KUB-M. Podle výzkumného institutu ministerstva pro mimořádné situace mají tyto kryty zajistit ochranu před různými hrozbami způsobenými člověkem i přírodními katastrofami. Kryty jsou schopné poskytnout útočiště na 48 hodin, což může být zásadní v případě vážného ohrožení. Uvedla to agentura Reuters.

včera

včera

Olaf Scholz, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Po raketách Taurus už nevolá jen Kyjev. Tlak na Scholze neustále roste

Německý kancléř Olaf Scholz i nadále odmítá poskytnout Ukrajině rakety dlouhého doletu Taurus, a to navzdory zprávám o změně postoje Spojených států, které nyní povolují Ukrajině využívat americké rakety ATACMS k útokům na cíle uvnitř Ruska. Scholzův „nein“ zůstává nezměněný a podle mluvčího německé vlády rozhodnutí USA nemá na tuto pozici žádný vliv. Uvedl to server Politico.

včera

včera

COP29

Za změny počasí nemohou, přesto je devastují jako první. Pro malé země není COP29 konferencí, ale bojem o přežití

Vyjednávání na klimatické konferenci COP29, která právě probíhá v ázerbájdžánském Baku, se podle prezidenta Palau Tommyho Remengesaua Jr. pohybují příliš pomalu. Pro malé ostrovní státy, známé jako SIDS (Small Island Developing States), je tento nedostatek pokroku frustrující a potenciálně fatální. Stoupající hladiny moří, erozi pobřeží a devastaci místního zemědělství nelze ignorovat – tyto země stojí v první linii klimatické krize, přestože samy přispěly ke globálním emisím skleníkových plynů jen minimálně.

včera

včera

Turecké nálety devastují Sýrii. Novináři odhalili skutečný rozsah útoků

Turecké nálety na ropné a plynové infrastruktury v kurdské autonomní správě severovýchodní Sýrie (AANES) přispěly k výraznému zhoršení životních podmínek více než milionu lidí. Podle údajů BBC provedlo mezi říjnem 2019 a lednem 2024 Turecko více než 100 útoků, které poškodily klíčové elektrárny, vodní stanice a infrastrukturu. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy