Společná část maturit začne na středních školách 1. června, od 10. června ministerstvo školství doporučuje uspořádat profilovou část. Přijímací zkoušky na střední školy budou 8. a 9. června. Podle středních škol bude červen hektický, ale zvládnout se to dá.
Očekávají, že se přijímací zkoušky mohou protáhnout až do začátku července. Středoškoláci volají po tom, aby vysoké školy posunuly termíny přijímacích zkoušek alespoň na začátek července. Studenti, které čeká maturita za rok, mohou počítat se zrušením povinné zkoušky z matematiky.
Harmonogram maturit dnes zveřejnil ministr školství Robert Plaga (za ANO). Společná část maturitní zkoušky se letos uskuteční 1. a 2. června, didaktický test z matematiky 3. června. Už dříve ministerstvo oznámilo, že letos nepočítá s písemnou částí maturit z českého jazyka a cizího jazyka. Profilovou část maturit doporučuje ministerstvo uspořádat od 10. června. "Praktické zkoušky, maturitní práce a obhajoba může být před didaktickými testy, ale je žádoucí, aby to nebylo okamžitě po návratu do školy, aby byla zachována příprava," uvedl Plaga.
K přípravě na maturity se studenti posledních ročníků budou moci vrátit do lavic ve skupinách po 15 v pondělí 11. května. Podle ministra budou moct žáci sundat roušky při písemné zkoušce, když rozestupy a další podmínky vyhoví obecně platným opatřením, stejně tak se za přísných hygienických podmínek budou moct odehrát i zkoušky ústní.
Přijímací zkoušky na čtyřleté obory se uskuteční 8. června, na víceletá gymnázia o den později, tedy 9. června. "Přistoupili jsme k tomu, že bude jeden termín jednotné přijímací zkoušky," uvedl Plaga s tím, že úlevu může žákům přinést prodloužení času pro složení zkoušky o 15 minut u matematiky a o deset minut u českého jazyka.
Školy jsou kvůli epidemii koronaviru zavřené od 11. března. Výuka od té doby funguje na dálku, většinou přes internet. Deváťáci se mohou vrátit do škol k přípravě na přijímací zkoušky 11. května. K přijímacím zkouškám na maturitní obory se podle statistik Cermatu přihlásilo přibližně 95.000 dětí, z toho zhruba 70.000 z devátých tříd na čtyřleté obory.
Červnový program škol bude podle Plagy extrémně nahuštěný. Školy to vystaví zátěži, kterou ale podle Plagy zvládnou. To potvrdily ČTK i střední školy. Předseda Unie školských asociací CZESHA Jiří Zajíček za možné úskalí označil to, že na některých školách bude muset být více kol přijímacích zkoušek a termíny tak mohou přesáhnout až do července. Pro středoškoláky jsou pak problémem termíny přijímacích zkoušek na vysoké školy, které podle předsedy České středoškolské unie Viktora Reného Schilkeho budou někde blízko maturit. Ideální by bylo termín posunout alespoň na začátek července nebo dál na léto či podzim.
Středoškoláci, které čeká maturita příští rok, nebudou povinně skládat zkoušku z matematiky. Schválila to dnes Sněmovna, novelu nyní dostane k posouzení Senát. Snahu části poslanců, aby se povinná maturita z matematiky pouze odložila o dva roky, dolní komora nepřijala. Studenti si budou moci vedle povinné češtiny nadále vybrat mezi státní maturitou z matematiky, nebo z cizího jazyka.
Střední školy i středoškoláci zrušení povinné maturity z matematiky uvítali. Podle Zajíčka je pro žáky už nutné vědět, z čeho budou příští rok maturovat. Schilke poznamenal, že nyní je třeba pracovat na zkvalitnění výuky matematiky a také zlepšit podmínky učitelů. Předsedkyně Asociace ředitelů gymnázií Renata Schejbalová povinnou maturitu z matematiky chtěla, s jejím zrušením je ale smířená. Základní znalosti jsou podle ní tři, a to číst, psát a počítat. Zkouška z matematiky se podle ní mohla zaměřit alespoň na finanční gramotnost. "Řada lidí má problém spočítat si úroky," zdůraznila.
Související
Revoluce ve školství: V Česku vzniknou středoškolská lycea
Ministerstvo se chystá zrušit malé školy. Každá by měla mít ideálně 8000 žáků, prohlásil Bek
Školství , maturity , přijímací zkoušky
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Kyjev sabotuje výměnu zajatců, tvrdí Rusko
před 2 hodinami
Amerikou hýbe falešné volební video. Rusko od něj dává ruce pryč
před 2 hodinami
Chameneí se chce za útoky Izraele pomstít USA
před 3 hodinami
Dva mladí Češi jeli na střeše vídeňského metra. Jeden zemřel, druhý bojuje o život
před 4 hodinami
Medveděv opět vyhrožuje: Když nás budete ignorovat, bude třetí světová válka
před 4 hodinami
Američtí experti pro EZ vysvětlili, proč lidé volí Trumpa, když hrozí opakování útoku na Kapitol
před 5 hodinami
Rakouský myslivec, který vraždil u hranic s Českem, je po smrti
před 5 hodinami
"Katastrofa, apokalypsa..." OSN popsala, co se odehrává v Pásmu Gazy
před 6 hodinami
Severokorejští vojáci na Ukrajině jsou hrozbou nejen pro Evropu, varují státy
před 8 hodinami
Írán chce rozpoutat válku na Blízkém východě? Do konfliktu se snaží zatáhnout i Irák
před 8 hodinami
EXKLUZIVNĚ: Šéfka volební komise v USA pro EZ popsala, jak hurikán ovlivní volby
před 9 hodinami
Zelenskyj vyzval svět, aby začal něco dělat se severokorejskými vojáky na Ukrajině
před 10 hodinami
Respirační onemocnění v Česku nabývají na síle. Stoupá počet lidí s covidem i černým kašlem
před 11 hodinami
Íránská hrozba sílí. Zvýší dolet balistických střel, může přehodnotit i jadernou doktrínu
před 12 hodinami
Výhled počasí na listopad. Předpověď budí obavy i jinde v Evropě
včera
Izraelci teď nejsou v bezpečí nikde, ukazuje případ ze Švédska
včera
Princ Harry se z USA poroučet nebude, naznačil syn Donalda Trumpa
včera
Policisté budou protestovat i za vyšší platy. S udělováním pokut se nepočítá
včera
Říjnové počasí bylo nadprůměrně teplé. Teď přijde ochlazení
včera
Día de los Muertos: Jak vypadají mexické Dušičky?
Přelom října a listopadu je u nás spojen s Dušičkami, kdy se vzpomíná na zemřelé předky a zapalují se za ně svíčky na hrobech. V Americe, v Anglii nebo třeba v Austrálii tento čas patří Halloweenu, s nímž se pojí koledování nebo vydlabané dýně. V Mexiku se konec října a počátek listopadu nese ve znamení oslav zvaných Día de los Muertos, při nichž se lidé veselí, protože se mohou setkat se svými mrtvými blízkými. Součástí svátku jsou i všudypřítomné masky kostlivců. Od roku 2003 figuruje svátek na seznamu ústního a nehmotného dědictví UNESCO.
Zdroj: Lucie Žáková