Mezi žáky přibývá kyberšikany a závislosti na internetu

Mezi žáky přibývá případů rizikového chování, které souvisí s bezpečností na internetu. Nejčastějším problémem, který metodici prevence ve školách za poslední dva roky ve škole řešili, je kyberšikana. Minimálně jedním takovým případem se zabývalo 80 procent metodiků. Vzrostl i výskyt on-line závislostí u žáků nebo komunikace se sexuálním podtextem.

Vyplývá to z výsledků průzkumu, který udělal vzdělávací program Jeden svět na školách společnosti Člověk v tísni ve spolupráci s agenturou STEM/MARK. Průzkum se konal v listopadu, zúčastnilo se ho zhruba 800 školních metodiků prevence v základních a středních školách v ČR.

Na tom, že za posledních pět let vzrostla četnost výskytu on-line závislostí, se v průzkumu shodlo 64 procent metodiků. Podle pětiny narostl tento problém výrazně. Metodici se sice při primární prevenci ve školách věnovali nejčastěji kyberšikaně, a to průměrně tři vyučovací hodiny za rok, přesto také patří mezi nejčastější problémy. Kolem 46 procent metodiků za poslední dva roky řešilo tři a více případů kyberšikany a čtyři pětiny minimálně jeden.

Mezi metodiky převažuje rovněž názor, že se čím dál víc vyskytuje takzvaný sexting, což je rozesílání zpráv, videí a fotek se sexuálním obsahem. Alespoň jeden případ sextingu řešilo za poslední dva roky 41 procent škol. Narůst případů deklarovalo 29 procent oslovených, podle čtyř procent jich ubývá. Zbytek uvedl, že se výskyt sextingu nemění nebo že neví.

Kyberstalking, tedy dlouhodobé obtěžování na internetu, se vyskytuje častěji než dříve podle 28 procent dotázaných. Pět procent se domnívá, že ho je nyní méně. Podobné rozdělení názorů je také v případě takzvaného kybergroomingu, což je snaha dospělých o navázání důvěrného vztahu s dítětem a jeho manipulace k osobnímu setkání. Tento jev se začal mezi žáky objevovat v posledních pěti letech častěji podle 23 procent metodiků školní prevence. Tři procenta se domnívají, že jeho výskyt poklesl. Naproti tomu například rasismu a extremismu mezi žáky podle 15 procent přibylo a podle 14 procent ubylo.

Dvě třetiny metodiček prevence ve školách jsou ženy starší 40 let. Mužů je pětina. Zhruba dvě třetiny jsou zároveň třídními učiteli, pětina ale žádnou další funkci ve škole nezastává. Průměrná délka praxe na této pozici je podle průzkumu osm let. Asi 80 procent metodiků dostalo tuto činnost za úkol od vedení školy, jen pětina se na svou pozici přihlásila sama. Specializační studium pro výkon funkce metodika v minimálním rozsahu 250 hodin absolvovala polovina dotázaných. Důvodem malé motivace k dalšímu vzdělávání je podle 77 procent časová náročnost studia a neadekvátní ohodnocení práce.

Výkon funkce zabere metodikům podle průzkumu v průměru 80 minut týdně. Nejvíc času věnují koordinaci aktivit pro primární prevenci, nejméně vzdělávání kolegů. Metodici na prvním stupni základních škol se průměrně starají až o 200 žáků. Nejvyšší počet studentů se na ně může obracet na gymnáziích, a to v průměru 420.

Související

Více souvisejících

šikana Kyberšikana internet děti Školství

Aktuálně se děje

před 21 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Irácká věznice Abú Ghrajb

20 let od kauzy Abú Ghrajb. Mučení vězňů pomáhalo rekrutovat dobrovolníky do teroristických skupin, říká odborník

Reportáž americké televize CBS News zveřejněná 28. dubna 2004 upozornila na nehumánní zacházení s vězni zadržovanými americkými vojáky v irácké věznici Abú Ghrajb. Jak vyplývá z rozhovoru, který webu EuroZprávy.cz poskytl expert na Blízký východ Josef Kraus, pro další vývoj v okupovaném Iráku měla kauza nezanedbatelný význam. Nejenže byla v arabské společnosti interpretována jako ukázka západního pokrytectví a dvojího metru v otázce lidských práv, ale mobilizační potenciál záběrů ponižovaných muslimů následně dokázala využít militantní a teroristická uskupení v regionu, konstatuje politolog z Masarykovy univerzity v Brně. Dále vysvětlil například to, proč byl americký přístup ke kauze problematický a jakou roli obecně sehrály věznice a detenční zařízení v radikalizaci irácké společnosti po roce 2003. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

včera

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

včera

včera

včera

Vrtulník Kamov Ka-32 ve vzduchu.

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

včera

Náčelník generálního štábu Valerij Zalužnyj (vpravo) a generál Oleksandr Syrskyj (vlevo) během obrany Kyjeva v březnu 2022.

Šéf ukrajinské armády přiznal, že situace na frontě se neustále zhoršuje

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes na Telegramu informoval o zhoršující se situaci na operační i strategické úrovni ukrajinských vojsk na frontě. Tuto skutečnost sdělil také západním spojencům během virtuálního zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Zároveň ruská armáda oznámila dobytí dvou vesnic v Doněcké oblasti a průlom v ukrajinské obraně.

včera

Ilustrační foto

Dopady změn počasí jsou stále ničivější. Prohlubují konflikty, ničí lidem životy, varuje UNHCR

Organizace spojených národů tento týden oznámila, že spouští nový fond, jehož cílem je posílit ochranu uprchlíků a vysídlených komunit ohrožených změnou klimatu. Podle zprávy agentury AFP Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uvedl, že cílem je do konce roku 2025 získat do nového fondu 100 milionů dolarů na podporu uprchlíků, jejich hostitelských komunit a zemí původu, které jsou klimatickými krizemi zasaženy nejvíce.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Kreml o mírových jednáních s Ukrajinou: Jednu věc je třeba vzít v úvahu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že v současné době nejsou žádné podmínky pro mírová jednání s Kyjevem. Podle něj Kyjev již před dvěma lety zakázal veškeré vyjednávání, dokud bude ruským prezidentem Vladimir Putin, pod jehož velením ruská vojska v únoru 2022 vstoupila na Ukrajinu. Tento zákaz Kyjev zdůvodnil odhalením válečných zločinů, které údajně spáchalo Rusko.

včera

včera

včera

Mark Rutte

Misky vah se naklání. Rutte si získává podporu Turecka, v cestě do křesla šéfa NATO mu ale stojí další země

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pátek prohlásil, že od nového generálního tajemníka Severoatlantické aliance (NATO) očekává, že upřednostní řešení obav Turecka souvisejících s terorismem. Řekl to v Istanbulu během setkání s vedoucím kandidátem na post šéfa NATO, dosluhujícím nizozemským premiérem Markem Ruttem, který je na návštěvě v Turecku v rámci snah o získání podpory pro svou kandidaturu.

včera

Volební štáb hnutí ANO

Babišovo ANO opět prachsprostě lže. Tentokrát o důchodech

Zástupci hnutí ANO a kabinetu Petra Fialy (ODS) se shodli na nutnosti změn v prvním důchodovém pilíři, opoziční subjekt zároveň nezpochybnil nutnost zvyšování věkové hranice pro odchod do důchodu. To vyplývá z dokumentů zveřejněných prezidentskou kanceláří k březnové schůzce nad tématech důchodové reformy. Stojí za to připomenout, že onoho 28. Března se schůzky na pozvání prezidenta zůčastnili Karel Havlíček, Alena Schillerová a Aleš Juchelka. Celý zápis přidávám na konec tohoto článku. Závěr si z něj udělejte sami.  

včera

včera

Ukrajinské drony údajně zasáhly dvě ruské ropné rafinerie

Ukrajinské drony zasáhly dvě ruské ropné rafinerie a vojenské letiště v rámci rozsáhlého útoku, který Kyjev podnikl v noci na sobotu, uvedl podle AFP zdroj z prostředí tamního resortu obrany.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy