MŠMT se kvůli situaci na Ukrajině zabývá mj. přípravou škol na děti uprchlíků

Ministerstvo školství se v souvislosti se situací na Ukrajině zabývá mimo jiné přípravou škol na děti uprchlíků a otázkou zajištění nezletilých bez doprovodu. Kvůli situaci na Ukrajině už aktivovalo svůj krizový štáb. Na dotaz ČTK to dnes uvedla mluvčí ministerstva školství Aneta Lednová.

Školní docházka je podle ní povinná pro děti, které jsou v Česku trvale, přechodně déle než 90 dnů nebo žádají o mezinárodní ochranu. Cizinci s oprávněným pobytem v ČR mají také právo na vzdělávání na středních školách. Co se týče vysokoškolských studentů z Ukrajiny, ministerstvo na jejich podporu připravuje dotační program.

Rusko minulý týden ve čtvrtek zaútočilo na Ukrajinu. V důsledku toho ji podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky opustilo už přes 500.000 lidí. Česká vláda počítá zatím se zajištěním pomoci pro 5000 lidí.

Ministerstvo školství má podle Lednové tak jako jiné ústřední správní úřady krizový štáb, který má mimořádnou situaci řešit. "Krizový štáb ministerstva byl už aktivován, jeho členy jsou náměstci ministra, popřípadě další přizvané osoby z jednotlivých sekcí. V současné době se řeší například zajištění nezletilých dětí bez doprovodu, zajišťování kapacit ve školách a školských zařízeních, příprava dětí na povinnou školní docházku, repatriace českých učitelů a dětí a tak dále," řekla.

"Pokud by měla do ČR migrovat větší skupina žáků ve věku povinné školní docházky, byli by zařazeni do škol podle místa pobytu," uvedla. Školy by pak pomoc s integrací těchto děti mohly hledat například na webu Národního pedagogického institutu (NPI), kde jsou mimo jiné informace o tlumočnících či takzvaných adaptačních koordinátorech nebo seznam psychologů, kteří se v krajích věnují péči o děti cizinců. "NPI nabízí také systémové vzdělávání učitelů pro práci s žáky cizinci," podotkla mluvčí. Připomněla, že od loňského září funguje ve školách nový systém jazykové přípravy žáků cizinců. Rozsah kurzu češtiny pro cizince je 100 až 200 hodin podle úrovně znalostí po dobu maximálně deseti měsíců.

Právo na vzdělávání na středních školách mají v Česku Ukrajinci s povolením pobytu nebo ti, kteří si o něj požádají, řekla Lednová. "Do prvních ročníků středních škol mohou být žáci přijímání pouze na základě absolvování přijímacího řízení, nicméně školský zákon umožňuje žáky přijmout i do vyššího ročníku. O přijetí rozhoduje ředitel střední školy, podmínkou je volná kapacita daného oboru vzdělání," vysvětlila. V případě potřeby podle ní může zřizovatel školy povolit výjimku ze stanoveného nejvyššího počtu žáků, a to do počtu navýšení o čtyři žáky.

Co se týče vysokoškoláků, ministerstvo podle Lednové podporuje ukrajinské studenty dlouhodobě stipendii vlády ČR. Aktuálně je vládních stipendistů z Ukrajiny 40. "Kromě toho je MŠMT s vysokými školami v kontaktu, připravuje dotační program na podporu studentů z Ukrajiny a pomáhá vysokým školám s koordinací některých aktivit," doplnila. Jednolivé vysoké školy pak podle ní nabízí pomoc i sami, podrobnosti zveřejňují na svých webech.

Související

Více souvisejících

Školství ministerstvo školství Ukrajina

Aktuálně se děje

před 28 minutami

před 1 hodinou

Ilustrační foto

Chcete se nám mstít? ICC varoval před odvetou vůči soudu

Prokurátoři Mezinárodního trestního soudu (ICC) v Haagu v pátek varovali před jednotlivci, kteří hrozí odvetou vůči soudu nebo jeho zaměstnancům. Takové jednání může podle ICC představovat trestný čin vůči výkonu spravedlnosti, informuje agentura AFP.

před 2 hodinami

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér

Evropa si v současné době hraje s ohněm, varuje Orbán

Předseda maďarské vlády Viktor Orbán v pátečním rozhovoru pro veřejnoprávní rozhlas Kossuth Radio zdůraznil, že Evropa si v současné době hraje s ohněm ve vztahu k otázce války a míru. Maďarsko podle něj odmítá být vtáhnuté do konfliktu.

před 2 hodinami

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Velmi důležité, velmi nebezpečné. Kreml zareagoval na návrhy Camerona a Macrona

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v pátek vyjádřil znepokojení nad slovy britského ministra zahraničních věcí Davida Camerona, který hovořil o právu Kyjeva útočit na ruské objekty s britskými zbraněmi. Podobně reagoval na slova francouzského prezidenta Emmanuela Macrona o možnosti vyslání vojáků na Ukrajinu, informuje agentura Reuters.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Ministerstvo zahraničí, ilustrační fotografie.

Česko vyzývá Rusko, aby přestalo s kybernetickými útoky

Česko společně s EU, NATO a dalšími mezinárodními partnery odsuzuje aktivity ruského státního aktéra APT28, uvedlo ministerstvo zahraničí v pátek. APT28 je spojován s ruskou vojenskou rozvědkou GRU a dlouhodobě provádí kyberšpionážní kampaň v evropských zemích.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Turecko, ilustrační foto

Turecko definitivně zastavilo veškerý obchod s Izraelem

Dva anonymní turečtí úředníci informovali agenturu Bloomberg, že Turecko úplně zastavilo veškerý obchod s Izraelem. Tím chce Ankara vyjádřit svůj nesouhlas s Izraelem kvůli jeho jednání v Pásmu Gazy, což ostře kritizuje turecký prezident Recep Tayyip Erdogan.

před 10 hodinami

před 10 hodinami

„Rusové se učí a upravují taktiku,“ říkají ukrajinští energetici. Firmám dochází peníze, žádají o Patrioty

Ukrajinští energetici se snaží opravit škody způsobené rostoucími ruskými vzdušnými útoky, které mají za cíl zničit ukrajinskou energetickou infrastrukturu, poškodit ekonomiku a podlomit morálku společnosti. Obávají se, že nedokáží zemi připravit na zimu, pokud spojenci Kyjevu neposkytnou systémy protivzdušné obrany, jako jsou americké Patrioty, které by pomohly zastavit další útoky Rusů na již poškozené elektrárny.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy