MŠMT vydalo novou vyhlášku. Jak mají učitelé hodnotit žáky a udělat vysvědčení?

Při psaní závěrečného vysvědčení budou letos učitelé zohledňovat hlavně výsledky žáků z šesti týdnů v únoru a březnu, než se školy kvůli šíření koronaviru zavřely. Méně mohou učitelé přihlédnout k práci dětí v období výuky na dálku či k výsledkům z prvního pololetí. Při hodnocení by měli jednat vždy ve prospěch žáků. Z maturantů letos na posledním vysvědčení nikdo nepropadne.

Vyplývá to z metodiky k vyhlášce o hodnocení žáků v tomto pololetí, kterou dnes podepsal ministr školství Robert Plaga (ANO).

Vyhláška reaguje na situaci, kdy jsou školy kvůli epidemii nového koronaviru od 11. března zavřené a výuka pokračuje na dálku. Podle ministerstva žáci mají doma k učení rozdílné podmínky a technické vybavení. Ani přes maximální snahu vyučujících podle úřadu není proto možné zajistit, že školy učivo vysvětlí všem.

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy dnes vydalo vyhlášku o hodnocení výsledků vzdělávání žáků ve druhém pololetí školního roku 2019/2020 ➡️ https://t.co/NmJvrSF2yG

— MŠMT (@msmtcr) April 27, 2020

Základ klasifikace proto budou podle vyhlášky tvořit výsledky za dobu prezenční docházky v únoru a březnu. Toto hodnocení pak učitelé mohou doplnit výsledky žáka z doby výuky na dálku, z plánovaných školních skupin od 25. května nebo z prvního pololetí. Vysvědčení za druhé pololetí by se v budoucnu nemělo započítávat do přijímacích zkoušek na střední školy.

"Není žádoucí, aby se hodnocení žáků zhoršilo oproti jejich obvyklým výsledkům z důvodu jejich složité rodinné situace nebo nižší schopnosti přípravy mimo kolektiv. V této složité situaci dětí i rodin doporučujeme vždy konat ve prospěch žáků," stojí v metodice k vyhlášce o hodnocení žáků. Podle mluvčí úřadu Anety Lednové by ministerstvo uvítalo, kdyby školy upřednostnily na vysvědčení slovní hodnocení, a to zejména u předmětů, jako je výtvarná či hudební výchova.

Ministerstvo neočekává, že by školy naplnily své učební plány. Měly by se podle něj zaměřit na to nejdůležitější z hlavních předmětů. Z výuky na dálku mají učitelé do klasifikace zohlednit například snahu dětí o spolupráci, odevzdávání úkolů nebo samostudium a jeho výsledky. Vliv na známku na vysvědčení může mít také četba nebo zvládnutí práce s počítačem. Učitelé by podle metodiky měli žáky hodnotit převážně slovně i v celém období výuky na dálku.

Nedostatek známek by sám o sobě neměl být důvodem pro nehodnocení předmětu na vysvědčení. Vyhláška je nadřazená školním řádům, které někdy definují nutný počet známek pro závěrečnou klasifikaci. Pokud bude žák s vysvědčením nespokojený, bude moct požádat o přezkoumání výsledků a komisionální přezkoušení.

Maturanti letos prospějí na posledním vysvědčení všichni. Propadnout případně někteří mohou u maturitní zkoušky. Tento záměr podporovalo sdružení Učitelská platforma. Naopak zástupci Asociace ředitelů gymnázií a Unie školských asociací CZESHA to označili za nespravedlivé vůči pilným žákům.

Základní principy hodnocení žáků dle návodu ministerstva k hodnocení žáků v letošním druhém pololetí:

1. Spravedlivé hodnocení každého žáka při zvýšeném respektování individuálních podmínek na domácí přípravu a vzdělávání na dálku.

2. V průběhu výuky se soustředit na poskytování zpětné vazby.

3. Klasifikace na vysvědčení by vzhledem k výrazně diferencovaným podmínkám pro vzdělávání v druhém pololetí neměla být horší než v předchozím pololetí, a to zejména na základních školách.

4. Problematické situace by se měly vždy řešit ve prospěch žáků.

Související

Petr Fiala

Revoluce ve školství: V Česku vzniknou středoškolská lycea

Česká vláda oznámila vznik nového středoškolského oboru nazvaného všeobecné lyceum, který bude spuštěn od příštího roku. Tento krok je součástí snahy modernizovat český vzdělávací systém a přizpůsobit ho potřebám společnosti ve 21. století. Novinku v úterý představil premiér Petr Fiala společně s ministrem školství Mikulášem Bekem.

Více souvisejících

Školství Robert Plaga státní maturity ministerstvo školství Česká republika učitelé studenti

Aktuálně se děje

před 3 minutami

před 11 minutami

před 24 minutami

před 1 hodinou

Rusko, Kreml

Rusko varuje NATO: Podpora Ukrajiny na ruském území nebude bez následků

Ředitel ruské Zahraniční zpravodajské služby (SVR) Sergej Naryškin varoval členy NATO, že jejich zapojení do útoků ukrajinské armády na ruském území nebude bez následků. V rozhovoru pro periodikum Národní obrana, který citovala agentura Reuters, zdůraznil, že Západ si musí uvědomit vážnost situace, aby se vyhnul přímému vojenskému konfliktu s Ruskem.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Donald Trump

Jak obejít Trumpa? Čínské firmy přišly na způsob, jak neplatit cla

Nová cla nastávajícího prezidenta USA Donalda Trumpa jsou na obzoru, ale některé čínské společnosti možná již znají způsoby, jak se jim vyhnout. Někteří odborníci přirovnávají cla ke hře „whack-a-mole“, kde se obchodní toky jednoduše přesměrují, pokud jsou potenciální zisky dostatečně vysoké.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

včera

včera

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj: Severní Korea může vyslat na Ukrajinu 100 000 vojáků

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v projevu k Evropskému parlamentu upozornil na možnost, že by Rusko mohlo zapojit až 100 000 severokorejských vojáků do bojů na Ukrajině. Prohlášení přichází v době, kdy konflikt mezi Ruskem a Ukrajinou dosáhl 1 000 dnů a situace na frontě zůstává vyhrocená.

včera

včera

Sergej Lavrov

Lavrov sdělil, jak se Rusko staví k jaderné válce

Útok ukrajinské armády na Brianskou oblast pomocí amerických balistických raket ATACMS vyvolal ostrou reakci Moskvy. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov označil tento čin za důkaz toho, že Západ usiluje o eskalaci války na Ukrajině. Na summitu skupiny G20 v Brazílii prohlásil, že Moskva bude na tuto „kvalitativně novou fázi války Západu proti Rusku“ adekvátně reagovat.

včera

Ruský útok na ukrajinskou Oděsu

Tisíc dnů bezohledné agrese. Nová eskalace má jadernou pachuť

Válka na Ukrajině trvá už tisíc dnů. Ukázala, jak moc se změnila podoba moderní válka a způsobila, že zapomínáme na těžce vybojovanou svobodu a demokracii. Rusko pokračuje ve svém studenoválečném trendu, který začíná mít pachuť hrozící jaderné katastrofy.

včera

včera

včera

Rusko, ilustrační foto

Přípravy na válku? Rusko hromadně produkuje protiatomové kryty

V Rusku byla spuštěna hromadná výroba mobilních protiatomových krytů označených jako KUB-M. Podle výzkumného institutu ministerstva pro mimořádné situace mají tyto kryty zajistit ochranu před různými hrozbami způsobenými člověkem i přírodními katastrofami. Kryty jsou schopné poskytnout útočiště na 48 hodin, což může být zásadní v případě vážného ohrožení. Uvedla to agentura Reuters.

včera

Nad Googlem se stahují mračna. Ministerstvo chce, aby prodal Chrome, v plánu je mu sebrat i Android

Google čelí dalšímu zásahu ze strany amerického ministerstva spravedlnosti (DOJ), které údajně plánuje požádat soud o nařízení prodeje Chromu – nejpopulárnějšího webového prohlížeče na světě. Tento návrh přichází poté, co soudce Amit Mehta v srpnu rozhodl, že Google má monopol na online vyhledávání.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy