Nová strategie pro vysoké školy? Od roku 2021 přijdou změny

Na zlepšení přípravy studentů pro trh práce ve 21. století, podporu celoživotního vzdělávání nebo zkvalitnění výzkumu se má zaměřit nová strategie pro vysoké školy, která má platit od roku 2021. Ministerstvo školství nyní pracuje na návrhu tohoto dokumentu. Po projednání se zástupci vysokých škol by měl být podepsán v březnu příštího roku, sdělilo ministerstvo.

Nový strategický dokument naváže na dosavadní strategii pro roky 2016 až 2020. V nadcházejícím období se chce ministerstvo společně se zástupci vysokých škol zaměřit na šest klíčových témat, která by měla vést ke zkvalitnění vzdělávání i vědy, uvedl náměstek ministra školství pro vysoké školy Pavel Doleček.

Dokončuje se například hodnocení výzkumu podle nové metodiky, která má přinést mnohem ucelenější informace o kvalitě vědy. Měla by se také zlepšit příprava studentů pro uplatnění na trhu práce a školy by se měly víc otevřít zájemcům o vzdělávání v průběhu celého života. Zároveň by se mělo reformovat doktorské studium tak, aby se zvýšila úspěšnost v něm. Cílem má být také efektivnější řízení škol a snížení jejich administrativní zátěže.

Ministerstvo již projednalo témata se zástupci škol, studentů i zaměstnavatelů. Nyní ho čeká zapracování připomínek a dokončení návrhu strategie. Podpis finální verze dokumentu se podle úřadu plánuje na březen 2020. Následně pak své vlastní strategické záměry připraví i jednotlivé vysoké školy.

Dosavadní strategie, která platí do příštího roku, přinesla řadu změn. Vznikl například nový Národní akreditační úřad, který kontroluje kvalitu vysokých škol, a zavedly se institucionální akreditace, díky kterým mohou o svým studijních programech rozhodovat školy samy. Vysoké školy také přestaly dostávat peníze podle počtu studentů, a jejich rozpočty se tak podle Dolečka stabilizovaly.

Strategický záměr pro vysoké školy navazuje podle ministerstva na Inovační strategii ČR a připravuje se v koordinaci se Strategií vzdělávací politiky do roku 2030 a dalšími koncepcemi.

Související

Petr Fiala

Revoluce ve školství: V Česku vzniknou středoškolská lycea

Česká vláda oznámila vznik nového středoškolského oboru nazvaného všeobecné lyceum, který bude spuštěn od příštího roku. Tento krok je součástí snahy modernizovat český vzdělávací systém a přizpůsobit ho potřebám společnosti ve 21. století. Novinku v úterý představil premiér Petr Fiala společně s ministrem školství Mikulášem Bekem.

Více souvisejících

Školství Vysoké školy

Aktuálně se děje

před 56 minutami

před 2 hodinami

Sergej Lavrov

Lavrov sdělil, jak se Rusko staví k jaderné válce

Útok ukrajinské armády na Brianskou oblast pomocí amerických balistických raket ATACMS vyvolal ostrou reakci Moskvy. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov označil tento čin za důkaz toho, že Západ usiluje o eskalaci války na Ukrajině. Na summitu skupiny G20 v Brazílii prohlásil, že Moskva bude na tuto „kvalitativně novou fázi války Západu proti Rusku“ adekvátně reagovat.

před 2 hodinami

Ruský útok na ukrajinskou Oděsu

Tisíc dnů bezohledné agrese. Nová eskalace má jadernou pachuť

Válka na Ukrajině trvá už tisíc dnů. Ukázala, jak moc se změnila podoba moderní válka a způsobila, že zapomínáme na těžce vybojovanou svobodu a demokracii. Rusko pokračuje ve svém studenoválečném trendu, který začíná mít pachuť hrozící jaderné katastrofy.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Rusko, ilustrační foto

Přípravy na válku? Rusko hromadně produkuje protiatomové kryty

V Rusku byla spuštěna hromadná výroba mobilních protiatomových krytů označených jako KUB-M. Podle výzkumného institutu ministerstva pro mimořádné situace mají tyto kryty zajistit ochranu před různými hrozbami způsobenými člověkem i přírodními katastrofami. Kryty jsou schopné poskytnout útočiště na 48 hodin, což může být zásadní v případě vážného ohrožení. Uvedla to agentura Reuters.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Olaf Scholz, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Po raketách Taurus už nevolá jen Kyjev. Tlak na Scholze neustále roste

Německý kancléř Olaf Scholz i nadále odmítá poskytnout Ukrajině rakety dlouhého doletu Taurus, a to navzdory zprávám o změně postoje Spojených států, které nyní povolují Ukrajině využívat americké rakety ATACMS k útokům na cíle uvnitř Ruska. Scholzův „nein“ zůstává nezměněný a podle mluvčího německé vlády rozhodnutí USA nemá na tuto pozici žádný vliv. Uvedl to server Politico.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

COP29

Za změny počasí nemohou, přesto je devastují jako první. Pro malé země není COP29 konferencí, ale bojem o přežití

Vyjednávání na klimatické konferenci COP29, která právě probíhá v ázerbájdžánském Baku, se podle prezidenta Palau Tommyho Remengesaua Jr. pohybují příliš pomalu. Pro malé ostrovní státy, známé jako SIDS (Small Island Developing States), je tento nedostatek pokroku frustrující a potenciálně fatální. Stoupající hladiny moří, erozi pobřeží a devastaci místního zemědělství nelze ignorovat – tyto země stojí v první linii klimatické krize, přestože samy přispěly ke globálním emisím skleníkových plynů jen minimálně.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Sýrie, ilustrační foto

Turecké nálety devastují Sýrii. Novináři odhalili skutečný rozsah útoků

Turecké nálety na ropné a plynové infrastruktury v kurdské autonomní správě severovýchodní Sýrie (AANES) přispěly k výraznému zhoršení životních podmínek více než milionu lidí. Podle údajů BBC provedlo mezi říjnem 2019 a lednem 2024 Turecko více než 100 útoků, které poškodily klíčové elektrárny, vodní stanice a infrastrukturu. 

před 7 hodinami

Ilustrační foto

Bilion dolarů za záchranu počasí na Zemi? Podle ekonomů nejde o vysokou částku

Přechod na udržitelnější ekonomiku vyžaduje investice ve výši přibližně 1 bilionu dolarů ročně do roku 2030. Podle předních ekonomů však tato částka nepředstavuje neúnosnou zátěž pro rozpočty vyspělých zemí. Naopak by investice mohly podpořit zelený ekonomický růst a snížit rizika spojená s klimatickými změnami, uvedl server The Guardian.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Humanitární pomoc na přechodu Rafáh

Lidskost v Pásmu Gazy zemřela? OSN popsala jeden z nejhorších incidentů

V sobotu bylo v jižní části Pásma Gazy vyrabováno téměř 100 nákladních aut s humanitární pomocí, což OSN označila za jeden z nejhorších incidentů svého druhu. Podle UNRWA, agentury OSN pro palestinské uprchlíky, bylo z celkových 109 vozů směřujících z přechodu Kerem Šalom do Gazy vyrabováno 97 vozidel. Uvedl to server CNN.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Roman Červenka během oslav na Staroměstském náměstí Prohlédněte si galerii

Fotograf serveru EuroZprávy.cz podruhé za sebou uspěl v rámci Czech Press Photo

Druhým rokem v řadě uspěl v jedné z kategorií prestižní fotografické soutěže Czech Press Photo fotograf serveru EuroZprávy.cz Michal Zelinka. Mezinárodní porota letos ocenila jeho snímky z oslav zisku titulu mistrů světa v ledním hokeji na domácím šampionátu, které hostilo Staroměstské náměstí. 

před 11 hodinami

1000 dní války na Ukrajině. Kyjev zveřejnil počty obětí na straně Ruska, jsou alarmující

Ukrajinské obranné síly pokračují v působení výrazných ztrát ruským okupantům na ukrajinském území. Za více než 1 000 dní od začátku ruské plnohodnotné invaze na Ukrajinu dosáhly ztráty Ruska alarmujících čísel, zahrnujících stovky tisíc padlých a zraněných vojáků, tisíce zničených tanků a obrněných vozidel a další vojenské techniky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy