O lokálním testování na covid-19 ve školách by podle ministra školství Roberta Plagy (za ANO) mělo ministerstvo zdravotnictví rozhodovat podle predikcí vývoje epidemie, nikoli podle týden starých dat o počtu nakažených. Zástupci ministerstva zdravotnictví podle Plagy již dříve uvedli, že mají předpovědi vývoje k dispozici a mohou je využívat. Plaga to dnes řekl ČTK.
Ohradil se proti tomu, že se žáci testují na základě starých dat vinou ministerstva školství. Ministerstvo zdravotnictví kritizoval za to, že nemá jasnou strategii pro fungování škol. Do konce roku podle něj ministerstvo zdravotnictví nechce pro školy ani přiobjednat žádné další testy. Vyjádření MZd ČTK shání.
Také místopředseda TOP 09 Vlastimil Válek v neděli v České televizi kritizoval, že se o lokálním testování ve školách rozhoduje podle týden starých dat. Dnes se testovali žáci v osmi okresech, které dosáhly 300 případů na 100.000 obyvatel za týden v sobotu 23. října. Dalších 23 hranici překročilo uplynulou sobotu, testovat se tam bude ale až v druhém kole v pondělí 8. listopadu. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) uvedl, že pravidla se tak nastavila při jednání s ministerstvem školství, které deklarovalo, že na přípravu testování potřebuje týden.
Podle Plagy není problém v týdenní lhůtě na přípravu testování, ale v tom, že ministerstvo zdravotnictví nepoužívá data dopředu. "Celé je to o tom, že ministerstvo zdravotnictví je schopno predikovat a nedělá to," řekl. Ministerstvo školství podle něj zástupce z resortu zdravotnictví na potřebu využívat predikce opakovaně upozorňovalo. Připomněl, že ministerstvo zdravotnictví se v říjnu stavilo odmítavě i k samotnému testování ve školách, které dlouhodobě prosazuje ministerstvo školství. Místo testování uvažovalo ministerstvo zdravotnictví o tom, že by všichni žáci nosili i ve výuce povinně roušky.
Týdenní předstih v rozhodnutí o testování je podle Plagy potřeba pro to, aby se mohli připravit školy a rodiče. "Kdyby ministerstvo zdravotnictví využívalo svých predikcí, které opakovaně deklarovalo, že je má a že je schopno, tak samozřejmě nemusí rozhodovat na základě pátečních dat o dalším pondělku," uvedl. Podle něj ale není na ministerstvu zdravotnictví k testování velká ochota. Předsedkyně klinické skupiny, náměstkyně Martina Vašáková, má k testování ve školách jasně odmítavý názor, řekl.
Hlavní hygienička Pavla Svrčinová dnes také podle Plagy informovala ústřední krizový štáb, že do konce roku nebude potřeba zajistit žádné další testy. Ve skladech Správy státních hmotných rezerv jich podle ministerstva školství zbývají nyní asi dva miliony. V základních a středních školách v ČR je zhruba 1,4 milionu žáků.
Zda ministerstvo zdravotnictví plánuje testovat ve školách i po 15. listopadu, ministr školství neví. "Nedokážu říct, jaká bude další strategie ministerstva zdravotnictví, protože už jsem si několikrát myslel, že nějakou strategii mají, nějaké hodnoty řekli, ale pak se to změnilo," řekl.
Dodal, že kvůli současnému postoji ministerstva zdravotnictví není možné školám ani proplácet přesnější PCR testy jako na jaře. Muselo by se rozhodnout víc v předstihu, aby vláda vyčlenila potřebné peníze a školy si stihly testy obstarat samy, vysvětlil.
Související

CIA: Covid zřejmě skutečně unikl z čínské laboratoře

Před pěti lety se poprvé objevil covid. Čína jeho původ dodnes tají
Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) , Školství , Robert Plaga
Aktuálně se děje
před 36 minutami

Do Vatikánu se začali sjíždět kardinálové. Dnes se rozhodne o pohřbu papeže Františka
před 1 hodinou

Počasí se nadcházející víkend ochladí. Teploty klesnou až k nule
včera

Jak bude vypadat pohřeb papeže Františka a co přinesou nadcházející dny?
včera

Extraliga play off 2025: Pardubice se ve třetím zápase finále ujímají vedení nad Kometou 2:1
včera

Mimořádná zpráva Vatikán zveřejnil příčinu smrti papeže Františka a jeho závěť
včera

Začal klíčový týden. Trump chce během pár dní dosáhnout konce války, Ukrajinu Rusku prodá
včera

Živě Věřící zaplnili Svatopetrské náměstí. Po celém světě začaly modlitby za papeže Františka
včera

Kevin Farrell. Kdo je muž, který po úmrtí papeže Františka převzal Vatikán?
včera

Duchovní vůdce, hlava Vatikánu i morální autorita. Kdo je papež a proč je pro svět důležitý?
včera

Mimořádná zpráva Příčinou smrti papeže Františka podle lékařů nebyly plicní problémy
včera

V reakci na smrt papeže se v Itálii nebude hrát fotbal. Několik zápasů Serie A odloženo
včera

FAČR poskytla Jablonci více než sedmimilionovou půjčku. Nyní se brání kritice
včera

Na medaili to v domácím prostředí nevyšlo. V boji o bronz české hokejistky ztratily třígólové vedení
včera

Maďar, Filipínec nebo Afričan? Svět řeší, kdo by mohl být příštím papežem, tady jsou favorité
Aktualizováno včera

Muž hluboké víry, symbol lidskosti. Čeští politici vzpomínají na papeže Františka
Aktualizováno včera

Mimořádná zpráva Zemřel papež František, bylo mu 88 let
včera

Živě Ve Vatikánu se shromažďují davy truchlících. Padlo první datum rozloučení s papežem
včera

Zemřel reformátor-terapeut. Papež František dokázal vytvořit hlas, který zpřístupnil víru modernímu světu
včera

Kondolence přichází i z fronty. Zelenskyj připomněl modlitby papeže za mír, Putin poslal do Vatikánu vzkaz
včera
Co bude po smrti papeže Františka? Po pohřbu dojde ke svolání konkláve
Smrt papeže Františka představuje nejen bolestnou ztrátu pro více než miliardu katolíků po celém světě, ale i okamžik, kdy se římskokatolická církev obrací ke svým hluboce zakořeněným tradicím. František se však ještě za svého života rozhodl mnohé z těchto zvyklostí pozměnit, a to ve snaze přivést církev blíže obyčejným lidem. Jeho pohřeb se tak nese v duchu jednoduchosti, pokory a odmítnutí pompéznosti, která byla s pohřby papežů dlouhá staletí spojována.
Zdroj: Libor Novák