Online výuka má nedostatky. Učitelům VŠ chytí interakce a zpětná vazba

Pro pedagogy brněnských univerzit je online výuka náročnější než prezenční. Chybí jim interakce se studenty a zpětná vazba. Jedinou výhodu vidí v tom, že si studenti nahrávané přednášky mohou pustit ze záznamu, a tím si probírané učivo zopakovat. ČTK to řekli oslovení učitelé z různých vysokých škol v Brně.

Interakce se studenty se těžko nahrazuje, uvedl pedagog Jan Šerek z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity. Snaží se dělat alespoň ankety, ve kterých se ptá studentů na jejich názory. S těmi pak dál pracuje.

"Když učíme online, je pro studenty jednodušší si něco k probíranému učivu okamžitě vyhledat na internetu. Zároveň to ale láká k odbíhání od přednášky," řekl ČTK Šerek. Dodal, že mu chybí zpětná vazba, protože neví, jestli mu věnují pozornost všichni studenti. Zároveň nevidí jejich reakce, takže když například řekne vtip, neví, jaký to mělo účinek. Velká část studentů totiž při online výuce vypíná svou kameru i mikrofon.

Podobnou zkušenost má i Lubomír Klimeš z Vysokého učení technického. Cvičení se odehrává před kamerou v prázdné třídě, kdy na tabuli počítá. Byť studenty k interakci vyzývá, komunikace je obtížnější, protože studenti moc nemluví.

"Hůř se s nimi navazuje kontakt, hůř posoudím, zda konkrétní látku chápou," uvedl Klimeš. Výsledek výpočtů mu studenti píšou do chatu. U menších skupin preferuje, když mají studenti zapnutou webkameru. Výhodu online výuky vidí v tom, že mají studenti možnost se k tématu před zkouškou vrátit.

Také studenti VUT vítají, že velká část přednášek a cvičení jim zůstává dostupná i po streamování. "Rozhodně oceňuji možnost si pustit přednášku i později ze záznamu, jelikož je toho hodně. U cvičení je určitě lepší, když učitel počítá před kamerou," uvedl student Filip Rákoczy. Někteří učitelé využívají i vzdálený přístup na počítačovou plochu studentů, když třeba chtějí opravit postup přímo v jejich výpočtu.

Pedagožka Alena Oulehlová z Univerzity obrany připustila, že je pro ni distanční výuka náročná, ale bere ji jako výzvu. "Myslím si, že to je příležitost, jak se na výuku podívat trochu jinak. Můžeme se naučit pracovat s novými technologiemi, které jsme doposud nevyužívali," řekla ČTK Oulehlová. I přesto jí ale chybí sociální vazba se studenty. Myslí si, že se studenti a vyučující odcizují.

U cvičení dává Oulehlová stejně jako Klimeš přednost zapnutým kamerám kvůli lepší interakci. Pro udržení pozornosti na větších přednáškách klade zpětné otázky, případně někoho vyvolá. "Přednáška se nesmí stát monologem a povinností něco odvykládat," řekla Oulehlová. Doplnila, že jí i studenti potvrdili, že je pro ně distanční výuka náročnější, protože hůře udržují pozornost.

Související

Vláda ČR

Česko podpoří místní zbrojařské firmy. Stát se za ně zaručí, rozhodla vláda

České firmy v obranném průmyslu budou moci k získání investičních úvěrů od komerčních bank využít státní záruky, které jim formou pojištění těchto úvěrů poskytne Exportní garanční a pojišťovací společnost (EGAP). Program podpory obranného průmyslu schválila vláda na středečním zasedání. Odsouhlasila také poskytnutí státní dotace na uspořádání tří velkých sportovních akcí na území České republiky v příštích letech.
Ilustrační fotografie.

Studentům ZČU hrozí postih i od školy. Hloupost, konstatoval rektor

Se studenty, kteří svým chováním vzbudili ve středu důvodnou obavu z útoku na Západočeské univerzitě v Plzni, se hodlá vypořádat i samotná vysoká škola. Dvojice mladíků již čelí obvinění ze spáchání přečinu výtržnictví ve formě spolupachatelství. Ve škole jim teoreticky hrozí vyloučení. 

Více souvisejících

Vysoké školy Školství

Aktuálně se děje

před 18 minutami

Španělsko, ilustrační foto

Zmatek, panika, šok. Nefungovala elektřina ani signál. Lidé popisují, jak je zasáhl rozsáhlý blackout

Pondělní poledne 28. dubna 2025 přineslo do Španělska a Portugalska chaos, jaký obě země nezažily desítky let. Krátce po dvanácté hodině náhle vypadl proud po celé iberské části Evropy. Zhasla světla, zastavila se doprava, přestaly fungovat mobilní sítě a tisíce lidí zůstaly uvězněné v metru, výtazích a vlacích. Mnozí si v prvních chvílích mysleli, že jde o lokální výpadek. Brzy však bylo jasné, že se jedná o masivní kolaps energetické infrastruktury.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 8 hodinami

Aktualizováno před 9 hodinami

včera

Donald Trump

Putin bude v pohodě, tvrdí Trump

Prezident Donald Trump uvedl v rozhovoru pro magazín The Atlantic, že ruský prezident Vladimir Putin „bude v pohodě“ při mírových jednáních mezi Kremlem a Ukrajinou. Tento výrok přichází v době, kdy Kreml oznámil třídenní příměří v rámci pokračující války.

včera

včera

Tesla, Photo by Bram Van Oost

Tesla je v horším stavu, než se zdá. Doslova bojuje o svou existenci

Tesla se nachází v jedné z nejtěžších krizí své existence. Firma čelí propadu prodejů, dramatickému poklesu zisků, ztrátám tržní hodnoty a narůstající veřejné kritice. Model Cybertruck se ukázal jako neúspěch a situace je ještě vážnější, než naznačují první zprávy, varuje CNN.

včera

Vladimir Putin

Putin oznámil, že Rusko vyhlásilo příměří na Ukrajině

Ruský prezident Vladimir Putin v pondělí oznámil, že Rusko jednostranně vyhlásí třídenní příměří na Ukrajině, které má vstoupit v platnost příští měsíc. Ukrajinští představitelé však přijali toto gesto se značnou skepsí a vyzvali Kreml, aby okamžitě souhlasil s delším příměřím, jež navrhuje Spojené státy.

včera

António Costa

Mimořádná zpráva Příčina masivního blackoutu odhalena. O kyberútok nešlo

Masivní výpadek elektřiny, který v pondělí zasáhl rozsáhlé oblasti Španělska a Portugalska, nadále ochromuje dopravu, letiště i železniční spojení. Evropské autority vyloučily, že by šlo o kybernetický útok, podle portugalské společnosti REN způsobil masivní výpadek proudu vzácný meteorologický jev ve španělském vnitrozemí způsobený extrémními teplotními výkyvy. 

včera

V tunelech španělského metra není bez baterek téměř vidět

Selhaly semafory i doprava. Španělsko se ponořilo do tmy, spekuluje se o kyberútoku

Španělsko a Portugalsko zažívají jeden z největších výpadků elektřiny v moderní historii. Miliony lidí zůstaly bez proudu, doprava je paralyzovaná, letiště přestala fungovat a také železniční i městská hromadná doprava byla přerušena. Mezitím se internetem šíří dezinformace o příčinách incidentu, které však oficiální místa vyvracejí, píše CNN.

Aktualizováno včera

včera

Ukrajinská armáda ve válce s Ruskem

Dronová zeď v pohotovosti. Ukrajina s mírem nepočítá, připravuje se na mohutný jarní ruský útok

Jak se Rusko připravuje na jarní fázi své invaze, ukrajinská armáda věří, že jejich rychle rostoucí dronové síly způsobí útočníkům těžké ztráty. Podle hlavního velitele Oleksandra Syrského ruská ofenziva de facto už začala. Navzdory obrovským ztrátám, které dosahovaly na podzim 2024 až 1 500 vojáků denně, Moskva nadále sází na taktiku vyčerpávajících frontálních útoků.

včera

včera

včera

Donald Trump

Proti Trumpovi je nutné zahájit odhodlaný celosvětový protiútok, vyzývá expert

V době, kdy se protisvobodné síly mimo západní svět stávají silnějšími než kdy dříve, Spojené státy se pod vedením Donalda Trumpa připojují k útoku na liberální hodnoty. Podle historika Timothyho Gartona Ashe je nutné zahájit odhodlaný celosvětový protiútok liberálních internacionalistů. Kanadské volby, které právě probíhají, by mohly nabídnout významnou posilu.

včera

Válka na Ukrajině odhalila stejný cynismus, jako za Černobylu. Kreml vnímá lidské životy jen jako číslo, říká historik

Černobylská havárie dne 26. dubna 1986 se stala nejen jednou z nejhorších jaderných katastrof v dějinách, ale i smutným symbolem stylu řízení krizí v Sovětském svazu. O souvislostech mezi černobylskou katastrofou, způsobem krizového řízení v Sovětském svazu a přetrvávajícími rysy mocenského cynismu v dnešním Rusku EuroZprávy.cz hovořily s vojenským historikem Tomášem Řepou z Univerzity obrany v Brně.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy