Poslanci většiny opozičních stran chtějí dosáhnout patnáctiprocentního navýšení platů učitelů v příštím roce. Zástupci stran to řekli na dnešních tiskových konferencích před zahájením schůze Sněmovny. STAN a ODS požadují přesun dalších 5,5 miliardy korun do rozpočtu ministerstva školství, o téže částce dříve hovořila TOP 09. KDU-ČSL chce do školství přidat pět miliard korun, stejně tak Piráti. Podle ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) vláda činí kroky k tomu, aby splnila svůj závazek, že v roce 2021 bude průměrný plat pedagogů činit 150 procent z průměru v roce 2017. Opozice připravila mnoho pozměňovacích návrhů ke státnímu rozpočtu na příští rok.
Vláda na jaře plánovala zvýšení částky na výdělky učitelů o 15 procent. Navržený rozpočet předpokládá desetiprocentní růst, tedy zhruba o 11 miliard korun. Kabinet schválil navýšení tarifního základu platů učitelů o osm procent, což představuje osm miliard korun. Zbytek má jít na odměny a příplatky. Odbory žádaly růst tarifů o deset procent, na začátku listopadu kvůli tomu zorganizovaly stávku. Podle místopředsedy ODS Martina Baxy by v případě patnáctiprocentního navýšení mělo jít deset procent do tarifů a pět procent do nenárokové složky.
TOP 09 dříve mluvila o stejné částce jako STAN a ODS, tedy 5,5 miliardy, které by chtěla přesunout z peněz, kterými vláda dotuje jízdné ve vlacích pro mládež a důchodce. "Pokud chceme kvalitní školy, musíme dobře zaplatit učitele," uvedla předsedkyně Markéta Pekarová Adamová. TOP 09 chce podpořit také financování investic ve školství, nepedagogických pracovníků a posílení mediální výchovy. Do školství zamíří podle Pekarové nejvíc z celkem 22 pozměňovacích návrhů TOP 09.
Místopředseda a šéf poslanců KDU-ČSL Jan Bartošek hovořil o pěti miliardách na platy učitelů a na zvýšení příspěvku za třídnictví. Kromě toho lidovci chtějí dalšími čtyřmi miliardami kompenzovat náklady vlastníků lesů kvůli kůrovcové kalamitě a přidat 1,5 miliardy na dofinancování sociálních služeb.
Posílení rozpočtu ministerstva školství o pět miliard požadují též Piráti. Zároveň předloží kompromisní návrh na třímiliardové navýšení, řekl poslanec Lukáš Bartoň. Podle Mikuláše Ferjenčíka strana připravila úsporný balíček, který snižuje výdaje státu o 12,6 miliardy korun. Z tohoto balíčku by kromě pěti miliard do školství chtěli přesunout šest miliard na investice do železniční infrastruktury.
Rekordní příjmy, s nimiž počítá státní rozpočet na rok 2020, se podle poslance ODS Stanislava Blahy vůbec neodrážejí v investicích, které mají naopak klesnout. "Celkový rozpočet Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI) v roce 2020 bude 87 miliard korun oproti letošním 101,4 miliardy," uvedl. S "enormním poklesem" prostředků podle něj počítají i Ředitelství silnic a dálnic a Správa železniční dopravní cesty. Podle něj nejsou zabezpečeny ani peníze na slibovanou výstavbu vysokorychlostních tratí, která má být zahájena už v roce 2025.
STAN chce přidat čtyři miliardy do rozpočtu SFDI na opravy, případně stavbu silnic druhých a třetích tříd. Částkami v řádech stovek milionů chtějí poslanci posílit také podporu památek, rekonstrukce a navýšení kapacit mateřských a základních škol, obnovy místních komunikací v obcích do 3000 obyvatel nebo pozemkové úpravy.
Hnutí SPD připravilo pozměňovací návrhy na přesun zhruba 4,5 miliardy korun. Poslanci chtějí zvýšení peněz například ve prospěch sociálních pracovníků nebo speciálního školství.
Návrh rozpočtu budou poslanci projednávat ve druhém čtení ve středu odpoledne. Základní parametry rozpočtu, tedy příjmy, výdaje, schodek a způsob jeho vypořádání jsou už dané. Nyní poslanci základní parametry měnit nemůžou, můžou jen přesouvat peníze uvnitř rozpočtu.
Rozpočtový výbor minulý týden podpořil převody za více než 1,2 miliardy korun zejména na sociální služby a na výstavbu a opravy obecních škol a bytů. Finální schvalování rozpočtu přijde na řadu o týden později.
Související
Stávka pedagogů v Olomouci: Vláda nás chce nechat vyhladovět. Kvalita výuky ale zatím neupadá
Platy učitelů v roce 2024 se budou počítat z průměrné mzdy za loňský rok
učitelé , mzdy / platy , Školství , Starostové a nezávislí (STAN) , top 09 , Markéta Pekarová Adamová , KDU - ČSL , Jan Bartošek , ODS
Aktuálně se děje
před 2 hodinami
Rakušan vyjednal pro policisty ještě tisícikorunu navíc
před 3 hodinami
Ceny másla řeší ÚOHS. Fiala se pustil do Babiše, ten označil premiéra za klauna
před 5 hodinami
Nové ohnisko ptačí chřipky. Testy ho potvrdily na Klatovsku
před 6 hodinami
Klimatické konference ztrácí smysl? Aktivisté upozornili na zásadní problém
před 6 hodinami
Jde vůbec o počasí? Na COP29 dostalo pozvánku víc ropných lobbistů než zahraničních delegací
před 6 hodinami
Scholz po dvou letech zvedl telefon a zavolal Putinovi
před 8 hodinami
Metro na lince B odpoledne nejezdilo
před 8 hodinami
Platy ve veřejné sféře v lednu vzrostou. Ministerstvo práce poslalo návrh dál
před 9 hodinami
Problémy SOCDEM s Lidovým domem pokračují. Soud rozhodl ve prospěch Altnerových
před 10 hodinami
Severní Korea jde s dobou. Kim nařídil masovou výrobu útočných dronů
před 10 hodinami
Nehoda u Málkova uzavřela silnici. Havaroval kamion s krevní plazmou
před 11 hodinami
Trumpova skepse se šíří. USA už nejsou jediné, kdo mohou vystoupit z Pařížské klimatické dohody
Aktualizováno před 12 hodinami
Cimický je vinen, rozhodl soud. Dostal nejvyšší možný trest
před 12 hodinami
COP narazil na zásadní problém. Státy se bojí Číny, historický statut ji zbavuje odpovědnosti
před 13 hodinami
Zvířata požírají mrtvá těla na ulicích. Situace v Gaze je nadmíru kritická
před 13 hodinami
„Tohle je řešení“. Trump si na post generálního prokurátora vybral Gaetze, který obdivuje salvadorského diktátora
před 13 hodinami
Země je v kritickém stavu. Klimatické konference jsou málo, na boj se změnami počasí nestačí, varují experti
před 14 hodinami
BBC: Trump stihl během pouhého týdne od voleb šokovat Washington i celý svět
před 14 hodinami
COP29 se změnil v prezidentskou one man show. Alijev přítomným vyráží dech
před 15 hodinami
Káže vodu, pije víno. Evropa boj s počasím jen předstírá? Plánuje pravý opak, varují experti
Evropa plánuje rozsáhlé rozšíření kapacit pro výrobu energie z fosilního plynu, a to navzdory svým ambiciózním klimatickým cílům, které prezentuje na summitu COP29. Uvedl to server The Guardian.
Zdroj: Libor Novák