Přijímačky na SŠ: Jeden pokus stačí, i přes víc stresu, shodují se ředitelé škol

K jedinému letošnímu termínu jednotné přijímací zkoušky na střední školy zamířili dnes uchazeči o čtyřleté maturitní obory. Na řadu škol je násobný převis přihlášek. Kvůli omezení pokusů k napsání testů ze standardních dvou na letošní jeden mohli být podle ředitelů škol uchazeči ve větším stresu, jejich šance na přijetí by ale jediný termín moc ovlivnit neměl. Vyplývá to z vyjádření ředitelů škol, které dnes oslovila ČTK.

Podle Cermatu, který jednotné přijímací zkoušky připravuje a vyhodnocuje, se na čtyřleté obory přihlásilo zhruba 69.000 uchazečů. Všichni mohli podat přihlášky na dvě školy, případně ještě dvě sportovní gymnázia. Alespoň dvě přihlášky odevzdaly zhruba čtyři pětiny uchazečů. Omezení dvou termínů zkoušky na letošní jeden zdůvodnil ministr školství Robert Plaga (ANO) rizikem nákazy koronavirem. Výsledek bude platit pro všechny školy, na které se uchazeč přihlásil. Podle kritiků může jediný termín zvyšovat v dětech stres, a u některých se proto mohou snížit šance na přijetí.

Podle šéfa Unie školských asociací CZESHA ale jeden termín stačí. "Když se podíváte na statistiky Cermatu, kolika žákům (v minulosti) opravdu reálně pomohlo to, že opakovali zkoušku, tak se pohybujeme v řádu jednotek procent," uvedl. Doplnil, že dva termíny znamenají pro školy každý rok dvojitou administrativu a pro stát vyšší náklady. "Je to plýtvání materiálem, silami a časem," řekl. Podobně se dnes vyjádřila předsedkyně Asociace ředitelů gymnázií (AŘG) Renata Schejbalová, která dva termíny označila za psychickou berličku pro uchazeče. CZESHA i AŘG navrhovaly omezení termínů na jeden už v minulosti.

Zkoušky se letos kvůli šíření koronaviru konají za zvýšených hygienických opatření. Před příchodem k testům museli uchazeči odevzdat čestné prohlášení o své bezinfekčnosti. Museli dodržovat rozestupy alespoň 1,5 metru a před vstupem do učeben si dezinfikovat ruce. Pokud to dodrželi, mohli si při psaní testů sundat roušku. Podle oslovených ředitelů se ráno příchod uchazečů obešel bez komplikací.

Na Masarykovu střední školu chemickou v Praze 1, kde je Zajíček ředitelem, se letos přihlásilo zhruba 220 dětí. Zkoušky jich tam dnes skládá kolem 135. Ostatní ji dělají na jiné škole, kam si také podali přihlášku. Škola přijme 90 uchazečů, tedy dvě pětiny přihlášených. V Gymnáziu Nad Štolou v Praze 7, které řídí Schejbalová, má šanci uspět zhruba každý třetí. Zájemců o čtyřleté gymnázium je 168, nových žáků bude 60. Ještě větší převis přihlášek má škola na šestileté a osmileté gymnázium, kam bude v úterý dělat zkoušky 785 dětí a uspět jich může 90.

Zhruba třetinu uchazečů přijme čtyřleté soukromé Gymnázium Jana Palacha v Praze 1, čtvrtinu Střední odborná škola pedagogická, gymnázium a lyceum v Evropské ulici v Praze 6 a dvě pětiny Střední odborná škola (SOŠ) pro administrativu EU v Praze 9. Podle zástupce ředitele Gymnázia Jana Palacha Josefa Končela by asi dva pokusy na zkoušku poskytly uchazečům větší klid, protože pro děti jde většinou o zcela novou zkušenost a třeba na rozdíl od maturantů dělají zkoušku v cizím prostředí. Zástupkyně ředitele SOŠ pro administrativu EU Šárka Flašíková nicméně doplnila, že výsledky ze dvou pokusů se v minulosti moc nelišily. Podle ní by proto jeden termín neměl znamenat problém.

Související

Přijímací zkoušky na SŠ

Přijímací zkoušky na střední školy by se mohly konat v jiném termínu

Ministerstvo školství (MŠMT) zvažuje kvůli epidemii koronaviru posunutí dubnových termínů přijímacích zkoušek na střední školy. Podle úřadu v tuto chvíli není jasné, jak současná protiepidemická opatření šíření nákazy zmírní. Možnosti řešení zkoušek chce dát dohromady do konce příštího týdne a pak s nimi seznámit veřejnost.

Více souvisejících

přijímací zkoušky cermat Školství

Aktuálně se děje

před 6 minutami

před 29 minutami

před 1 hodinou

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

před 1 hodinou

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

před 2 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

před 9 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 17 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Počasí do Vánoc. Meteorologové slibují až 40 centimetrů nového sněhu

Do Štědrého dne čekají Česko hned dvě epizody výraznějšího sněžení ve vyšších a horských polohách, avizuje Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) na sociální síti. Sněžit bude během neděle a také v pondělí odpoledne a během noci na úterý.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy