Přijímačky na SŠ: Jeden pokus stačí, i přes víc stresu, shodují se ředitelé škol

K jedinému letošnímu termínu jednotné přijímací zkoušky na střední školy zamířili dnes uchazeči o čtyřleté maturitní obory. Na řadu škol je násobný převis přihlášek. Kvůli omezení pokusů k napsání testů ze standardních dvou na letošní jeden mohli být podle ředitelů škol uchazeči ve větším stresu, jejich šance na přijetí by ale jediný termín moc ovlivnit neměl. Vyplývá to z vyjádření ředitelů škol, které dnes oslovila ČTK.

Podle Cermatu, který jednotné přijímací zkoušky připravuje a vyhodnocuje, se na čtyřleté obory přihlásilo zhruba 69.000 uchazečů. Všichni mohli podat přihlášky na dvě školy, případně ještě dvě sportovní gymnázia. Alespoň dvě přihlášky odevzdaly zhruba čtyři pětiny uchazečů. Omezení dvou termínů zkoušky na letošní jeden zdůvodnil ministr školství Robert Plaga (ANO) rizikem nákazy koronavirem. Výsledek bude platit pro všechny školy, na které se uchazeč přihlásil. Podle kritiků může jediný termín zvyšovat v dětech stres, a u některých se proto mohou snížit šance na přijetí.

Podle šéfa Unie školských asociací CZESHA ale jeden termín stačí. "Když se podíváte na statistiky Cermatu, kolika žákům (v minulosti) opravdu reálně pomohlo to, že opakovali zkoušku, tak se pohybujeme v řádu jednotek procent," uvedl. Doplnil, že dva termíny znamenají pro školy každý rok dvojitou administrativu a pro stát vyšší náklady. "Je to plýtvání materiálem, silami a časem," řekl. Podobně se dnes vyjádřila předsedkyně Asociace ředitelů gymnázií (AŘG) Renata Schejbalová, která dva termíny označila za psychickou berličku pro uchazeče. CZESHA i AŘG navrhovaly omezení termínů na jeden už v minulosti.

Zkoušky se letos kvůli šíření koronaviru konají za zvýšených hygienických opatření. Před příchodem k testům museli uchazeči odevzdat čestné prohlášení o své bezinfekčnosti. Museli dodržovat rozestupy alespoň 1,5 metru a před vstupem do učeben si dezinfikovat ruce. Pokud to dodrželi, mohli si při psaní testů sundat roušku. Podle oslovených ředitelů se ráno příchod uchazečů obešel bez komplikací.

Na Masarykovu střední školu chemickou v Praze 1, kde je Zajíček ředitelem, se letos přihlásilo zhruba 220 dětí. Zkoušky jich tam dnes skládá kolem 135. Ostatní ji dělají na jiné škole, kam si také podali přihlášku. Škola přijme 90 uchazečů, tedy dvě pětiny přihlášených. V Gymnáziu Nad Štolou v Praze 7, které řídí Schejbalová, má šanci uspět zhruba každý třetí. Zájemců o čtyřleté gymnázium je 168, nových žáků bude 60. Ještě větší převis přihlášek má škola na šestileté a osmileté gymnázium, kam bude v úterý dělat zkoušky 785 dětí a uspět jich může 90.

Zhruba třetinu uchazečů přijme čtyřleté soukromé Gymnázium Jana Palacha v Praze 1, čtvrtinu Střední odborná škola pedagogická, gymnázium a lyceum v Evropské ulici v Praze 6 a dvě pětiny Střední odborná škola (SOŠ) pro administrativu EU v Praze 9. Podle zástupce ředitele Gymnázia Jana Palacha Josefa Končela by asi dva pokusy na zkoušku poskytly uchazečům větší klid, protože pro děti jde většinou o zcela novou zkušenost a třeba na rozdíl od maturantů dělají zkoušku v cizím prostředí. Zástupkyně ředitele SOŠ pro administrativu EU Šárka Flašíková nicméně doplnila, že výsledky ze dvou pokusů se v minulosti moc nelišily. Podle ní by proto jeden termín neměl znamenat problém.

Související

Přijímací zkoušky na SŠ

Přijímací zkoušky na střední školy by se mohly konat v jiném termínu

Ministerstvo školství (MŠMT) zvažuje kvůli epidemii koronaviru posunutí dubnových termínů přijímacích zkoušek na střední školy. Podle úřadu v tuto chvíli není jasné, jak současná protiepidemická opatření šíření nákazy zmírní. Možnosti řešení zkoušek chce dát dohromady do konce příštího týdne a pak s nimi seznámit veřejnost.

Více souvisejících

přijímací zkoušky cermat Školství

Aktuálně se děje

před 59 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Alí Chameneí, íránský ajatolláh

Chameneí se chce za útoky Izraele pomstít USA

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí v sobotu varoval, že Izrael a Spojené státy obdrží "zničující odpověď" za své útoky namířené proti Íránu a jeho spojencům v regionu. Chameneí tak reagoval na zvýšené napětí v oblasti, které eskalovalo od vypuknutí války mezi Izraelem a Hamásem v Pásmu Gazy v říjnu loňského roku. Uvedl to server Times of Israel.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Situace v Gaze po izraelských náletech

"Katastrofa, apokalypsa..." OSN popsala, co se odehrává v Pásmu Gazy

Na severu Pásma Gazy se odehrává katastrofa, která představuje vážné nebezpečí pro všechny tamní obyvatele. Ve společném prohlášení na to upozornil Meziagenturní stálý výbor (IASC) Organizace spojených národů (OSN), který sdružuje vedoucí představitele humanitárních agentur OSN. 

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 12 hodinami

včera

včera

Princ Harry v upoutávce k dokumentu Harry 2 Meghan.

Princ Harry se z USA poroučet nebude, naznačil syn Donalda Trumpa

Princ Harry si tak trochu může oddechnout, i když jej slova Erica Trumpa, syna amerického prezidentského kandidáta Donalda Trumpa, jinak moc nepotěší. Podle Erica je setrvání prince v USA zaručeno i v případě návratu jeho otce do Bílého domu. Dost jasně dal však mladý Trump najevo, že Harry je Američanům ukradený. 

včera

včera

včera

Día de los Muertos: Jak vypadají mexické Dušičky?

Přelom října a listopadu je u nás spojen s Dušičkami, kdy se vzpomíná na zemřelé předky a zapalují se za ně svíčky na hrobech. V Americe, v Anglii nebo třeba v Austrálii tento čas patří Halloweenu, s nímž se pojí koledování nebo vydlabané dýně. V Mexiku se konec října a počátek listopadu nese ve znamení oslav zvaných Día de los Muertos, při nichž se lidé veselí, protože se mohou setkat se svými mrtvými blízkými. Součástí svátku jsou i všudypřítomné masky kostlivců. Od roku 2003 figuruje svátek na seznamu ústního a nehmotného dědictví UNESCO.

Zdroj: Lucie Žáková

Další zprávy