Rektoři se obávají, že od podzimu opět nebude na VŠ možná prezenční výuka

Kvůli epidemii covidu-19 hrozí to, že na vysokých školách ani v nadcházejícím akademickém roce nebude moci fungovat řádná prezenční výuka. Na zasedání předsednictva České konference rektorů (ČKR) se na tom dnes shodli rektoři vysokých škol.

Podle nich je v současnosti stále nízká proočkovanost české populace a kontrola protiepidemického režimu o letních prázdninách není dostatečná. V tiskové zprávě o tom dnes ČTK informovala mluvčí České zemědělské univerzity v Praze (ČZU) Karla Mráčková.

Na dnešním zasedání ČKR se podle ní sešli členové odstupujícího a nově zvoleného předsednictva organizace. Rektor České zemědělské univerzity Petr Sklenička, který stál v čele ČKR v posledních dvou letech při té příležitosti předal předsednictví svému nástupci, rektorovi Masarykovy univerzity v Brně Martinu Barešovi, sdělila Mráčková. Nové vedení si rektoři zvolili 3. června v Brně, Sklenička do něj už nekandidoval. Bareš bude místo oficiálně zastávat od 1. srpna.

"Všichni přítomní se shodli mimo jiné na tom, že řádná kontaktní výuka je znovu ohrožena i v nadcházejícím akademickém roce. Důvody jsou především nízká proočkovanost české populace a nedostatečně kontrolovaný režim během letních dovolených," uvedla Mráčková.

Většina vysokých škol loni na podzim kvůli epidemii s prezenční výukou ani nezačala, od 12. října musely po rozhodnutí vlády přejít na výuku na dálku všechny. Výjimka platila jen na účast na klinickou a praktickou výuku a praxi studentů zdravotnických studijních programů a farmacie. Další obory se mohly k praktické výuce vrátit nakrátko v prosinci a pak až od 26. dubna poslední ročníky a od 10. května ostatní. Teoretická výuka se na vysokých školách mohla obnovit od 24. května, kdy ale již většinou začínalo zkouškové období.

V posledních dnech se vývoj epidemie v Česku opět zhoršuje. Ve čtvrtek podle statistik ministerstva zdravotnictví přibylo 164 případů koronaviru, nejvíce od poloviny června. Je to o 70 víc než minulý týden. Zvyšuje se rovněž reprodukční číslo, které udává průměrný počet nakažených od jednoho pozitivně testovaného. Nyní má hodnotu téměř 1,3, a je tak nejvyšší od začátku ledna. Zdravotníci ve čtvrtek aplikovali 106.000 dávek vakcíny, nejméně v tomto týdnu. Od prosincového začátku vakcinace má ukončené očkování 3,366.292 lidí, to je asi 31,5 procenta obyvatel ČR.

Za opětovným zrychlováním epidemie je podle odborníků nakažlivější mutace delta. Vláda ve čtvrtek v reakci na obrat vývoje epidemie zpřísnila způsob prokazování bezinfekčnosti a ohlásila zavedení povinných testů při návratu do ČR ze zahraničí. Bez testu po dovolené v cizině nebudou lidé smět do práce. Změny zaváděné kvůli obavám z delta varianty budou platit od pátku 9. července.

Související

Více souvisejících

Vysoké školy studenti Školství

Aktuálně se děje

před 13 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Národní rada Slovenské republiky (Českou obdobou je Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky)

EU varuje sociální sítě kvůli volbám na Slovensku. Hrozí vysoké pokuty

Evropská komise varovala sociální sítě firem Alphabet, TikTok a Meta před potenciálním šířením lživých zpráv v rámci předvolební kampaně na Slovensku, kde se za pár dní odehrají volby do Národní rady. Zavedená pravidla vyžadují pravidelnou kontrolu obsahu ze strany technologických společností tak, aby se zde co nejméně vyskytoval nelegální obsah. 

včera

včera

včera

Vít Rakušan

Rakušan musí z vlády, jinak budeme hlasovat o nedůvěře, vzkazuje ANO

Nejsilnější sněmovní opoziční hnutí ANO hodlá do konce příštího týdne sesbírat podpisy pro případné hlasování o nedůvěře vládě, pokud z ní nebude odvolán ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) kvůli kauza kolem šifrovaného telefonu. Na úterní tiskové konferenci to řekla šéfka poslanců ANO Alena Schillerová.

včera

včera

Ursula von der Leyenová

Česko dostalo zelenou od von der Leyenové. EK schválila upravený plán obnovy

Evropská komise schválila Česku upravený Národní plán obnovy, který přinese dodatečných 2,2 miliardy eur (přes 56 miliard korun) na čistou energetiku a transformaci průmyslu. Praha může v rámci celého plánu využít 9,2 miliardy eur (přes 224 miliard korun). Šéfka EK Ursula von der Leyenová při té příležitosti navštívila českou metropoli.

včera

včera

včera

včera

Čečenský vůdce Kadyrov velebí syna, který na videu mlátí vězně

Čečenský vůdce Ramzan Kadyrov vyjádřil na sociální síti hrdost na dospívajícího syna Adama, který na zveřejněném videu mlátí vězně podezřelého ze spálení koránu. Chlapec podle svého otce udělal správnou věc. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy