Rodiče v Praze kvůli covidu nechtějí pouštět děti do školy. Magistrát se chystá na distanční výuku

Část rodičů dětí ve školním věku v Praze přestává kvůli obavám z koronaviru posílat svoje děti do školy. Podle pedagoga a předsedy Fóra Rodičů Petra Chaluše je to způsobeno jak soužitím se členem rodiny, který je v rizikové skupině, tak i kvůli ztíženým podmínkám ve výuce. Pražský magistrát tvrdí, že problém eviduje, a připravuje školy na přechod na distanční výuku.

Podle Chaluše existuje předpoklad, že část rodičů v Praze přestává posílat své děti do školy. Na vině je soužití v domácnosti s členem rodiny, který je v rizikové skupině, ale i údajně negativní dopady nařízených opatření.

"Aktuálně u části rodičů žáků druhého stupně je problémem povinnost roušek ve výuce, jejich děti to neudýchají. Obracejí se na nás nespokojení rodiče žáků prvního stupně, že i tam některé školy nutí dětí být ve výuce s rouškami, ačkoli to není centrálně nařízené hygienické opatření," informoval média předseda Fóra Rodičů.

Tyto děti a rodiny jsou podle něj v situaci, kdy nemají možnost distanční výuky. Ta je v současné době povolena školám jen v případech, kdy je škola rozsáhle ochromena karanténou díky většímu počtu nakažených novým typem koronaviru.

Pražský magistrát tvrdí, že je o problému informován, ačkoliv statistiky k němu chybí. "Anekdotická evidence od učitelů a ředitelů skutečně napovídá, že někteří rodiče své děti z obavy před koronavirem fyzicky do školy nepustí. Týká se to hlavně dětí, v jejichž třídách se koronavirus již objevil," uvedl pro EuroZprávy.cz Člen Rady hlavního města Prahy pro oblast školství, sportu, vědy a podpory podnikání Vít Šimral.

Chaluš ve zprávě Fóra navrhuje, aby pražské střední školy a druhé stupně stupně základních škol přešly na online výuku s případnou možností osobních konzultací s učiteli ve škole v případě potřeby. Podle magistrátu jsou na tuto možnost školy připravovány.

"Na přechod na distanční výuku své školy kontinuálně připravujeme, materiálně i metodicky. Zároveň komunikujeme s radními pro školství na jednotlivých MČ, aby i jimi zřizované školy byly na takové opatření co nejlépe připraveny," tvrdí Šimral.

Podle něj pražské školy přechod na distanční výuku, ať už plošnou nebo hybridní, kdy zůstane například zachována výuka odborných předmětů v malých skupinách, zvládnou. Apeluje ale na vládu a příslušné orgány, aby případné změny ve výuce avizovala dopředu.

"Pochopitelně bychom uvítali, pokud by bylo takové rozhodnutí z vládní úrovně komunikováno s dostatečným předstihem nejméně několika dnů," dodal Šimral pro EuroZprávy.cz.

Za zavírání škol čelil kritice i Hřib

Sám pražský primátor Zdeněk Hřib přitom čelil minulý týden kritice za způsob, kterým ohlásil záměr zavést distanční výuku na pražských vysokých školách. Koalici i opozici vadí, že rozhodnutí vynesl bez jakékoliv dohody s koaličními partnery.

"Každý dobře ví, že pan primátor nedisponuje žádnými pravomocemi vůči VŠ. Pan primátor své vyhlášení v tomto případě ani neprojednal s předsedou České konference rektorů. Otázku distanční výuky na středních školách jsme probírali na úterní poradě a členové rady hlavního města i hygienici názor pana primátora odmítli," uvedl na Twitteru náměstek primátora Petr Hlubuček (STAN).

Pražští hygienici v pátek odpoledne uvedli, že distanční výuka bude mít výjimky. Nevztahuje se tak na zkoušení za přítomnosti až deseti lidí, laboratorní, experimentální a uměleckou práci za přítomnosti až 15 lidí a klinickou a praktickou výuku.

Související

Petr Fiala

Revoluce ve školství: V Česku vzniknou středoškolská lycea

Česká vláda oznámila vznik nového středoškolského oboru nazvaného všeobecné lyceum, který bude spuštěn od příštího roku. Tento krok je součástí snahy modernizovat český vzdělávací systém a přizpůsobit ho potřebám společnosti ve 21. století. Novinku v úterý představil premiér Petr Fiala společně s ministrem školství Mikulášem Bekem.
Mikuláš Bek

Ministerstvo se chystá zrušit malé školy. Každá by měla mít ideálně 8000 žáků, prohlásil Bek

Ministr školství Mikuláš Bek (STAN) plánuje do konce října předložit vládě návrh na slučování malých škol jako součást novely školského zákona. V diskusním pořadu Otázky Václava Moravce na České televizi uvedl, že návrh počítá s odloženou účinností minimálně o tři roky. Předseda školských odborů František Dobšík však upozornil, že ředitelé škol s tímto návrhem většinou nesouhlasí.

Více souvisejících

Školství Praha magistrát Petr Chaluš (Fórum rodičů)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

včera

Donald Trump

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

včera

Íránské útočné drony Arash

WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael

Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.  

včera

V amerických volbách už hlasovalo přes 75 milionů lidí. Dříve, než vůbec začaly

Americké prezidentské volby se rychle blíží a podle údajů centra Floridské univerzity pro sledování voleb, které byly zveřejněny v neděli, již více než 75 milionů voličů využilo možnost hlasovat předem.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy