Ve školách roste počet kyberútoků na on-line výuku. Vyplývá to z informací Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) a ministerstva školství. Úřady proto vyzvaly školy, aby si zajistily bezpečné prostředí pro videokonference a poučily žáky, že nemají nikomu poskytovat své přihlašovací údaje. Jako návod mohou využít materiály k zajištění videokonferencí, které vypracoval NÚKIB.
Výuka ve všech školách s výjimkou mateřských a speciálních se kvůli rostoucímu počtu nakažených covidem-19 koná od 14. října na dálku. Příští týden budou mít děti celý volný, kvůli epidemii budou prodloužené podzimní prázdniny. Poté zřejmě bude kvůli nepříznivé epidemické situaci distanční výuka pokračovat.
Nárůst v počtech útoků na školy je kvůli důsledkům pandemie celosvětovým trendem. Podle reportu organizace Check Point Research vzrostl v Evropě v posledních měsících o 24 procent. Jde zejména o podvodné e-maily, útoky blokující počítačové systémy nebo napadání videokonferencí.
S ohledem na množící se případy narušování on-line výuky připomínáme naše podpůrné materiály pro zabezpečení videokonferencí a jejich bezpečnou správu. Více informací na našem webu a na webu @msmtcr https://t.co/y0FZYMBPSa
— NÚKIB (@NUKIB_CZ) October 22, 2020
Ministerstvo školství podle mluvčí úřadu Anety Lednové doporučilo školám, aby poučily žáky a studenty, že nemají nikomu poskytovat své přihlašovací údaje. "Jednání narušitelů vyučovacích hodin považujeme za velice nezodpovědné a znevažující nejen práci učitelů, ale také samotných žáků. Důrazně na ně apelujeme, aby se takového jednání, a to zejména v současné nelehké době, zdrželi," řekla.
NÚKIB podle mluvčího Jiřího Táborského připravil pro uživatelé a IT správce materiály, kde mohou najít informace k zabezpečení videokonferencí. Jde o příručku Videokonference bezpečně, leták Bezpečná práce na dálku - doporučení pro firmy i zaměstnance a pro potřeby institucionálního řešení videokonferencí také Bezpečnostní standard pro videokonference.
Na rizika kybernetických útoků nebo úniku dat při výuce na dálku tento týden upozornil také bývalý šéf antivirové firmy AVG a odborník na kyberbezpečnost Karel Obluk. Podle něj učitelé nemají s bezpečností na internetu moc zkušeností a školám chybí peníze na zabezpečení vybavení nebo služby IT techniků. Ministerstvo školství by proto podle něj mělo zřídit krizovou linku, kam by se vedení škol mohlo obracet pro radu aspoň na dálku.
Školy podle Obluka často používají služby nebo aplikace, které k tomu z hlediska bezpečnosti nejsou vhodné a které někdy zvládnou napadnout i sami studenti. Jde třeba různé o freemailové účty, úložiště bez jasného zabezpečení nebo videokonference, na které se sdílí přístupový odkaz, uvedl. Například údaje o špatném prospěchu konkrétního žáka pak mohou sloužit třeba ke kyberšikaně, řekl.
Podle Petra Loužeckého z Algotechu většina škol využívá pro online výuku globálních cloudových řešení od zavedených výrobců, kteří bezpečnost trvale řeší. Tyto nástroje jsou však snadným cílem z pohledu útoku na uživatelské účty. "Měli bychom se snažit u dětí posilovat povědomí o bezpečnosti v kybernetickém prostoru a důležitosti zodpovědného přístupu a chování na internetu. Nedostatečné znalosti v této oblasti mohou totiž vést k narušení výuky, v extrémních případech může dojít i k úniku informací či kyberšikaně," dodal.
Hackerům podle počítačové školy Gopas usnadňuje situaci několik faktorů - lidé pro připojení do práce nebo školy z domova využívají své počítače a telefony, které často nejsou dobře zabezpečené, komunikují nezabezpečenými kanály, a v neposlední řadě si nejsou vědomi kybernetických rizik. Nevědomosti nebo neopatrnosti uživatelů využívají útočníci především, což dokládají i výsledky nedávného průzkumu společnosti Avast. Podle něj od března vzrostl počet phishingových útoků řádově o stovky procent. Z průzkumu Phishing Attack Landscape Report společnosti GreatHorn zase vyplynulo, že 38 procent lidí se letos setkalo s phishingovým mailem.
Související

Operace Endgame: Mezinárodní razie rozbila ruskou síť kyberzločinu

Policie vyšetřuje, co se stalo s účtem premiéra. Fialu napadli hackeři
Hackeři , Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) , ministerstvo školství , Kybernetická bezpečnost , počítače , Školství
Aktuálně se děje
před 1 hodinou

V Rusku vyletěl do vzduchu armádní důstojník, ikona dobývání Mariupolu
před 2 hodinami

Česko podporuje Rutteho vizi 5% výdajů na obranu. Někteří spojenci stále nezvládají ani 2 % HDP
před 2 hodinami

Blažkovo ministerstvo přijalo bitcoin za miliardu od provozovatele drogového tržiště
před 4 hodinami

Evropa v číslech: Kde je nejbezpečněji a kde nejvíc hrozí, že vás zastřelí?
před 4 hodinami

Evropská bezpečnost zažívá zásadní zvrat. USA pod Trumpem ztrácí důvěryhodnost, nastupuje Německo
před 5 hodinami

Trump chystá další kroky proti Harvardu. Soud je dopředu zablokuje
před 5 hodinami

NATO nesmí přijmout Putinův návrh. Je to past a pro Rusko další cár papíru
před 6 hodinami

Zdrogovaný řidič kamionu sestřelil v Ústí nad Labem autobus plný lidí a ujel. Zraněných jsou desítky
před 6 hodinami

Wall Street se směje Trumpovi. Rozhodnutí soudu se zruší, věří Bílý dům
před 7 hodinami

Ukrajina dostane od Německa miliardy eur. Rakety Taurus ale ne
před 8 hodinami

Izraelci se nezastavují. Na Západním břehu chtějí přes 20 nových osad
před 9 hodinami

Nové tváře Bradavic. Víme, kdo ztvární Harryho, Hermionu a Rona v chystaném seriálu
před 9 hodinami

Kdo vystřídá Součka? České televizi se přihlásilo 21 uchazečů o post šéfa
před 10 hodinami

Česko už předbíhají i Bulhaři. Ekonom pro EZ vysvětluje, zda by euro znamenalo zdražení
před 11 hodinami

Na D7 jelo auto v protisměru, jiný vůz skončil na střeše. Policie už zná provinilce
před 12 hodinami

Česko má novou nejbohatší osobu. Kellnerovou střídá Strnad z CSG
před 13 hodinami

Horskou vesničku ve Švýcarsku pohřbil masivní sesuv půdy. Jeden člověk se pohřešuje
před 13 hodinami

Černé moře Rusům nenechá. EU začala jednat, spouští novou vojenskou strategii
před 13 hodinami

Putinovi dává ještě dva týdny na rozmyšlenou. Trump naznačil, co bude pak
před 15 hodinami
První letní předpověď počasí. Víkend potěší milovníky tepla
Pro meteorology začne o víkendu léto a podle nejnovější aktuální předpovědi tomu budou odpovídat nejvyšší teploty během volných dnů. Maxima totiž mají překročit třicítku. Vyplývá to z informací Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Zdroj: Jan Hrabě