Roste množství kyberútoků na online výuku. Jak se bránit?

Ve školách roste počet kyberútoků na on-line výuku. Vyplývá to z informací Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) a ministerstva školství. Úřady proto vyzvaly školy, aby si zajistily bezpečné prostředí pro videokonference a poučily žáky, že nemají nikomu poskytovat své přihlašovací údaje. Jako návod mohou využít materiály k zajištění videokonferencí, které vypracoval NÚKIB.

Výuka ve všech školách s výjimkou mateřských a speciálních se kvůli rostoucímu počtu nakažených covidem-19 koná od 14. října na dálku. Příští týden budou mít děti celý volný, kvůli epidemii budou prodloužené podzimní prázdniny. Poté zřejmě bude kvůli nepříznivé epidemické situaci distanční výuka pokračovat.

Nárůst v počtech útoků na školy je kvůli důsledkům pandemie celosvětovým trendem. Podle reportu organizace Check Point Research vzrostl v Evropě v posledních měsících o 24 procent. Jde zejména o podvodné e-maily, útoky blokující počítačové systémy nebo napadání videokonferencí.

S ohledem na množící se případy narušování on-line výuky připomínáme naše podpůrné materiály pro zabezpečení videokonferencí a jejich bezpečnou správu. Více informací na našem webu a na webu @msmtcr https://t.co/y0FZYMBPSa

— NÚKIB (@NUKIB_CZ) October 22, 2020

Ministerstvo školství podle mluvčí úřadu Anety Lednové doporučilo školám, aby poučily žáky a studenty, že nemají nikomu poskytovat své přihlašovací údaje. "Jednání narušitelů vyučovacích hodin považujeme za velice nezodpovědné a znevažující nejen práci učitelů, ale také samotných žáků. Důrazně na ně apelujeme, aby se takového jednání, a to zejména v současné nelehké době, zdrželi," řekla.

NÚKIB podle mluvčího Jiřího Táborského připravil pro uživatelé a IT správce materiály, kde mohou najít informace k zabezpečení videokonferencí. Jde o příručku Videokonference bezpečně, leták Bezpečná práce na dálku - doporučení pro firmy i zaměstnance a pro potřeby institucionálního řešení videokonferencí také Bezpečnostní standard pro videokonference.

Na rizika kybernetických útoků nebo úniku dat při výuce na dálku tento týden upozornil také bývalý šéf antivirové firmy AVG a odborník na kyberbezpečnost Karel Obluk. Podle něj učitelé nemají s bezpečností na internetu moc zkušeností a školám chybí peníze na zabezpečení vybavení nebo služby IT techniků. Ministerstvo školství by proto podle něj mělo zřídit krizovou linku, kam by se vedení škol mohlo obracet pro radu aspoň na dálku.

Školy podle Obluka často používají služby nebo aplikace, které k tomu z hlediska bezpečnosti nejsou vhodné a které někdy zvládnou napadnout i sami studenti. Jde třeba různé o freemailové účty, úložiště bez jasného zabezpečení nebo videokonference, na které se sdílí přístupový odkaz, uvedl. Například údaje o špatném prospěchu konkrétního žáka pak mohou sloužit třeba ke kyberšikaně, řekl.

Podle Petra Loužeckého z Algotechu většina škol využívá pro online výuku globálních cloudových řešení od zavedených výrobců, kteří bezpečnost trvale řeší. Tyto nástroje jsou však snadným cílem z pohledu útoku na uživatelské účty. "Měli bychom se snažit u dětí posilovat povědomí o bezpečnosti v kybernetickém prostoru a důležitosti zodpovědného přístupu a chování na internetu. Nedostatečné znalosti v této oblasti mohou totiž vést k narušení výuky, v extrémních případech může dojít i k úniku informací či kyberšikaně," dodal.

Hackerům podle počítačové školy Gopas usnadňuje situaci několik faktorů - lidé pro připojení do práce nebo školy z domova využívají své počítače a telefony, které často nejsou dobře zabezpečené, komunikují nezabezpečenými kanály, a v neposlední řadě si nejsou vědomi kybernetických rizik. Nevědomosti nebo neopatrnosti uživatelů využívají útočníci především, což dokládají i výsledky nedávného průzkumu společnosti Avast. Podle něj od března vzrostl počet phishingových útoků řádově o stovky procent. Z průzkumu Phishing Attack Landscape Report společnosti GreatHorn zase vyplynulo, že 38 procent lidí se letos setkalo s phishingovým mailem.

Související

Donald Trump

Trumpův mobil mohli napadnout hackeři. Stopy vedou k velkému rivalovi USA

I Čína se snaží zasáhnout do kampaně před listopadovými prezidentskými volbami v USA. Americké úřady se domnívají, že hackeři napojení na Peking se pokusili napojit na mobily a informační sítě používané exprezidentem Donaldem Trumpem a jeho viceprezidentským kandidátem J. D. Vancem. S odkazem na své zdroje o tom informovala stanice CBS News. 

Více souvisejících

Hackeři Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) ministerstvo školství Kybernetická bezpečnost počítače Školství

Aktuálně se děje

před 42 minutami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

včera

včera

včera

Polsko je naším prioritním cílem, prohlásila Zacharovová

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy