Školy jsou v nejistotě. Zamezit setkávání žáků kvůli koronaviru není reálné

Zamezit šíření koronaviru ve škole v případě nákazy některého žáka bude podle zástupců školských asociací při běžném provozu škol v novém školním roce zřejmě problematické. Na druhém stupni základních škol a na středních školách rozvrhy vyučování předpokládají setkávání žáků z různých tříd. Změna režimu v jedné třídě by proto asi měla vliv i na další výuku ve škole.

ČTK to dnes řekli předseda Asociace ředitelů základních škol Michal Černý a šéfka Asociace ředitelů gymnázií Renata Schejbalová.

Podle ní není na středních školách reálné, aby se v případě nákazy některého žáka covidem-19 změnil režim zbytku jeho třídy tak, že by například chodila do školy později a měla posunuté přestávky, aby se nepotkávala s jinými třídami. Tuto možnost zmínila v pondělí ředitelka pražských hygieniků Zdeňka Jágrová. "Studenti nesedí pořád v jedné třídě se stejnými spolužáky, na jazyky jsou třeba rozdělení podle pokročilosti, na semináře jsou ze všech tříd dohromady," řekla dnes Schejbalová.

Posunutí rozvrhu pro jednu třídu by podle ní byl problém i pro učitele, protože jejich hodiny navazují v různých třídách jedna za druhou. Systém zmíněný Jágrovou by podle ní byl zvládnutelný možná na prvním stupni základní školy. V případě středních škol by ale podle Schejbalové bylo reálnější nechat celou třídu učit se z domova.

Černý upozornil, že děti spolu bývají v častém kontaktu i mimo školu. "Nevěřím, že když bude nakažen jeden žák ve škole, že zůstane u jednoho žáka, to by muselo být veliké štěstí," řekl. Podle něj by se sice mohlo omezit potkávání tříd, mělo by to ale vliv na fungování celé školy. "Bez míchání skupin bude škola chudší. Na jednu stranu, pokud to bude nutné, tak se bez toho asi obejdeme, ale já mám ve své škole druhý stupeň postavený hodně na volitelných předmětech, kde se skupiny míchají," řekl. Pokud by se nákaza u někoho ve škole potvrdila, vyvolá to podle něj velkou nejistotu. "Všichni se této situace děsíme," dodal.

Se Schejbalovou se shodl, že školy se zatím na nový školní rok nijak zvlášť nepřipravují. Čekají na manuály s doporučeními k ochraně proti koronaviru, které připravuje ministerstvo školství s epidemiology a které chce úřad zveřejnit po 17. srpnu.

Oba také uvedli, že ministerstvo si mělo víc pospíšit s přípravou návrhu na uzákonění distanční výuky, který nedávno zveřejnilo. Vláda ho zatím neschválila a Sněmovna by o něm podle ministra školství Roberta Plagy (ANO) mohla hlasovat na podzim. Dokud norma nebude platit, nebude pro děti účast na výuce na dálku povinná a školy její formu nebudou muset přizpůsobit možnostem rodin, upozornil Černý.

Školy by podle Schejbalové chtěly organizovat maturitní písemné práce většinou okolo 8. dubna. Kritéria a formu zkoušky musí ředitelé podle zákona zveřejnit nejpozději sedm měsíců předem. "Máme 4. srpna a vyhláška (k maturitám) není ještě ani v připomínkovém řízení," uvedla Schejbalová. "Takže si myslím, že ministerstvo úplně šíleně zaspalo," řekla.

Podle ní kvůli tomu není reálné, aby školy stihly vyhlásit podmínky pro dubnové slohy včas. Upozornila, že po zveřejnění návrhu by vyhláška měla být 15 dní v připomínkovém řízení a vyřízení připomínek z různých úřadů většinou trvá další měsíc až dva. "Pokud to bude (hotové) koncem října, tak to ještě jsem velmi optimistická," řekla.

Podle tiskového oddělení ministerstva půjde novela do meziresortního připomínkového řízení v nejbližších dnech. "Účinnost vyhlášky se předpokládá od 1. října 2020," sdělil úřad na dotaz ČTK.

Podle novely zákona, kterou prosadil ministr školství Robert Plaga (ANO), bude i nadále zachována povinná státní maturita z češtiny a možnost volby druhého předmětu z matematiky a cizího jazyka. Novela zrušila zavedení povinné maturity ze tří předmětů od příštího roku. Státní zkouška se navíc omezí jen na didaktické testy. Ústní a písemné maturity z jazyků se přesunou zpět do škol.

Schejbalová již v červnu řekla, že pokud by úprava prováděcí vyhlášky k maturitám byla hotová do konce července, mohly by školy kritéria ke zkouškám vyhlásit do poloviny září. Předseda Unie školských asociací CZESHA Jiří Zajíček tehdy uvedl, že pokud bude vyhláška k dispozici o prázdninách, tak to sice bude hodně na těsno, ale mělo by se to stihnout.

Letos na jaře se k maturitním zkouškám přihlásilo zhruba 80.000 lidí, z toho přibližně 70.000 šlo k maturitám poprvé.

Související

Mikuláš Bek

Ministerstvo se chystá zrušit malé školy. Každá by měla mít ideálně 8000 žáků, prohlásil Bek

Ministr školství Mikuláš Bek (STAN) plánuje do konce října předložit vládě návrh na slučování malých škol jako součást novely školského zákona. V diskusním pořadu Otázky Václava Moravce na České televizi uvedl, že návrh počítá s odloženou účinností minimálně o tři roky. Předseda školských odborů František Dobšík však upozornil, že ředitelé škol s tímto návrhem většinou nesouhlasí.

Více souvisejících

ministerstvo školství učitelé státní maturity Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) Školství

Aktuálně se děje

před 6 minutami

před 7 minutami

před 42 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 3 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval

Ruský prezident Vladimir Putin dnes ve svém projevu na státní televizi varoval, že konflikt na Ukrajině přerůstá v globální problém. Reagoval tak na nedávné ukrajinské útoky raketami dlouhého doletu dodanými Západem, které zasáhly území Ruska. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy