Školy jsou v nejistotě. Zamezit setkávání žáků kvůli koronaviru není reálné

Zamezit šíření koronaviru ve škole v případě nákazy některého žáka bude podle zástupců školských asociací při běžném provozu škol v novém školním roce zřejmě problematické. Na druhém stupni základních škol a na středních školách rozvrhy vyučování předpokládají setkávání žáků z různých tříd. Změna režimu v jedné třídě by proto asi měla vliv i na další výuku ve škole.

ČTK to dnes řekli předseda Asociace ředitelů základních škol Michal Černý a šéfka Asociace ředitelů gymnázií Renata Schejbalová.

Podle ní není na středních školách reálné, aby se v případě nákazy některého žáka covidem-19 změnil režim zbytku jeho třídy tak, že by například chodila do školy později a měla posunuté přestávky, aby se nepotkávala s jinými třídami. Tuto možnost zmínila v pondělí ředitelka pražských hygieniků Zdeňka Jágrová. "Studenti nesedí pořád v jedné třídě se stejnými spolužáky, na jazyky jsou třeba rozdělení podle pokročilosti, na semináře jsou ze všech tříd dohromady," řekla dnes Schejbalová.

Posunutí rozvrhu pro jednu třídu by podle ní byl problém i pro učitele, protože jejich hodiny navazují v různých třídách jedna za druhou. Systém zmíněný Jágrovou by podle ní byl zvládnutelný možná na prvním stupni základní školy. V případě středních škol by ale podle Schejbalové bylo reálnější nechat celou třídu učit se z domova.

Černý upozornil, že děti spolu bývají v častém kontaktu i mimo školu. "Nevěřím, že když bude nakažen jeden žák ve škole, že zůstane u jednoho žáka, to by muselo být veliké štěstí," řekl. Podle něj by se sice mohlo omezit potkávání tříd, mělo by to ale vliv na fungování celé školy. "Bez míchání skupin bude škola chudší. Na jednu stranu, pokud to bude nutné, tak se bez toho asi obejdeme, ale já mám ve své škole druhý stupeň postavený hodně na volitelných předmětech, kde se skupiny míchají," řekl. Pokud by se nákaza u někoho ve škole potvrdila, vyvolá to podle něj velkou nejistotu. "Všichni se této situace děsíme," dodal.

Se Schejbalovou se shodl, že školy se zatím na nový školní rok nijak zvlášť nepřipravují. Čekají na manuály s doporučeními k ochraně proti koronaviru, které připravuje ministerstvo školství s epidemiology a které chce úřad zveřejnit po 17. srpnu.

Oba také uvedli, že ministerstvo si mělo víc pospíšit s přípravou návrhu na uzákonění distanční výuky, který nedávno zveřejnilo. Vláda ho zatím neschválila a Sněmovna by o něm podle ministra školství Roberta Plagy (ANO) mohla hlasovat na podzim. Dokud norma nebude platit, nebude pro děti účast na výuce na dálku povinná a školy její formu nebudou muset přizpůsobit možnostem rodin, upozornil Černý.

Školy by podle Schejbalové chtěly organizovat maturitní písemné práce většinou okolo 8. dubna. Kritéria a formu zkoušky musí ředitelé podle zákona zveřejnit nejpozději sedm měsíců předem. "Máme 4. srpna a vyhláška (k maturitám) není ještě ani v připomínkovém řízení," uvedla Schejbalová. "Takže si myslím, že ministerstvo úplně šíleně zaspalo," řekla.

Podle ní kvůli tomu není reálné, aby školy stihly vyhlásit podmínky pro dubnové slohy včas. Upozornila, že po zveřejnění návrhu by vyhláška měla být 15 dní v připomínkovém řízení a vyřízení připomínek z různých úřadů většinou trvá další měsíc až dva. "Pokud to bude (hotové) koncem října, tak to ještě jsem velmi optimistická," řekla.

Podle tiskového oddělení ministerstva půjde novela do meziresortního připomínkového řízení v nejbližších dnech. "Účinnost vyhlášky se předpokládá od 1. října 2020," sdělil úřad na dotaz ČTK.

Podle novely zákona, kterou prosadil ministr školství Robert Plaga (ANO), bude i nadále zachována povinná státní maturita z češtiny a možnost volby druhého předmětu z matematiky a cizího jazyka. Novela zrušila zavedení povinné maturity ze tří předmětů od příštího roku. Státní zkouška se navíc omezí jen na didaktické testy. Ústní a písemné maturity z jazyků se přesunou zpět do škol.

Schejbalová již v červnu řekla, že pokud by úprava prováděcí vyhlášky k maturitám byla hotová do konce července, mohly by školy kritéria ke zkouškám vyhlásit do poloviny září. Předseda Unie školských asociací CZESHA Jiří Zajíček tehdy uvedl, že pokud bude vyhláška k dispozici o prázdninách, tak to sice bude hodně na těsno, ale mělo by se to stihnout.

Letos na jaře se k maturitním zkouškám přihlásilo zhruba 80.000 lidí, z toho přibližně 70.000 šlo k maturitám poprvé.

Související

Více souvisejících

ministerstvo školství učitelé státní maturity Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) Školství

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Irácká věznice Abú Ghrajb

20 let od kauzy Abú Ghrajb. Mučení vězňů pomáhalo rekrutovat dobrovolníky do teroristických skupin, říká odborník

Reportáž americké televize CBS News zveřejněná 28. dubna 2004 upozornila na nehumánní zacházení s vězni zadržovanými americkými vojáky v irácké věznici Abú Ghrajb. Jak vyplývá z rozhovoru, který webu EuroZprávy.cz poskytl expert na Blízký východ Josef Kraus, pro další vývoj v okupovaném Iráku měla kauza nezanedbatelný význam. Nejenže byla v arabské společnosti interpretována jako ukázka západního pokrytectví a dvojího metru v otázce lidských práv, ale mobilizační potenciál záběrů ponižovaných muslimů následně dokázala využít militantní a teroristická uskupení v regionu, konstatuje politolog z Masarykovy univerzity v Brně. Dále vysvětlil například to, proč byl americký přístup ke kauze problematický a jakou roli obecně sehrály věznice a detenční zařízení v radikalizaci irácké společnosti po roce 2003. 

před 9 hodinami

před 11 hodinami

včera

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

včera

včera

včera

Vrtulník Kamov Ka-32 ve vzduchu.

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

včera

Náčelník generálního štábu Valerij Zalužnyj (vpravo) a generál Oleksandr Syrskyj (vlevo) během obrany Kyjeva v březnu 2022.

Šéf ukrajinské armády přiznal, že situace na frontě se neustále zhoršuje

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes na Telegramu informoval o zhoršující se situaci na operační i strategické úrovni ukrajinských vojsk na frontě. Tuto skutečnost sdělil také západním spojencům během virtuálního zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Zároveň ruská armáda oznámila dobytí dvou vesnic v Doněcké oblasti a průlom v ukrajinské obraně.

včera

Ilustrační foto

Dopady změn počasí jsou stále ničivější. Prohlubují konflikty, ničí lidem životy, varuje UNHCR

Organizace spojených národů tento týden oznámila, že spouští nový fond, jehož cílem je posílit ochranu uprchlíků a vysídlených komunit ohrožených změnou klimatu. Podle zprávy agentury AFP Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uvedl, že cílem je do konce roku 2025 získat do nového fondu 100 milionů dolarů na podporu uprchlíků, jejich hostitelských komunit a zemí původu, které jsou klimatickými krizemi zasaženy nejvíce.

včera

Kreml o mírových jednáních s Ukrajinou: Jednu věc je třeba vzít v úvahu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že v současné době nejsou žádné podmínky pro mírová jednání s Kyjevem. Podle něj Kyjev již před dvěma lety zakázal veškeré vyjednávání, dokud bude ruským prezidentem Vladimir Putin, pod jehož velením ruská vojska v únoru 2022 vstoupila na Ukrajinu. Tento zákaz Kyjev zdůvodnil odhalením válečných zločinů, které údajně spáchalo Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy