Školy už nebudou mít povinnost hlásit hygieně nákazu žáka

S ukončením testování na covid-19 ve školách od 19. února skončí také povinnost škol informovat hygieniky o nákaze žáka či zaměstnance a o rizikových kontaktech. Rodiče nebudou mít povinnost sdělit škole, že jejich dítě mělo pozitivní PCR test.

Vyplývá to z informací, které ministerstvo školství zveřejnilo na svém webu. V případě, že do školy přijde dítě s příznaky nemoci, bude mít škola podle ministerstva nadále zákonem danou povinnost oddělit ho od ostatních žáků.

Vláda ve středu rozhodla, že k pátku 18. února skončí plošné testování ve školách a firmách. Zároveň ministři rozhodli, že se ode dneška ruší kontroly covidových certifikátů v restauracích, službách a na hromadných kulturních a sportovních akcích. Od soboty 19. února se zvýší maximální počet účastníků hromadných akcí. Od 1. března by podle premiéra Petra Fialy (ODS) mohlo zůstat v platnosti prakticky jen nošení respirátorů.

V testování na covid budou moct školy od 19. února pokračovat pouze na základě dobrovolnosti. Rodiče by k tomu museli dát písemný souhlas, informovalo ministerstvo školství. "Vzhledem k tomu, že povinné testování již nebude upraveno mimořádným opatřením ministerstva zdravotnictví, nebudou upraveny ani navazující důsledky a procesy případných záchytů pozitivních testů," uvedl úřad. Znamená to podle něj, že pokud by měl žák pozitivní antigenní test, nemusel by okamžitě opustit školu a nastoupit do karantény. V případě, že by byl bez příznaků, mohl by ve škole zůstat.

S koncem plošného testování se podle ministerstva školství zruší také povinnost školy informovat hygieniky o pozitivním testu dítěte či o rizikových kontaktech. "Školy mohou poskytnout součinnost krajské hygienické stanici, nicméně již nejsou oprávněny předávat osobní údaje dětí, žáků, studentů, zaměstnanců," oznámil úřad. Rodiče zase nebudou muset hlásit škole pozitivní PCR test dítěte. Pokud bude mít žák symptomy onemocnění, musí ho škola podle zákona o ochraně veřejného zdraví oddělit od ostatních, zajistit k němu dozor a měla by vyzvat rodiče, aby si dítě odvedli domů, sdělilo ministerstvo.

Povinné testování zůstane pouze pro žáky, kteří jsou na praxi v nemocnicích nebo domovech seniorů či zařízeních pro lidi se zdravotním postižením. Jejich testování bude zajišťovat zaměstnavatel, nikoli škola. Testování se nově bude vztahovat už jen na neočkované či lidi po prodělání nemoci v posledním půl roce. Očkování bude platné nejméně 14 dnů po druhé dávce vakcíny a u starších 18 let zároveň nejvýše 270 dnů, nebo po posilující dávce.

Předseda Asociace ředitelů základních škol Luboš Zajíc a šéfka Asociace ředitelů gymnázií Renata Schejbalová minulý týden uvedli, že si nejsou jisti, zda je správné nyní testování ve školách ukončit. Zhodnotit to podle nich bude možné až podle dalšího vývoje epidemie. Předseda Unie školských asociací CZESHA Jiří Zajíček označil ukončení testů za smysluplné. Naopak spolek Pedagogická komora s tím nesouhlasí.

Související

Více souvisejících

Školství hygienici

Aktuálně se děje

před 36 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Národní rada Slovenské republiky (Českou obdobou je Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky)

EU varuje sociální sítě kvůli volbám na Slovensku. Hrozí vysoké pokuty

Evropská komise varovala sociální sítě firem Alphabet, TikTok a Meta před potenciálním šířením lživých zpráv v rámci předvolební kampaně na Slovensku, kde se za pár dní odehrají volby do Národní rady. Zavedená pravidla vyžadují pravidelnou kontrolu obsahu ze strany technologických společností tak, aby se zde co nejméně vyskytoval nelegální obsah. 

včera

včera

včera

Vít Rakušan

Rakušan musí z vlády, jinak budeme hlasovat o nedůvěře, vzkazuje ANO

Nejsilnější sněmovní opoziční hnutí ANO hodlá do konce příštího týdne sesbírat podpisy pro případné hlasování o nedůvěře vládě, pokud z ní nebude odvolán ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) kvůli kauza kolem šifrovaného telefonu. Na úterní tiskové konferenci to řekla šéfka poslanců ANO Alena Schillerová.

včera

včera

Ursula von der Leyenová

Česko dostalo zelenou od von der Leyenové. EK schválila upravený plán obnovy

Evropská komise schválila Česku upravený Národní plán obnovy, který přinese dodatečných 2,2 miliardy eur (přes 56 miliard korun) na čistou energetiku a transformaci průmyslu. Praha může v rámci celého plánu využít 9,2 miliardy eur (přes 224 miliard korun). Šéfka EK Ursula von der Leyenová při té příležitosti navštívila českou metropoli.

včera

včera

včera

Náhorní Karabach opouští tisíce Arménů, úřady hlásí mrtvé po explozi

Napětí v Náhorním Karabachu nadále nepolevuje. Exploze skladu paliv si vyžádala nejméně 20 obětí, další stovky lidí utrpěly zranění, uvedly místní arménské úřady. Nemocnice přijaly téměř tři sta pacientů, mnozí z nich jsou v kritickém stavu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy