Školy už nebudou mít povinnost hlásit hygieně nákazu žáka

S ukončením testování na covid-19 ve školách od 19. února skončí také povinnost škol informovat hygieniky o nákaze žáka či zaměstnance a o rizikových kontaktech. Rodiče nebudou mít povinnost sdělit škole, že jejich dítě mělo pozitivní PCR test.

Vyplývá to z informací, které ministerstvo školství zveřejnilo na svém webu. V případě, že do školy přijde dítě s příznaky nemoci, bude mít škola podle ministerstva nadále zákonem danou povinnost oddělit ho od ostatních žáků.

Vláda ve středu rozhodla, že k pátku 18. února skončí plošné testování ve školách a firmách. Zároveň ministři rozhodli, že se ode dneška ruší kontroly covidových certifikátů v restauracích, službách a na hromadných kulturních a sportovních akcích. Od soboty 19. února se zvýší maximální počet účastníků hromadných akcí. Od 1. března by podle premiéra Petra Fialy (ODS) mohlo zůstat v platnosti prakticky jen nošení respirátorů.

V testování na covid budou moct školy od 19. února pokračovat pouze na základě dobrovolnosti. Rodiče by k tomu museli dát písemný souhlas, informovalo ministerstvo školství. "Vzhledem k tomu, že povinné testování již nebude upraveno mimořádným opatřením ministerstva zdravotnictví, nebudou upraveny ani navazující důsledky a procesy případných záchytů pozitivních testů," uvedl úřad. Znamená to podle něj, že pokud by měl žák pozitivní antigenní test, nemusel by okamžitě opustit školu a nastoupit do karantény. V případě, že by byl bez příznaků, mohl by ve škole zůstat.

S koncem plošného testování se podle ministerstva školství zruší také povinnost školy informovat hygieniky o pozitivním testu dítěte či o rizikových kontaktech. "Školy mohou poskytnout součinnost krajské hygienické stanici, nicméně již nejsou oprávněny předávat osobní údaje dětí, žáků, studentů, zaměstnanců," oznámil úřad. Rodiče zase nebudou muset hlásit škole pozitivní PCR test dítěte. Pokud bude mít žák symptomy onemocnění, musí ho škola podle zákona o ochraně veřejného zdraví oddělit od ostatních, zajistit k němu dozor a měla by vyzvat rodiče, aby si dítě odvedli domů, sdělilo ministerstvo.

Povinné testování zůstane pouze pro žáky, kteří jsou na praxi v nemocnicích nebo domovech seniorů či zařízeních pro lidi se zdravotním postižením. Jejich testování bude zajišťovat zaměstnavatel, nikoli škola. Testování se nově bude vztahovat už jen na neočkované či lidi po prodělání nemoci v posledním půl roce. Očkování bude platné nejméně 14 dnů po druhé dávce vakcíny a u starších 18 let zároveň nejvýše 270 dnů, nebo po posilující dávce.

Předseda Asociace ředitelů základních škol Luboš Zajíc a šéfka Asociace ředitelů gymnázií Renata Schejbalová minulý týden uvedli, že si nejsou jisti, zda je správné nyní testování ve školách ukončit. Zhodnotit to podle nich bude možné až podle dalšího vývoje epidemie. Předseda Unie školských asociací CZESHA Jiří Zajíček označil ukončení testů za smysluplné. Naopak spolek Pedagogická komora s tím nesouhlasí.

Související

Petr Fiala

Revoluce ve školství: V Česku vzniknou středoškolská lycea

Česká vláda oznámila vznik nového středoškolského oboru nazvaného všeobecné lyceum, který bude spuštěn od příštího roku. Tento krok je součástí snahy modernizovat český vzdělávací systém a přizpůsobit ho potřebám společnosti ve 21. století. Novinku v úterý představil premiér Petr Fiala společně s ministrem školství Mikulášem Bekem.

Více souvisejících

Školství hygienici

Aktuálně se děje

před 9 minutami

před 48 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Donald Trump vystoupil během volební noci. (6.11.2024)

Izrael začal radit Trumpovi, co má dělat

Izraelský zvláštní vyslanec pro změnu klimatu a udržitelnost Gideon Behar doporučil Donaldu Trumpovi neodstupovat od Pařížské dohody, kterou Spojené státy podepsaly v roce 2015. Uvedl to server Politico.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Peter Pellegrini

O počasí nám nejde, ale využijeme ho. Politico zmapovalo, jak Slovensko či Maďarsko zneužily COP29

Někteří pravicoví lídři v Evropě, jako je italská premiérka Giorgia Meloni, se zasazují o nový přístup k řešení klimatických změn s důrazem na národní zájmy a bezpečnost. V úvodních dnech letošního klimatického summitu COP29 někteří evropští nacionalisté a autoritářští vůdci překvapivě podpořili určité klimatické kroky, a to navzdory tomu, že například bývalý americký prezident Donald Trump plánuje odstoupení USA od Pařížské dohody.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Dominik Feri

Dominika Feriho převezli zpět do vězení. Ke zranění mělo dojít jinak

Exposlanec Dominik Feri, který si odpykává tříletý trest odnětí svobody za znásilnění dvou dívek a jeden další pokus o znásilnění, je zpátky v teplické nemocnici. V uplynulých dnech ji vyměnil za prostředí vězeňské nemocnice v Praze na Pankráci, protože panovaly obavy z možné nákazy virem HIV. 

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Donald Trump po volbách promluvil ve West Palm Beach na Floridě (6. listopadu 2024).

Přežijí jen ti nejbohatší? Před změnami počasí zavírají oči, na případné katastrofy se chystají po svém

Vítězství Donalda Trumpa představuje triumf politiky „bunkru na konci světa“, což je špatnou zprávou pro globální životní prostředí. Tento přístup vychází z myšlenky, že v době klimatických katastrof, vymírání přírody a narůstající nerovnosti je pro bohaté nejlepší šancí na přežití vybudování osobního útočiště, kde se mohou chránit před zoufalými masami. Jedná se o přežití těch nejbohatších, varuje server The Guardian.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Krůček od apokalypsy? Studená válka by nově zahrnovala tři strany, a byla by pořádně horká

S aktuálními hrozbami ze strany ruského prezidenta Vladimira Putina na Ukrajině, zrychleným programem zbrojení v Číně a americkou touhou po nadřazenosti, vyvstává podle serveru The Guardian základní otázka: Co by donutilo světové vůdce ustoupit od hrozící světové války?

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy