Zotavovací akce pro děti jsou povoleny od 27. června, školy v přírodě budou až na podzim

Školy v přírodě a jiné vícedenní výlety, které pro děti pořádají školy, se kvůli opatřením proti koronaviru zřejmě budou moct konat až na podzim. Vyplývá to z informací ministerstev školství a zdravotnictví na dotaz ČTK. Podle tiskového oddělení ministerstva školství schválila vláda v pondělí 18. května mimořádné opatření ministerstva zdravotnictví, které vícedenní akce škol zakazuje do odvolání.

Zotavovací akce pro děti, mezi které školy v přírodě patří, by měly být podobně jako tábory povoleny až od soboty 27. června, tedy de facto až po skončení školního roku, uvedlo dnes tiskové oddělení ministerstva zdravotnictví.

"Ministerstvo školství vychází z předpokladu, že do konce školního roku nebude konání škol v přírodě možné, a to na základě mimořádného opatření ministerstva zdravotnictví ze dne 18. května 2020, které zakazuje pořádání vícedenních akcí školami pro děti v mateřských školách nebo pro žáky základních a středních škol a konzervatoří," sdělil dnes ČTK tiskový odbor ministerstva školství.

Podle ministerstva zdravotnictví budou od 27. června povoleny zotavovací akce pro děti do 15 let. "Dohodlo se tak ministerstvo zdravotnictví spolu se zástupci organizací pořádající tyto akce," řekla ČTK vedoucí tiskového oddělení úřadu Renata Povolná. Už minulý týden zástupci ministerstva oznámili, že od tohoto data se za přísných hygienických podmínek budou moct konat také letní dětské tábory.

"O školách v přírodě s námi nebyla vedena žádná diskuse, ze strany ministerstva byly rovnou školám zakázány," řekl ČTK místopředseda Asociace dětské rekreace Roman Houška. Pořadatelé škol v přírodě podle něj usilují, aby ministerstvo školství, případně vláda, podpořily jejich návrh na přesun neuskutečněných jarních pobytů na podzim, nebo jiné mezi 1. zářím letošního roku a 30. dubnem příštího roku. Se změnou termínů by se ideálně měly přesunout také zaplacené zálohy. Školy je nyní po organizátorech žádají zpět, ti je již ale postoupili dodavatelům.

Podle předsedy Asociace ředitelů základních škol Michala Černého školy s konáním těchto akcí již nějakou dobu nepočítají. Černý podporuje přesun pobytů na jiný termín v příštím školním roce. Školy by se podle něj měly pokusit vyhnout se konfliktu, který by mohl končit třeba i u soudu. "Říkám, že v této situaci, je-li možné se domluvit na nějakém kompromisním řešení, tak je to to nejlepší, co může být, protože jinak se soudy potáhnou roky," řekl.

Podle ministerstva školství mohou školy na vrácení peněz od cestovních kanceláří trvat, pokud se zájezd nemohl uskutečnit kvůli pandemii koronaviru. Týká se to akcí, které se měly nebo mají uskutečnit od 20. února do 31. srpna.

Zotavovací akcí je podle zákona o ochraně veřejného zdraví pobyt 30 a více dětí ve věku do 15 let na dobu delší než pět dnů, jehož hlavním účelem je posílit zdraví. Jako škola v přírodě se označuje zotavovací pobyt, který pro děti organizuje mateřská nebo základní škola. Podobné akce pro méně než 30 dětí nebo na kratší dobu se běžně nemusí hygienikům ohlašovat, nicméně podle ministerstva by se jejich pořadatelé kvůli šíření koronaviru měli řídit stejnými pravidly jako u zotavovacích akcí.

Konec školního roku letos připadá na úterý 30. června. Řada škol ale bude mít poslední dva dny ředitelské volno, a prázdniny tak dětem začnou de facto už právě v sobotu 27. června.

Pro zotavovací akce by pak dle informací ministerstva zdravotnictví měla platit podobná pravidla jako pro tábory. Povoleny by měly být do 300 lidí, při příznivém vývoji epidemiologické situace hodlá ministerstvo zdravotnictví tento počet 8. června navýšit do 500 lidí.

Související

Petr Fiala

Revoluce ve školství: V Česku vzniknou středoškolská lycea

Česká vláda oznámila vznik nového středoškolského oboru nazvaného všeobecné lyceum, který bude spuštěn od příštího roku. Tento krok je součástí snahy modernizovat český vzdělávací systém a přizpůsobit ho potřebám společnosti ve 21. století. Novinku v úterý představil premiér Petr Fiala společně s ministrem školství Mikulášem Bekem.

Více souvisejících

Školství ministerstvo školství ministerstvo zdravotnictví děti Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 22 minutami

Bílý dům, Washington D.C., USA

Strach z prohloubení války. USA i EU se obávají eskalace hybridních útoků

Američtí a evropští představitelé podle The Guardian vyjádřili rostoucí znepokojení nad hrozbou hybridní války ze strany Ruska. Tento strach se prohloubil po prvním použití amerických raket dlouhého doletu ATACMS Ukrajinou na cíle uvnitř ruského území. Bidenova administrativa nedávno zrušila omezení pro jejich použití, což vyvolalo ostrou reakci Moskvy a obavy z další eskalace konfliktu.

před 1 hodinou

Viktor Orbán

Svět čekají dva nejnebezpečnější měsíce války, varuje Orbán

Viktor Orbán, předseda maďarské vlády, ve středu po mimořádném jednání Rady obrany státu prohlásil, že nadcházející dva měsíce mohou být nejnebezpečnější etapou války na Ukrajině. Vyzval k maximální opatrnosti a zdůraznil, že Maďarsko se za žádných okolností nesmí nechat zatáhnout do probíhajícího konfliktu.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Elon Musk

Musk není jen Trumpův dárce. Bude potřebovat, aby zklidnil vztahy s Čínou

Miliardář Elon Musk má velice úzké vazby na budoucího šéfa Bílého domu Donalda Trumpa. Jejich rádoby harmonický vztah je ovlivněn podnikáním nejbohatšího muže na světě, který se snaží ovlivnit nejen Trumpův výběr vládní administrativy, ale také je důležitým mostem mezi Pekingem a Washingtonem. Jeho obchodní zájmy v Číně jsou tak velké, že se mu možná obchodní válka absolutně nevyplatí.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Ilustrační foto

Počasí letos překoná obávaný rekord. Je ještě naděje na změnu?

Rok 2024 se zapíše do historie jako rok rekordních klimatických extrémů, přičemž data ukazují, jak rychle globální oteplování mění náš svět. Stále rostoucí teploty, extrémní počasí, zvyšování hladiny moří a pokračující emise skleníkových plynů podtrhují naléhavou potřebu globální akce. Uvedl to server The Guardian.

před 3 hodinami

Záporožská jaderná elektrárna

Ruské útoky ohrožují energetickou stabilitu Ukrajiny. Zvyšují riziko jaderné katastrofy

Ukrajinská elektrická síť čelí „výrazně zvýšenému riziku katastrofického selhání“ po nedělních ruských raketových a dronových útocích, varovala organizace Greenpeace podle serveru The Guardian. Tyto útoky mířily na transformátorové stanice klíčové pro provoz tří ukrajinských funkčních jaderných elektráren, což podle Greenpeace hrozí destabilizací jejich provozu a rizikem jaderné katastrofy.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Rusko, Kreml

Rusko varuje NATO: Podpora Ukrajiny na ruském území nebude bez následků

Ředitel ruské Zahraniční zpravodajské služby (SVR) Sergej Naryškin varoval členy NATO, že jejich zapojení do útoků ukrajinské armády na ruském území nebude bez následků. V rozhovoru pro periodikum Národní obrana, který citovala agentura Reuters, zdůraznil, že Západ si musí uvědomit vážnost situace, aby se vyhnul přímému vojenskému konfliktu s Ruskem.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Donald Trump

Jak obejít Trumpa? Čínské firmy přišly na způsob, jak neplatit cla

Nová cla nastávajícího prezidenta USA Donalda Trumpa jsou na obzoru, ale některé čínské společnosti možná již znají způsoby, jak se jim vyhnout. Někteří odborníci přirovnávají cla ke hře „whack-a-mole“, kde se obchodní toky jednoduše přesměrují, pokud jsou potenciální zisky dostatečně vysoké.

před 7 hodinami

před 9 hodinami

včera

včera

Zmáčkne Putin jaderné tlačítko? Teoreticky může, analýza ale ukazuje, proč to neudělá

Rusko opět přitahuje globální pozornost změnou své jaderné doktríny, která nyní umožňuje použití nukleárních zbraní i v případě konvenčních útoků na ruské území. Tato změna přichází v kritickém okamžiku – jen dva dny poté, co USA povolily Ukrajině použití svých raket na cíle hluboko uvnitř Ruska.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy