Stěžovatelky zažalovaly školu a sportovní klub kvůli distanční výuce

Rozšířený senát Nejvyššího správního soudu (NSS) se bude zabývat kasační stížností ženy a její dcery, které zažalovaly jednu z pražských škol kvůli tomu, že škola dívce kvůli opatření vlády zakázala prezenční výuku. Ve věci už rozhodoval Městský soud v Praze, který žalobu v půlce listopadu odmítl. Dotyčné se proti rozhodnutí bránily podáním kasační stížnosti. ČTK to zjistila z webu NSS.

Stěžovatelky zažalovaly základní školu a jeden sportovní klub. Na soud se obrátily kvůli tomu, že škola dívce na základě usnesení vlády od 14. října 2020 zakázala osobní přítomnost na základním vzdělávání, klub z toho důvodu, že zrušil tréninky. Stěžovatelky na instituce podaly žalobu na ochranu před nezákonnými zásahy, podle nich protiústavně zasáhly do jejich veřejných subjektivních práv. Dívka se podle žaloby musela kvůli zákazu vzdělávat distančně a v omezeném rozsahu a trénovat individuálně. Žena pak podle žaloby byla nucena být jí nápomocna, a proto musela omezit svou hospodářskou činnost.

Městský soud žalobu obou v půlce listopadu odmítl, podle něj nebyly splněny podmínky řízení, kdy ani jeden z žalovaných nevykonával pravomoc v rámci své působnosti. Soud uvedl, že se instituce jen řídily krizovými opatřeními vlády.

Kasační stížností se u NSS následně zabýval devátý senát, dříve se však k dotyčné právní otázce vyjádřil osmý senát. Konkrétně posuzoval opatření ministerstva zdravotnictví o zákazu osobní přítomnosti na vzdělávání. Podle právního názoru osmého senátu byla původcem konkrétního zásahu do veřejných subjektivních práv základní škola, proto podle něj mohla stěžovatelka podat žalobu právě na školu.

Devátý senát se zabýval opatřeními ohledně uzavření škol, na kterých se usnesla vláda. Zaujal v tomto odlišné stanovisko než osmý senát. Škola podle něj nevystupovala jako správní orgán, který by vykonával veřejnou moc, a nelze ji v tomto smyslu žalovat. Vzhledem k tomu, že senáty dospěly k odlišnému právnímu názoru, věcí se bude zabývat rozšířený senát.

NSS se bude zabývat i kasační stížností pražského Gymnázia Na Zatlance, a to proti jinému rozsudku také Městského soudu v Praze, který škole v tomto týdnu nařídil obnovit denní formu výuky. Správní žalobu v tomto případě podal student prvního ročníku gymnázia, kdy šlo o krizové opatření z poloviny února a o to, zda bylo vyhlášeno za nouzového stavu. Podkladem pro vydání krizového opatření, které od 15. do 28. února 2021 zakázalo osobní přítomnost žáků a studentů na středním a vyšším odborném vzdělávání ve školách, totiž bylo usnesení vlády z 14. února o vyhlášení nouzového stavu. Podle městského soudu však tento nouzový stav nebyl řádně vyhlášen.

Vláda usnesením platným od středy 14. října do neděle 1. listopadu kvůli špatnému vývoji epidemie koronaviru v ČR uzavřela pro prezenční výuku všechny školy s výjimkou mateřských. Přešly na distanční výuku. Aktuálně jsou kvůli epidemii nemoci covid-19 otevřené jen mateřské a speciální školy a první a druhé třídy základních škol. Ostatní mají stále povinnou výuku na dálku.

Související

Václav Klaus

Klaus definitivně bez pokuty za projev bez roušky. NSS potvrdil její zrušení

Nejvyšší správní soud (NSS) potvrdil zrušení pokuty pro bývalého prezidenta Václava Klause za projev bez roušky v době pandemie covidu-19, zamítl kasační stížnost ministerstva zdravotnictví proti zrušujícímu rozsudku pražského městského soudu. Ministerstvo také musí Klausovi zaplatit náhradu nákladů řízení o kasační stížnosti, jde zhruba o 4100 korun. ČTK to zjistila z úřední desky NSS. Bývalý prezident dnes v reakci na rozhodnutí NSS pro ČTK uvedl, že vyhrál rozum nad snahou státu diktovat lidské životy.

Více souvisejících

Nejvyšší správní soud Školství

Aktuálně se děje

před 52 minutami

před 1 hodinou

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 2 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 8 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy