Teplá voda ve školách je problém. Netestované žáky může čekat individuální výuka, říká šéf ředitelů

Prezidentovi Asociace ředitelů základních škol Luboši Zajícovi chybí v návrhu ministerstva zdravotnictví na protiepidemická opatření pro provoz škol od září bod, který by říkal, co se stane s žáky, jejichž rodiče odmítají, aby dítě bylo testované a zároveň se vymezují i proti nošení respirátoru i roušky. Proto bude manuál přes ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy připomínkovat. „Je vyloučené, aby pedagog najednou zvládl prezenční i distanční výuku pro žáky, jejichž rodiče opatření neakceptují. Zákon nabízí individuální výuku,“ říká pro EuroZprávy.cz Luboš Zajíc.

Není na něm patrná nervozita z návrhu ministerstva zdravotnictví na protiepidemická opatření pro provoz základních a středních škol od září. Prezident Asociace ředitelů základních škol Luboš Zajíc totiž tvrdí, že řada doporučovaných restrikcí je shodná s podmínkami, jimiž se školy řídily během uplynulého školního roku.

„Proto si myslím, že veškeré připomínky se dají v klidu zakomponovat do finálního návrhu, které ministerstvo školství připravuje na polovinu srpnu. A tak kolem 25. srpna, kdy nastupují pedagogičtí pracovníci, bychom už měli znát jasný manuál, podle něhož se sbor ohledně protiepidemických opatření bude řídit,“ konstatuje. V materiálu, který si stáhl ze stránek ministerstva zdravotnictví, je však přesto řada nejasností i doporučení, která těžko půjdou dodržet.

Homogenita školáků bude někdy složitá

Ředitel základní školy v Pečkách na Kolínsku tak už nyní ví, co tento týden bude konkrétně připomínkovat. „Není mně jasné, co se stane s dětmi, jejichž rodiče odmítají testování svých potomků i následné nošení respirátorů a roušek. Jedná se o primární dotaz, hotový rébus. Pokud si zákonný zástupce nepřeje, aby se jeho dítě čemukoli podrobovalo, pak přes jeho rozhodnutí, jak se lidově říká, nejede vlak.“ Podle něj ale v tom případě nastává složitá situace, jak se takový žák bude vzdělávat, neboť učitelé najednou nezvládnou prezenční a distanční výuku. „Zákon ale umožňuje individuální vzdělávání. Už jsem v předchozím školním roce zažil, že rodiče si o zmíněný způsob výuky v souvislosti s koronavirovou pandemií zažádali.“

Expertovi na školství není rovněž jasné, jak se neočkovaní žáci budou dále testovat, když trojí otestování z 1. či 2. září a následné z 6. a 9. září zachytí velký výskyt viru. „Zatím jsem nikde nezaznamenal záložní plán na další testy. Na provádění dalšího otestování musí být vypsané výběrové řízení, které trvá nejméně měsíc. A pokud disponuji relevantními informacemi, tak doposud žádné výběrové řízení nebylo doposud vypsané.“ Šéf ředitelů základních škol rovněž netuší, zda se budou používat PCR či antigenní testy. „Existuje totiž řada antigenních testů, které jsou rovněž spolehlivé a citlivé. Vadí mně, že není řečené, čím se bude testovat a co bude následovat, když výskyt bude vysoký.“

Problémem bude i dodržování homogenity skupin dětí. „Návštěvy divadel či konání různých besed umíme ovlivnit a zamezit jim. Homogenitu žáků už bude složité dodržet při výuce jazyků, neboť na ní mohou děti rotovat a potíž spatřuji i v hodinách, kdy jsou na programu volitelné předměty.“ Zkušený kantor s šestatřicetiletou praxí v manuálu také postrádá, zda školáci při hudební výchově mohou zpívat, neboť při zpěvu může docházet k přenosu kapének. „Zmínka o zpěvu v návrhu není,“ připomíná.

Tělocvik venku může nahradit i vycházka

Co určitě už nyní nepůjde dodržet je, aby ve školních budovách byla všude dostupná teplá voda, a to kvůli hygienickému umývání rukou, jak ze strany žáků, tak i personálu. „Některá zařízení jsou i více než sto let stará, a proto je téměř nemožné do nich zavést rozvody teplé vody. Tady nepůjde stoprocentně restrikcím plně dostát,“ míní. Zajíc naopak nemá problém s tím, že žáci mají hodiny tělocviku trávit venku. „V září i říjnu je ještě pěkné počasí, a tak návrhu lze vyhovět. Pokud se ochladí, tak se tělocvik změní ve vycházku. Procházet se je možné za každého počasí a pokud by nastal extrém, pak věřím, že za dodržení přísných hygienických podmínek by šlo cvičit i ve vnitřních prostorech.“

Učitel s aprobací českého jazyka, občanské a dramatické výchovy nevidí potíž ani s faktem, že kolem čtyř procent pedagogů neprošlo vakcinací na onemocnění proti covidu-19. „Ti, kteří neprošli vakcinací, se podrobí testům stejně jako neočkovaní žáci.“ Zajíc se nezabývá myšlenkou, zda by pro školáky nebylo vhodné posunout očkovací hranici, která aplikaci injekce dovoluje dětem od dvanácti let. „Je to tak všude ve světě stanovené a epidemiologové pravděpodobně vědí, proč tak činí. Jelikož tento problém neovlivním, tak jej neřeším.“

Zamítavě se ale odborník, který vede Základní školu v Pečkách už čtrnáctým rokem, staví proti původnímu návrhu premiéra Andreje Babiše (ANO), aby i učitelé měli zpětně za vakcinaci bonus dvoudenního placeného volna. „Když si uvědomíme, že šestadevadesát procent sboru už prošlo očkováním, tak nevím, kdo by dva dny učil. Potom bych musel jako ředitel se školníkem jen hlídat, aby se nám žáci nepobili a o výuce by nemohla být ani řeč.“

Z nadcházejícího školního roku nemá obavy. „Už přibližně tušíme, co nás čeká a jaká rizika nám hrozí.“ Šéf Asociace ředitelů základních škol si nepřeje, aby docházelo k plošným uzavírkám zařízení. „Dokonce jsem přesvědčený, že není nutné zavírat školy ani při výskytu ohniskových nákaz. Pokud by se někde infekce vyskytla, volil bych nejdříve kompletní izolaci žáka či dané třídy. Samozřejmě tedy za souhlasu hygienických stanic. Zavřených škol jsme si už v minulosti užili dost a věřím, že i žáci chtějí chodit do tříd a prezenčně se vzdělávat,“ uzavírá pro EuroZprávy.cz Luboš Zajíc.

Související

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) Luboš Zajíc Školství

Aktuálně se děje

před 42 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Aktualizováno před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Petr Fiala

Vláda schválila novou obrannou strategii, reaguje na válku na Ukrajině

Česko bude mít novou obrannou strategii, která reaguje na aktuální bezpečnostní situaci v Evropě, která se zásadně zhoršila po ruském útoku na Ukrajinu. Dokument schválila vláda Petra Fialy na jednání ve středu 4. října 2023. Podpořila také poslanecký návrh novely školského zákona, který mimo jiné zavádí elektronický systém přihlášek na střední školy a rozhodla o dočasném znovuzavedení ochrany vnitřních hranic se Slovenskem na dobu deseti dnů.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Wagnerova skupina v Rostově na Donu (24. června 2023).

Co pro Ukrajinu znamená návrat wagnerovců? Za určitých podmínek představuje vážnou hrozbu

Po srpnovém úmrtí velitele Wagnerovy skupiny Jevgenije Prigožina se zdálo, že budoucnost pro jeho žoldáky nevypadá nijak příznivě. Část z nich se odebrala do Běloruska, zatímco jiní podle nejrůznějších zpráv skončili zpátky v Africe, kde se v minulosti zapojovali do konfliktů v několika státech. Nejnovější zprávy ale hovoří o jejich návratu na Ukrajinu, kde mohou v případě sjednocení pod novým velitelem představovat pro Kyjev vážný problém.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Moungi Bawendi, Louis Brus a Alexej Jekimov

Nobelovu cenu za chemii získala trojice vědců z USA a Ruska za kvantové tečky

Trojice vědců z USA a Ruska letos získala Nobelovu cenu za chemii za své revoluční objevy a výzkum polovodičových nanokrystalů známých jako kvantové tečky. Laureáty jsou Moungi Bawendi, Louis Brus a Alexej Jekimov. Informace o čerstvých vítězích unikla na veřejnost několik hodin před oficiálním oznámením Královské švédské akademie věd.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

V Benátkách se zřítil autobus z nadjezdu

Proč došlo k tragédii v Benátkách? Itálie má zatím jediné vysvětlení

Za zřícením autobusu z nadjezdu nad železniční tratí u Benátek, při němž zemřelo nejméně 21 lidí, může podle prvních informací stát chyba řidiče. Čtyřicetiletý Alberto Rizzotto z provincie Treviso je jedinou italskou obětí nehody a policie pracuje s verzí, že zkušený řidič mohl trpět zdravotními problémy.

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Policisté zastavili dodávku s migranty

Policisté zadrželi už desítky příchozích migrantů. Slovensko zavádí hraniční kontroly s Maďarskem

Slovenská vláda v Bratislavě dnes rozhodla, že od čtvrtka dočasně zavede kontroly na hranicích s Maďarskem kvůli migrační situaci. Tento krok je pokračováním podobných opatření, která v úterý ohlásily také Česká republika, Polsko a Rakousko. Krátce poté, co Česko začalo na hranicích se Slovenskem kontrolovat vytipovaná vozidla, už policie zachytila desítky nelegálních migrantů.

před 11 hodinami

Politico: USA, EU a Rusko před útokem Ázerbájdžánu tajně jednali o Náhorním Karabachu

Zástupci Spojených států, Evropské unie a Ruska se v září setkali v Turecku na neveřejných mimořádných jednáních, s cílem najít řešení pro složitou situaci týkající se Náhorního Karabachu. Tato schůzka se uskutečnila jen krátce před tím, než Ázerbájdžán zahájil vojenskou ofenzivu, snažící se získat kontrolu nad územím spravovaným etnickými Armény. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy