Teplá voda ve školách je problém. Netestované žáky může čekat individuální výuka, říká šéf ředitelů

Prezidentovi Asociace ředitelů základních škol Luboši Zajícovi chybí v návrhu ministerstva zdravotnictví na protiepidemická opatření pro provoz škol od září bod, který by říkal, co se stane s žáky, jejichž rodiče odmítají, aby dítě bylo testované a zároveň se vymezují i proti nošení respirátoru i roušky. Proto bude manuál přes ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy připomínkovat. „Je vyloučené, aby pedagog najednou zvládl prezenční i distanční výuku pro žáky, jejichž rodiče opatření neakceptují. Zákon nabízí individuální výuku,“ říká pro EuroZprávy.cz Luboš Zajíc.

Není na něm patrná nervozita z návrhu ministerstva zdravotnictví na protiepidemická opatření pro provoz základních a středních škol od září. Prezident Asociace ředitelů základních škol Luboš Zajíc totiž tvrdí, že řada doporučovaných restrikcí je shodná s podmínkami, jimiž se školy řídily během uplynulého školního roku.

„Proto si myslím, že veškeré připomínky se dají v klidu zakomponovat do finálního návrhu, které ministerstvo školství připravuje na polovinu srpnu. A tak kolem 25. srpna, kdy nastupují pedagogičtí pracovníci, bychom už měli znát jasný manuál, podle něhož se sbor ohledně protiepidemických opatření bude řídit,“ konstatuje. V materiálu, který si stáhl ze stránek ministerstva zdravotnictví, je však přesto řada nejasností i doporučení, která těžko půjdou dodržet.

Homogenita školáků bude někdy složitá

Ředitel základní školy v Pečkách na Kolínsku tak už nyní ví, co tento týden bude konkrétně připomínkovat. „Není mně jasné, co se stane s dětmi, jejichž rodiče odmítají testování svých potomků i následné nošení respirátorů a roušek. Jedná se o primární dotaz, hotový rébus. Pokud si zákonný zástupce nepřeje, aby se jeho dítě čemukoli podrobovalo, pak přes jeho rozhodnutí, jak se lidově říká, nejede vlak.“ Podle něj ale v tom případě nastává složitá situace, jak se takový žák bude vzdělávat, neboť učitelé najednou nezvládnou prezenční a distanční výuku. „Zákon ale umožňuje individuální vzdělávání. Už jsem v předchozím školním roce zažil, že rodiče si o zmíněný způsob výuky v souvislosti s koronavirovou pandemií zažádali.“

Expertovi na školství není rovněž jasné, jak se neočkovaní žáci budou dále testovat, když trojí otestování z 1. či 2. září a následné z 6. a 9. září zachytí velký výskyt viru. „Zatím jsem nikde nezaznamenal záložní plán na další testy. Na provádění dalšího otestování musí být vypsané výběrové řízení, které trvá nejméně měsíc. A pokud disponuji relevantními informacemi, tak doposud žádné výběrové řízení nebylo doposud vypsané.“ Šéf ředitelů základních škol rovněž netuší, zda se budou používat PCR či antigenní testy. „Existuje totiž řada antigenních testů, které jsou rovněž spolehlivé a citlivé. Vadí mně, že není řečené, čím se bude testovat a co bude následovat, když výskyt bude vysoký.“

Problémem bude i dodržování homogenity skupin dětí. „Návštěvy divadel či konání různých besed umíme ovlivnit a zamezit jim. Homogenitu žáků už bude složité dodržet při výuce jazyků, neboť na ní mohou děti rotovat a potíž spatřuji i v hodinách, kdy jsou na programu volitelné předměty.“ Zkušený kantor s šestatřicetiletou praxí v manuálu také postrádá, zda školáci při hudební výchově mohou zpívat, neboť při zpěvu může docházet k přenosu kapének. „Zmínka o zpěvu v návrhu není,“ připomíná.

Tělocvik venku může nahradit i vycházka

Co určitě už nyní nepůjde dodržet je, aby ve školních budovách byla všude dostupná teplá voda, a to kvůli hygienickému umývání rukou, jak ze strany žáků, tak i personálu. „Některá zařízení jsou i více než sto let stará, a proto je téměř nemožné do nich zavést rozvody teplé vody. Tady nepůjde stoprocentně restrikcím plně dostát,“ míní. Zajíc naopak nemá problém s tím, že žáci mají hodiny tělocviku trávit venku. „V září i říjnu je ještě pěkné počasí, a tak návrhu lze vyhovět. Pokud se ochladí, tak se tělocvik změní ve vycházku. Procházet se je možné za každého počasí a pokud by nastal extrém, pak věřím, že za dodržení přísných hygienických podmínek by šlo cvičit i ve vnitřních prostorech.“

Učitel s aprobací českého jazyka, občanské a dramatické výchovy nevidí potíž ani s faktem, že kolem čtyř procent pedagogů neprošlo vakcinací na onemocnění proti covidu-19. „Ti, kteří neprošli vakcinací, se podrobí testům stejně jako neočkovaní žáci.“ Zajíc se nezabývá myšlenkou, zda by pro školáky nebylo vhodné posunout očkovací hranici, která aplikaci injekce dovoluje dětem od dvanácti let. „Je to tak všude ve světě stanovené a epidemiologové pravděpodobně vědí, proč tak činí. Jelikož tento problém neovlivním, tak jej neřeším.“

Zamítavě se ale odborník, který vede Základní školu v Pečkách už čtrnáctým rokem, staví proti původnímu návrhu premiéra Andreje Babiše (ANO), aby i učitelé měli zpětně za vakcinaci bonus dvoudenního placeného volna. „Když si uvědomíme, že šestadevadesát procent sboru už prošlo očkováním, tak nevím, kdo by dva dny učil. Potom bych musel jako ředitel se školníkem jen hlídat, aby se nám žáci nepobili a o výuce by nemohla být ani řeč.“

Z nadcházejícího školního roku nemá obavy. „Už přibližně tušíme, co nás čeká a jaká rizika nám hrozí.“ Šéf Asociace ředitelů základních škol si nepřeje, aby docházelo k plošným uzavírkám zařízení. „Dokonce jsem přesvědčený, že není nutné zavírat školy ani při výskytu ohniskových nákaz. Pokud by se někde infekce vyskytla, volil bych nejdříve kompletní izolaci žáka či dané třídy. Samozřejmě tedy za souhlasu hygienických stanic. Zavřených škol jsme si už v minulosti užili dost a věřím, že i žáci chtějí chodit do tříd a prezenčně se vzdělávat,“ uzavírá pro EuroZprávy.cz Luboš Zajíc.

Související

Ilustrační foto

CIA: Covid zřejmě skutečně unikl z čínské laboratoře

Americká zpravodajská služba CIA vydala nové stanovisko k původu pandemie covidu-19, ve kterém uvádí, že je pravděpodobnější, že virus unikl z čínské laboratoře, než že by pocházel z přenosu mezi zvířaty. Přesto CIA uvedla, že toto hodnocení má „nízkou důvěru“, což znamená, že dostupné důkazy nejsou dostatečně přesvědčivé a jsou spíše rozporuplné.
Ilustrační foto

Před pěti lety se poprvé objevil covid. Čína jeho původ dodnes tají

Původ koronaviru, který za posledních pět let změnil svět a podle odhadů způsobil smrt více než 7 milionů lidí, zůstává stále nevyřešenou záhadou. Světová zdravotnická organizace (WHO) proto opakovaně vyzývá Čínu, aby sdílela klíčová data, která by mohla přispět k pochopení toho, odkud virus pochází. Tato otázka není jen vědeckého významu, ale také otázkou morální odpovědnosti vůči celému světu, uvedl server Politico.

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) Luboš Zajíc Školství

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

včera

Francouzská policie

Druhý blackout za dva dny. Francie řeší podivnou sabotáž

Francouzské úřady zahájily vyšetřování druhého výpadku elektřiny během pouhých dvou dnů poté, co bylo zjištěno, že požár transformátoru v Nice mohl být výsledkem úmyslného žhářství. Událost ovlivnila dodávky proudu pro nejméně 45 000 obyvatel a přišla den po podobném výpadku v Cannes, který narušil závěr tamního filmového festivalu.

včera

Ukrajinská armáda, ilustrační fotografie

Tisíc za tisíc. Ukrajina a Rusko dokončily dosud největší výměnu vězňů

Ukrajina a Rusko během tří dnů uskutečnily dosud největší výměnu válečných zajatců od začátku války. Prezident Volodymyr Zelenskyj v neděli oznámil, že byl dokončen poslední krok výměny „1000 za 1000“ – na svobodu se vrátili i poslední z 303 ukrajinských zajatců, které mělo Rusko v rámci dohody propustit.

včera

Švédský tým na MS v hokeji

Švédsko poráží Dánsko 6:2 a slaví bronz z mistrovství světa

V napínavém souboji o třetí místo mistrovství světa v ledním hokeji si Švédsko nakonec před zaplněnou Avicii Arenou pojistilo bronzové medaile, když porazilo houževnatý dánský výběr 6:2. Tři korunky dominovaly především ve druhé a třetí třetině, zatímco Dánové ani přes velkou bojovnost nedokázali odvrátit porážku.

včera

včera

včera

Dovoz a vývoz zboží

Evropa si pěstuje čínského hada na prsou. A začíná jí to docházet

Evropská unie čelí stále naléhavější bezpečnostní výzvě, kterou dlouho přehlížela: rozsáhlému podílu čínských firem na správě a vlastnictví více než 30 přístavů po celé Evropě. Zatímco v minulosti byly tyto investice vítány jako vítaný příliv kapitálu a příležitost pro modernizaci infrastruktury, dnes se stále častěji ukazuje, že přítomnost čínských firem v klíčových logistických uzlech představuje strategické riziko pro celou evropskou bezpečnost.

včera

Jana Maláčová

Šéfka SOCDEM a bývalý ministryně Maláčová má rakovinu

Bývalá ministryně práce a sociálních věcí a současná členka SOCDEM Jana Maláčová se rozhodla podělit o velmi osobní informaci. Na sociální síti X (dříve Twitter) otevřeně přiznala, že v posledních měsících čelí onkologickému onemocnění. Ve svém příspěvku uvedla, že nosí paruku – ne však jako módní doplněk, ale kvůli následkům náročné léčby.

včera

Ukrajinská armáda, ilustrační fotografie

"Chci domů za dcerou, ale pokud se vzdáme, vrátí se." Jak se žije na ukrajinské frontě?

Z východní Ukrajiny, kde se v posledních měsících boje soustředí především na město Pokrovsk a jeho okolí, přichází zvláštní ticho. Není to klid před bouří, ale spíše napjaté ticho plné otázek, které si vojáci i obyvatelé pokládají častěji než dříve: může být nadcházející návrh na mírová jednání s Ruskem počátkem konce války, která trvá již třetím rokem?

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Experti se obávají nejhoršího: Rusko testuje zbraň, která může zvrátit situaci na Ukrajině

Ruská armáda podle nejnovějších zpráv zřejmě dokončuje finální testy své nejmodernější hypersonické zbraně RS-26 „Orešnik“. Tento vývoj vyvolává obavy, že Kreml se připravuje na nový masivní úder proti Ukrajině, jenž by mohl zásadně změnit průběh konfliktu. Upozorňuje na to americký vojenský analytik Brandon J. Weichert v článku pro deník The Washington Times, který vychází z informací ukrajinského serveru Militarnyi a portálu Defence-Blog.com.

včera

včera

včera

24. května 2025 21:41

Dovoz a vývoz zboží

"Trochu respektu..." EU zareagovala na Trumpovu hrozbu 50% cel

Evropská unie vyzvala Spojené státy k vzájemnému respektu v obchodních vztazích poté, co americký prezident Donald Trump pohrozil zavedením 50% cla na veškeré zboží dovážené z EU. Brusel zároveň varoval, že je připraven hájit své zájmy, pokud dojde k eskalaci obchodního napětí.

24. května 2025 21:04

24. května 2025 20:30

Elon Musk

Největší destrukce značky v dějinách? Expert popsal, jak Musk zničil Teslu

Americký marketingový expert Scott Galloway označil zapojení Elona Muska do vládních škrtů ve službách administrativy Donalda Trumpa za „jeden z největších případů zničení značky v dějinách“. Na páteční epizodě populárního podcastu Pivot, který Galloway spolumoderuje, uvedl, že Musk odcizil jádro své zákaznické základny tím, že se politicky přiblížil lidem, kteří o elektromobily nemají zájem.

24. května 2025 19:21

plynovod Nord Stream 2

Odpojení Ruska od SWIFTu, zákaz plynovodů Nord Stream. EU plánuje velmi tvrdé sankce

Evropská unie připravuje další kolo sankcí namířených proti Rusku, jehož cílem je vyvinout větší tlak na Moskvu kvůli pokračující válce proti Ukrajině. Podle informací agentury Bloomberg zvažuje Brusel mimo jiné odpojení více než 20 ruských bank od mezinárodního platebního systému SWIFT, snížení cenového stropu na ruskou ropu a zákaz plynovodů Nord Stream.

24. května 2025 18:05

Trump zablokoval sankce proti Rusku. Evropa ztrácí trpělivost a propadá se do zoufalství

Zatímco napětí mezi Ruskem a Ukrajinou přetrvává a evropské státy zoufale hledají způsoby, jak přimět Moskvu k příměří, Spojené státy vedené Donaldem Trumpem odmítají zavést slíbené tvrdé sankce proti Kremlu. Tato situace vyvolává mezi evropskými lídry narůstající frustraci, kterou neutišil ani dvouhodinový telefonát Trumpa s Vladimirem Putinem, jenž k žádnému posunu směrem k míru nevedl.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy