Prezidentovi Asociace ředitelů základních škol Luboši Zajícovi chybí v návrhu ministerstva zdravotnictví na protiepidemická opatření pro provoz škol od září bod, který by říkal, co se stane s žáky, jejichž rodiče odmítají, aby dítě bylo testované a zároveň se vymezují i proti nošení respirátoru i roušky. Proto bude manuál přes ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy připomínkovat. „Je vyloučené, aby pedagog najednou zvládl prezenční i distanční výuku pro žáky, jejichž rodiče opatření neakceptují. Zákon nabízí individuální výuku,“ říká pro EuroZprávy.cz Luboš Zajíc.
Není na něm patrná nervozita z návrhu ministerstva zdravotnictví na protiepidemická opatření pro provoz základních a středních škol od září. Prezident Asociace ředitelů základních škol Luboš Zajíc totiž tvrdí, že řada doporučovaných restrikcí je shodná s podmínkami, jimiž se školy řídily během uplynulého školního roku.
„Proto si myslím, že veškeré připomínky se dají v klidu zakomponovat do finálního návrhu, které ministerstvo školství připravuje na polovinu srpnu. A tak kolem 25. srpna, kdy nastupují pedagogičtí pracovníci, bychom už měli znát jasný manuál, podle něhož se sbor ohledně protiepidemických opatření bude řídit,“ konstatuje. V materiálu, který si stáhl ze stránek ministerstva zdravotnictví, je však přesto řada nejasností i doporučení, která těžko půjdou dodržet.
Homogenita školáků bude někdy složitá
Ředitel základní školy v Pečkách na Kolínsku tak už nyní ví, co tento týden bude konkrétně připomínkovat. „Není mně jasné, co se stane s dětmi, jejichž rodiče odmítají testování svých potomků i následné nošení respirátorů a roušek. Jedná se o primární dotaz, hotový rébus. Pokud si zákonný zástupce nepřeje, aby se jeho dítě čemukoli podrobovalo, pak přes jeho rozhodnutí, jak se lidově říká, nejede vlak.“ Podle něj ale v tom případě nastává složitá situace, jak se takový žák bude vzdělávat, neboť učitelé najednou nezvládnou prezenční a distanční výuku. „Zákon ale umožňuje individuální vzdělávání. Už jsem v předchozím školním roce zažil, že rodiče si o zmíněný způsob výuky v souvislosti s koronavirovou pandemií zažádali.“
Expertovi na školství není rovněž jasné, jak se neočkovaní žáci budou dále testovat, když trojí otestování z 1. či 2. září a následné z 6. a 9. září zachytí velký výskyt viru. „Zatím jsem nikde nezaznamenal záložní plán na další testy. Na provádění dalšího otestování musí být vypsané výběrové řízení, které trvá nejméně měsíc. A pokud disponuji relevantními informacemi, tak doposud žádné výběrové řízení nebylo doposud vypsané.“ Šéf ředitelů základních škol rovněž netuší, zda se budou používat PCR či antigenní testy. „Existuje totiž řada antigenních testů, které jsou rovněž spolehlivé a citlivé. Vadí mně, že není řečené, čím se bude testovat a co bude následovat, když výskyt bude vysoký.“
Problémem bude i dodržování homogenity skupin dětí. „Návštěvy divadel či konání různých besed umíme ovlivnit a zamezit jim. Homogenitu žáků už bude složité dodržet při výuce jazyků, neboť na ní mohou děti rotovat a potíž spatřuji i v hodinách, kdy jsou na programu volitelné předměty.“ Zkušený kantor s šestatřicetiletou praxí v manuálu také postrádá, zda školáci při hudební výchově mohou zpívat, neboť při zpěvu může docházet k přenosu kapének. „Zmínka o zpěvu v návrhu není,“ připomíná.
Tělocvik venku může nahradit i vycházka
Co určitě už nyní nepůjde dodržet je, aby ve školních budovách byla všude dostupná teplá voda, a to kvůli hygienickému umývání rukou, jak ze strany žáků, tak i personálu. „Některá zařízení jsou i více než sto let stará, a proto je téměř nemožné do nich zavést rozvody teplé vody. Tady nepůjde stoprocentně restrikcím plně dostát,“ míní. Zajíc naopak nemá problém s tím, že žáci mají hodiny tělocviku trávit venku. „V září i říjnu je ještě pěkné počasí, a tak návrhu lze vyhovět. Pokud se ochladí, tak se tělocvik změní ve vycházku. Procházet se je možné za každého počasí a pokud by nastal extrém, pak věřím, že za dodržení přísných hygienických podmínek by šlo cvičit i ve vnitřních prostorech.“
Učitel s aprobací českého jazyka, občanské a dramatické výchovy nevidí potíž ani s faktem, že kolem čtyř procent pedagogů neprošlo vakcinací na onemocnění proti covidu-19. „Ti, kteří neprošli vakcinací, se podrobí testům stejně jako neočkovaní žáci.“ Zajíc se nezabývá myšlenkou, zda by pro školáky nebylo vhodné posunout očkovací hranici, která aplikaci injekce dovoluje dětem od dvanácti let. „Je to tak všude ve světě stanovené a epidemiologové pravděpodobně vědí, proč tak činí. Jelikož tento problém neovlivním, tak jej neřeším.“
Zamítavě se ale odborník, který vede Základní školu v Pečkách už čtrnáctým rokem, staví proti původnímu návrhu premiéra Andreje Babiše (ANO), aby i učitelé měli zpětně za vakcinaci bonus dvoudenního placeného volna. „Když si uvědomíme, že šestadevadesát procent sboru už prošlo očkováním, tak nevím, kdo by dva dny učil. Potom bych musel jako ředitel se školníkem jen hlídat, aby se nám žáci nepobili a o výuce by nemohla být ani řeč.“
Z nadcházejícího školního roku nemá obavy. „Už přibližně tušíme, co nás čeká a jaká rizika nám hrozí.“ Šéf Asociace ředitelů základních škol si nepřeje, aby docházelo k plošným uzavírkám zařízení. „Dokonce jsem přesvědčený, že není nutné zavírat školy ani při výskytu ohniskových nákaz. Pokud by se někde infekce vyskytla, volil bych nejdříve kompletní izolaci žáka či dané třídy. Samozřejmě tedy za souhlasu hygienických stanic. Zavřených škol jsme si už v minulosti užili dost a věřím, že i žáci chtějí chodit do tříd a prezenčně se vzdělávat,“ uzavírá pro EuroZprávy.cz Luboš Zajíc.
Související

CIA: Covid zřejmě skutečně unikl z čínské laboratoře

Před pěti lety se poprvé objevil covid. Čína jeho původ dodnes tají
Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) , Luboš Zajíc , Školství
Aktuálně se děje
před 16 minutami

Papež František byl výjimečný. Věděl, kde leží skutečné problémy současného světa, míní expert
před 46 minutami

Mírové rozhovory o Ukrajině se sesypaly. Kyjev odmítnul anexi Krymu, Rubio vůbec nedorazil
před 1 hodinou

Putin údajně nabídnul USA zastavení invaze. Kreml to před jednáním s Witkoffem popřel
před 2 hodinami

Živě Věřící se loučí s papežem. Tělo Františka bylo převezeno do baziliky sv. Petra
před 3 hodinami

Medveděv vyhrožuje smrtí Dominiku Haškovi. Rakušan mu nabízí ochranku
před 4 hodinami

Útok na Írán může vypadat jako řešení. Rozhodně to ale není dobrý nápad
před 5 hodinami

Trump ustoupil. Číně výrazně sníží cla
před 7 hodinami

Výhled počasí do května. Meteorologové řekli, zda se bude vymykat normálu
včera

Tři oříšky pro Popelku patřily k jejím posledním filmům. Zemřela Karin Leschová
včera

Extraliga play off 2025: Domácí Brno srovnalo sérii finále s Pardubicemi výsledkem 7:4
včera

Vážná nehoda v Holohlavech. Několik zraněných skončilo v hradecké nemocnici
včera

Požár skládky u Rynholce je lokalizován. Zachytila ho i meteodružice
včera

Česko rozhodlo o tom, kdo ho bude zastupovat na pohřbu papeže
včera

Na velikonoční bouřky brzy navážou další. Meteorologové řekli, kdy a kde hrozí
včera

Tragédie v lomu Velká Amerika. Muž se zřítil dolů, pád nepřežil
včera

Rozvědka: Jsme na hranici války. Ruské útoky proti Evropě narůstají, mír na Ukrajině by nic nevyřešil
včera

Hollywoodský herec, který změnil k nepoznání nejen Ameriku. Kdo skutečně byl Ronald Reagan?
včera

Německo v problémech: Potřebuje armádu, ale dochází mu čas. Přišlo s řešením, které nemusí nic vyřešit
včera

Souboj gigantů: Může Samsung díky Trumpovým clům dostat Apple na lopatky?
včera
Kam se hrabe Tesla. Čínská firma posunula hranice elektromobilů, nabízí dojezd 500 km za 5 minut nabíjení
Čínská společnost Contemporary Amperex Technology (CATL), největší světový výrobce baterií pro elektromobily, představila novou generaci své baterie Shenxing, která nabízí delší dojezd než dosavadní technologie konkurenční firmy BYD.
Zdroj: Libor Novák