Uzavřené školy: Studenti na všech stupních řeší stejné problémy

Měsíc od uzavření škol studenti na všech stupních vzdělávacího systému řeší vesměs stejné problémy. Absenci kontaktu se spolužáky, nedostatečnou zpětnou vazbu a hlavně obtížné hledání motivace začít se učit. To jsou hlavní výhrady studentů a žáků ke vzdělávání na dálku. Řada z nich se shoduje na tom, že takový způsob výuky je dlouhodobě neudržitelný.

Svým způsobem se každý do školních lavic či přednáškových sálů už těší. Vyplývá to z ankety ČTK.

Budoucí zpěvačka Markéta Jasvecová z Hlučína na Opavsku má situaci složitější v tom, že kromě teoretického učiva musí zvládnout na dálku prezentovat i zpěv a hru na klavír. "Pro mě osobně je nejtěžší vůbec začít pracovat, učit se a cvičit. Je docela těžké si udržet režim, ve kterém bych fungovala," svěřila se studentka prvního ročníku Konzervatoře Brno.

I jedenáctiletá Justína Straubová z hlučínské části Bobrovníky má podobné problémy. "Nejobtížnější je dostat se k učení. Protože se mi do toho nikdy nechce," řekla. Boj s motivací svádí i studentka druhého ročníku psychologie Adéla Ostárková z Opavska. "Nejtěžší je přemoct sama sebe a najít si mezi Netflixem a knížkou čas i na školu," uvedla studentka Univerzity Palackého v Olomouci.

V současném modelu výuky jí nejvíce chybí postřehy z praxe, kterými vyučující často své přednášky doplňovali. "Navíc podporují studenty k diskusi. To je přes webináře, při více jak 60 spolužácích, dost nepraktické," řekla studentka vysoké školy. Zpětná vazba od profesorů zase chybí nejvíce Markétě Jasvecové, hlavně ve vztahu k hodnocení hry na klavír a zpěvu. Přes videohovory, kterými své umění prezentuje, se některé nedostatky ztratí.

"Kontakt s učitelem mi celkem chybí. Vždy pomůže, když něčemu nerozumím. Chybí i dobrý pocit z pochvaly," dodala Justína Straubová. Současný systém má podle ní ale i své výhody. "Na dělání úkolů mám celý den. Je jedno jestli je udělám ráno nebo večer," řekla. Nejvíce ji motivuje obava, že do školy bude muset chodit i v červenci či srpnu. "Říkám si, že když to neudělám, tak kvůli mě zruší letní prázdniny," řekla s úsměvem žačka Základní školy Rovniny.

Justína Straubová i Markéta Jasvecová se shodují v tom, že zavřené školy a výuka na dálku mohou mít negativní dopad na kvalitu vzdělání. Limit, jak dlouho se to dá ještě zvládnout žačka základní školy odhaduje na měsíc. "Pokud by to bylo déle, tak z toho asi zešílím," řekla Straubová. "Myslím, že už teď je pozdě. V teoretických předmětech si myslím, že mi to na kvalitě neubere. Ale uplatňování hudby v praxi a stálé zlepšování potřebuje intenzivní hodiny a rady, co zlepšit, což nám tyto podmínky tíží," míní Markéta Jasvecová.

Výuka na dálku je tak nejlépe zvládnutelná pro studenty vysokých škol. "Věřím, že tenhle systém může na vysokých školách vydržet dlouho, pokud se nesníží nároky na zkoušky. Problém bych pak viděla jen v plnění praxí, při kterých potřebujeme vyjít do terénu," doplnila Adéla Ostárková.

Související

Petr Fiala

Revoluce ve školství: V Česku vzniknou středoškolská lycea

Česká vláda oznámila vznik nového středoškolského oboru nazvaného všeobecné lyceum, který bude spuštěn od příštího roku. Tento krok je součástí snahy modernizovat český vzdělávací systém a přizpůsobit ho potřebám společnosti ve 21. století. Novinku v úterý představil premiér Petr Fiala společně s ministrem školství Mikulášem Bekem.

Více souvisejících

Školství studenti život Univerzita Palackého Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 41 minutami

včera

včera

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj: Severní Korea může vyslat na Ukrajinu 100 000 vojáků

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v projevu k Evropskému parlamentu upozornil na možnost, že by Rusko mohlo zapojit až 100 000 severokorejských vojáků do bojů na Ukrajině. Prohlášení přichází v době, kdy konflikt mezi Ruskem a Ukrajinou dosáhl 1 000 dnů a situace na frontě zůstává vyhrocená.

včera

včera

Sergej Lavrov

Lavrov sdělil, jak se Rusko staví k jaderné válce

Útok ukrajinské armády na Brianskou oblast pomocí amerických balistických raket ATACMS vyvolal ostrou reakci Moskvy. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov označil tento čin za důkaz toho, že Západ usiluje o eskalaci války na Ukrajině. Na summitu skupiny G20 v Brazílii prohlásil, že Moskva bude na tuto „kvalitativně novou fázi války Západu proti Rusku“ adekvátně reagovat.

včera

Ruský útok na ukrajinskou Oděsu

Tisíc dnů bezohledné agrese. Nová eskalace má jadernou pachuť

Válka na Ukrajině trvá už tisíc dnů. Ukázala, jak moc se změnila podoba moderní válka a způsobila, že zapomínáme na těžce vybojovanou svobodu a demokracii. Rusko pokračuje ve svém studenoválečném trendu, který začíná mít pachuť hrozící jaderné katastrofy.

včera

včera

včera

Rusko, ilustrační foto

Přípravy na válku? Rusko hromadně produkuje protiatomové kryty

V Rusku byla spuštěna hromadná výroba mobilních protiatomových krytů označených jako KUB-M. Podle výzkumného institutu ministerstva pro mimořádné situace mají tyto kryty zajistit ochranu před různými hrozbami způsobenými člověkem i přírodními katastrofami. Kryty jsou schopné poskytnout útočiště na 48 hodin, což může být zásadní v případě vážného ohrožení. Uvedla to agentura Reuters.

včera

včera

Olaf Scholz, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Po raketách Taurus už nevolá jen Kyjev. Tlak na Scholze neustále roste

Německý kancléř Olaf Scholz i nadále odmítá poskytnout Ukrajině rakety dlouhého doletu Taurus, a to navzdory zprávám o změně postoje Spojených států, které nyní povolují Ukrajině využívat americké rakety ATACMS k útokům na cíle uvnitř Ruska. Scholzův „nein“ zůstává nezměněný a podle mluvčího německé vlády rozhodnutí USA nemá na tuto pozici žádný vliv. Uvedl to server Politico.

včera

včera

COP29

Za změny počasí nemohou, přesto je devastují jako první. Pro malé země není COP29 konferencí, ale bojem o přežití

Vyjednávání na klimatické konferenci COP29, která právě probíhá v ázerbájdžánském Baku, se podle prezidenta Palau Tommyho Remengesaua Jr. pohybují příliš pomalu. Pro malé ostrovní státy, známé jako SIDS (Small Island Developing States), je tento nedostatek pokroku frustrující a potenciálně fatální. Stoupající hladiny moří, erozi pobřeží a devastaci místního zemědělství nelze ignorovat – tyto země stojí v první linii klimatické krize, přestože samy přispěly ke globálním emisím skleníkových plynů jen minimálně.

včera

včera

Sýrie, ilustrační foto

Turecké nálety devastují Sýrii. Novináři odhalili skutečný rozsah útoků

Turecké nálety na ropné a plynové infrastruktury v kurdské autonomní správě severovýchodní Sýrie (AANES) přispěly k výraznému zhoršení životních podmínek více než milionu lidí. Podle údajů BBC provedlo mezi říjnem 2019 a lednem 2024 Turecko více než 100 útoků, které poškodily klíčové elektrárny, vodní stanice a infrastrukturu. 

včera

Ilustrační foto

Bilion dolarů za záchranu počasí na Zemi? Podle ekonomů nejde o vysokou částku

Přechod na udržitelnější ekonomiku vyžaduje investice ve výši přibližně 1 bilionu dolarů ročně do roku 2030. Podle předních ekonomů však tato částka nepředstavuje neúnosnou zátěž pro rozpočty vyspělých zemí. Naopak by investice mohly podpořit zelený ekonomický růst a snížit rizika spojená s klimatickými změnami, uvedl server The Guardian.

včera

včera

Humanitární pomoc na přechodu Rafáh

Lidskost v Pásmu Gazy zemřela? OSN popsala jeden z nejhorších incidentů

V sobotu bylo v jižní části Pásma Gazy vyrabováno téměř 100 nákladních aut s humanitární pomocí, což OSN označila za jeden z nejhorších incidentů svého druhu. Podle UNRWA, agentury OSN pro palestinské uprchlíky, bylo z celkových 109 vozů směřujících z přechodu Kerem Šalom do Gazy vyrabováno 97 vozidel. Uvedl to server CNN.

včera

Ruská reakce na rozhodnutí USA o raketách ATACMS: Putin mění přístup k jaderným zbraním

Ruský prezident Vladimir Putin oznámil aktualizaci jaderné doktríny své země jen dva dny poté, co jeho americký protějšek Joe Biden dal Ukrajině povolení využívat americké zbraně dlouhého dosahu k útokům na ruském území.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy