Vysoké školy nemají problémy s respirátory, výuku nekomplikují

Vysoké školy nemají problémy s povinným nošením respirátorů, které ode dneška schválila vláda ve výuce nad 50 lidí. Vyplývá to z vyjádření zástupců vysokých škol, které oslovila ČTK. Například Univerzita Karlova (UK) vyzvala studenty a vyučující, aby si nos a ústa zakrývali i při menším počtu lidí v malých učebnách.

Uzavření univerzity by její rektor Tomáš Zima považoval za velmi špatné řešení. Cestou ven z epidemie je podle něj očkování. Ocenil, že mezi vysokoškolskými studenty je očkovaných nadprůměrné množství.

Vláda minulý týden rozhodla, že studenti musí ode dneška nosit respirátory i při výuce v učebnách, kde se schází více než 50 lidí. Dosud měli vysokoškoláci podle vládních nařízení povinnost nosit respirátory ve vnitřních prostorech v případě, že nebyli usazeni. Některé vysoké školy, jako například Vysoká škola chemicko-technologická v Praze, České vysoké učení technické nebo Masarykova univerzita, si ale povinnost nošení respirátorů nastavily samy ještě před rozhodnutím vlády. Jejich mluvčí již minulý týden ČTK řekli, že problémy s tím nejsou.

Univerzita Karlova, kde byly respirátory při výuce dosud dobrovolné, podle Zimy apelovala na nošení respirátorů i při menším počtu než 50 lidí, a to zejména v malých prostorech. Rektor neočekává, že by to někde působilo potíže, pokud se zohlední okolnosti při výuce.

"Pokud by byl opět nějaký lockdown, tak to považujeme za velmi špatné řešení, které problém nevyřeší," řekl Zima. Poukázal na to, že v některých zemích byly dlouhé uzávěry společnosti a efekt to podle něj mělo malý. "Naší snahou spolu se studenty je samozřejmě maximální dodržování opatření, která jsou, a propagace očkování," uvedl. "Já chci poděkovat studentům, kterých je asi 85 procent naočkovaných, protože to je ta cesta od toho," dodal. To, že by krizový štáb školy v nejbližší době rozhodoval o dalších zásadních opatřeních, nečeká.

Žádné informace o tom, že by s respirátory při výuce, byly problémy, nemá ani mluvčí Vysoké školy ekonomické v Praze (VŠE) Martina Mlynářová. VŠE také dosud povinnost nošení respirátorů při výuce neměla, studenti na ně ale podle mluvčí byli zvyklí už z chodeb nebo menzy. Doplnila, že podle ankety mezi 63 procenty posluchačů VŠE je naočkovaných kolem čtyř pětin studentů a další asi čtyři procenta o vakcinaci uvažují. Celkově očkování v ČR podstoupilo nebo se k němu registrovalo necelých 70 procent lidí starších 12 let. Pro mladší zatím vakcína není.

Související

Vláda ČR

Česko dá další peníze na munici pro Ukrajinu, rozhodla Fialova vláda

Prezenční studenti v doktorském studijním programu na vysoké škole by měli mít zákonem garantovaný příjem, který bude vyšší než minimální mzda. Počítá s tím návrh novely zákona o vysokých školách, který odsouhlasila vláda na středečním jednání. Projednala také návrh nového zákona o integračním sociálním podniku a schválila další příspěvek na dodávky munice Ukrajině v rámci tzv. české iniciativy.
Policie ČR

Anonym hrozí střelbou. Policie s univerzitami nastavuje bezpečnostní opatření

Policie v pondělí dopoledne informovala, že se zabývá výhrůžkami anonyma, který hrozí střelbou na několika univerzitách. Byla proto přijata bezpečnostní opatření. Česko zažilo tragickou střelbu na vysoké škole v prosinci, kdy útočník zavraždil čtrnáct lidí v hlavní budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. 

Více souvisejících

Vysoké školy Roušky a respirátory

Aktuálně se děje

před 13 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Ukrajina stáhla z bojiště americké Abramsy

Ukrajina dočasně stáhla z bojiště americké tanky Abrams M1A1. Ukázaly se jako zranitelné při útocích ruskými drony, uvedla agentura AP s odvoláním na zdroje v americké armádě.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy