Výuka na dálku zvětšuje rozdíly mezi školami, tvrdí Člověk v tísni

Rozdílné přístupy škol k distančnímu vzdělávání mohou vést k prohloubení nerovností ve vzdělávání. Uvedla to dnes společnost Člověk v tísni. Podle ní se v současné mimořádné situaci více než dříve ukazuje, že v Česku chybí centrální řízení škol. Učitelé organizují výuku různě, a vliv rodiny na vzdělávání se při tom ještě více zesiluje.

"Koronavirus ukázal absenci centrálního řízení. Ministerstvo školství neví přesně, co se ve školách děje, dává obecná doporučení, školy však postupují nezávisle a spoléhají se do velké míry na aktivitu rodičů. Zodpovědnost za vzdělávání dětí, kterou systém klade na rodiče, se tím ještě zvyšuje," uvedl ředitel vzdělávacího programu Varianty Člověka v tísni Tomáš Habart. Podle něj na současnou situaci doplatí hlavně děti, které potřebují při učení větší podporu.

Na rozdílné přístupy škol při online výuce ukázal průzkum mezi rodiči, který v pondělí zveřejnila společnost PAQ Research a který vznikl ve spolupráci s Člověkem v tísni. Podle něj je například zhruba polovina učitelů v kontaktu se žáky denně, přibližně pětina ale jen jednou týdně. O situaci v jednotlivých školách a regionech chybí přesnější data.

"Výzkum ukazuje, že systém prohlubuje nerovnosti nejen mezi školami, ale i mezi rodinami," řekla Zuzana Ramajzlová z Programu sociální integrace společnosti Člověk v tísni. "Pokud rodiče nejsou schopni dětem s domácí přípravou pomoci a učitelé je nekontaktují, zůstávají v tom děti samy," dodala. Z průzkumu mimo jiné vyplynulo, že většina učitelů používá ke komunikaci e-maily, ale jen asi dvě pětiny vysvětlují zadané úlohy po telefonu či na chatu. Rodiče, s jejichž dětmi učitelé aktivně komunikují, jsou přitom spokojenější.

Rozdíly v organizaci výuky jsou podle společnosti Člověk v tísni důsledkem toho, že s koncem školských úřadů v roce 2000 prakticky zanikl systém řízení regionálního školství. Podle Habarta by mohl shodné postupy škol zajistit takzvaný střední článek řízení, který by měl fungovat podobně jako dříve školské úřady. O potřebě vzniku takových institucí se už dříve zmiňoval i ministr školství Robert Plaga (ANO).

Podle výpovědí rodičů v průzkumu se výrazně liší nejen způsob vzdělávání v různých školách, ale i mezi jednotlivými učiteli. Školy učí podle různých vzdělávacích plánů, které si vytvářejí podle rámcových vzdělávacích programů, a pedagogové navíc ve výuce používají různé, často poměrně odlišné metody.

Související

Ilustrační fotografie.

Ruská škola kritizovala válku na Ukrajině. Konec byl nevyhnutelný

Ruské úřady zatočily se soukromou školou Novokolledž v Novosibirsku, která se jako jedna z mála veřejně vyslovila proti válce na Ukrajině. Dočkala se za to prověrek, pokut a neudělení akreditace. Zakladatel zařízení Sergej Černyšov pak byl označen za tzv. zahraničního agenta, informovala ruská mutace BBC. Škola přestane existovat na konci školního roku. 

Více souvisejících

Školství člověk v tísni

Aktuálně se děje

před 39 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Wladyslaw Kosiniak-Kamysz

Polsko vnímá nové riziko z Ruska. Upozornil na něj prestižní deník

Polské bezpečnostní služby jsou v plné pohotovosti kvůli hrozbě bombových útoků a záškodnických akcí ze strany Ruska na území Evropy, řekl polský ministr obrany Wladyslaw Kosiniak-Kamysz v úterý. Reagoval tak na článek deníku Financial Times, že Moskva plánuje násilné sabotáže v zahraničí. 

před 7 hodinami

před 7 hodinami

včera

Vláda ČR

Vláda schválila novelu atomového zákona, pomůže urychlit výstavbu nových bloků

Rychlejší výstavba nových jaderných bloků a také snazší povolovací procesy při zavádění malých modulárních reaktorů jsou hlavními body novely atomového zákona, jejíž návrh schválila vláda na úterním jednání. Odsouhlasila i návrhy novel zákonů o rozpočtovém určení daní, o sociálních službách nebo o nemocenském pojištění a také znění úplně nového zákona o Národní rozpočtové bance. A věnovala se i pomoci mrazy postiženým ovocnářům a dalšímu antibyrokratickému balíčku.

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Lipavský nechal předvolat ruského velvyslance kvůli kyberútokům

Ministerstvo zahraničí v pondělí předvolalo ruského velvyslance kvůli kybernetickým útokům na české instituce a kritickou infrastrukturu. Česko už v minulém týdnu uvedlo, že z nich podezřívá ruského státního aktéra APT28.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy