Zájemci o studium víceletých gymnázií dnes zamířili k jednotným přijímacím zkouškám, na řadě škol je velký převis přihlášených. Víceletá gymnázia většinou otevírají jednu až dvě třídy. Například v Praze se na ně přitom hlásí často i několik stovek dětí. Kvůli pandemii koronaviru se uchazeči letos víc než v jiných letech museli spoléhat na domácí přípravu. V první polovině března se zavřely školy a řada dětí se od té doby učila jen na dálku.
Podle statistik Cermatu, který přijímací zkoušky organizuje, se na osmiletá gymnázia letos přihlásilo 19.296 žáků a na šestiletá gymnázia 5558. Z údajů ministerstva školství plyne, že v uplynulých letech nastupovalo do prvních ročníků víceletých gymnázií každoročně zhruba 11.700 nově přijatých. Z celé republiky by tak letos mohla uspět necelá polovina zájemců. Šance na přijetí se ale mezi školami i regiony liší.
Například do Gymnázia Nad Štolou v Praze 7 dnes ráno dorazilo zhruba 410 žáků. Dalších přibližně 380 jich dělalo zkoušky v jiné škole, kam se také přihlásili. Výsledek z dnešních testů bude platit pro všechna gymnázia, které uchazeč uvedl na přihlášce. Na šestileté gymnázium v ulici Nad Štolou, kde se v září otevře třída pro 30 nových studentů, se chce dostat 361 dětí. O studium osmiletého gymnázia se jich uchází 424, z nichž bude moct nastoupit 60. Podle ředitelky školy Renaty Schejbalové, která vede Asociaci ředitelů gymnázií, se příchod uchazečů ráno obešel bez komplikací. Odpoledne vyplněné testy uchazečů odešly bez potíží do Cermatu, řekla.
"Když člověk vidí to množství zájemců, tak si říká, jestli to má všechno vůbec cenu. Na druhou stranu motivace k přestupu na gymnázium je u syna veliká, protože na základní škole není spokojený. Tak uvidíme, třeba bude mít štěstí," řekl dnes ČTK otec jednoho z páťáků, kteří ke zkoušce v Gymnáziu Nad Štolou přišli. Syn se podle něj připravoval pilně. "Dokud nebyl koronavirus, tak chodil na přípravný kurz. Učil se ale hodně i doma. Kdyby se spoléhal jen na to, co proberou ve škole, tak by neměl šanci ty testy zvládnout," řekl.
Podle samotného chlapce byla příprava doma lepší než ve škole. "Těším se ale, že už to budu mít za sebou," řekl ČTK. Doplnil, že se trochu bojí, ale zároveň doufá, že se mu zkouška povede. Podobně se vyjadřovali další děti a rodiče před školou. Výsledky by se měli dozvědět 17. června.
Předseda Asociace ředitelů základních škol Michal Černý již dříve uvedl, že základní školy nemají za úkol připravit děti na přijímací zkoušky. Školy žákům většinou doporučují přípravné kurzy, protože se v testech vyskytují například zvláštní druhy příkladů a chytáků, řekl.
Kritiku některých školských odborníků vyvolalo letos rozhodnutí omezit kvůli koronaviru standardní dva termíny zkoušky na jeden. Například podle předsedkyně Učitelské platformy Petry Mazancové to mohlo u některých dětí snížit šance na přijetí. Podle oslovených ředitelů škol by to ale neměl být problém, protože v minulosti se výsledky ze dvou termínů moc nelišily.
Zkoušky letos kvůli koronaviru provázela hygienická opatření. Uchazeči museli před vstupem do škol odevzdat čestné prohlášení o bezinfekčnosti. Museli dodržovat rozestupy alespoň 1,5 metru a před vstupem do učeben si dezinfikovat ruce. Pokud to dodrželi, mohli si při psaní testů sundat roušku.
Související
Jurečka představí změny valorizací důchodů. Jaká budou bezpečnostní opatření na Hradě?
Přijímací zkoušky na střední školy by se mohly konat v jiném termínu
přijímací zkoušky , studenti , Školství
Aktuálně se děje
před 16 minutami
Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně
před 42 minutami
Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu
před 1 hodinou
Vlak vykolejil v České Třebové. Provoz je omezen, spoje nabírají zpoždění
před 1 hodinou
Rusko informovalo USA o odpalu balistické rakety. Přesto svět vrhlo do nové éry
před 2 hodinami
Počasí pod vlivem Caetana. Česko čeká první výrazná sněhová situace
včera
Rodinný konflikt v Plzni skončil vraždou a pokusem o další. Případ není uzavřen
včera
ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině
včera
Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola
včera
Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval
včera
Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili
včera
Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť
včera
Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany
včera
Útok balistickou střelou na Ukrajině: Západ zpochybnil použití ICBM, internetem kolují nové záběry
včera
Svět řeší podivnou ruskou tiskovku. Neříkejte nic o útoku balistickou střelou, nařídil někdo Zacharovové
včera
Generální ředitel WHO skončil v nemocnici
včera
27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?
včera
Rusko jedinou střelou zahodilo všechny snahy ze studené války. Západ nesmí polevit
včera
Rusko je ochotné jednat o míru na Ukrajině. Když se splní jeho požadavky
včera
Netanjahu podle OSN zdecimoval Pásmo Gazy. Absurdní, brání se zatykači
včera
EU se připravuje na obchodní válku. Podle ekonoma Kuchaře Trumpova cla pocítí hlavně Američané
Evropská unie se po zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem připravuje na možnou obchodní válku. Trump během kampaně slíbil, že navýší cla na dovoz produktů z EU i Číny. O problematice této politiky promluvil ekonom Pavel Kuchař z Univerzity Palackého v Olomouci.
Zdroj: Jakub Jurek