Školy mohou žádat o výjimku z hygienických požadavků na prostorové a provozní podmínky

Školy mohou žádat o výjimku z hygienických požadavků na prostorové a provozní podmínky vzdělávacích zařízení. Díky výjimce by školy mohly zvýšit kapacitu míst pro žáky a studenty. Na twitteru to oznámila Hygienická služba ČR. Podle hygieniků jde o reakci na nástup populačně silných ročníků dětí ke studiu. Ministerstvo zdravotnictví nyní podle poslankyně Renáty Zajíčkové (ODS) pracuje na návrzích úprav hygienických norem pro školy.

Velký nápor by podle odborníků na vzdělávání měly letos čekat zvláště střední školy v krajských městech. Problémy s kapacitou míst se očekávají na gymnáziích a některých maturitních oborech. Kolik míst pro první ročníky školy od září nabízejí, ministerstvo školství (MŠMT) neví. Podle mluvčí resortu Anety Lednové mají přehled zřizovatelé škol tedy většinou kraje. Deváté třídy by mělo letos podle údajů MŠMT opustit asi 106.000 žáků, zhruba o 33 procent víc než před čtyřmi lety.

"Školy a školská zařízení mají možnost požádat místně příslušnou krajskou hygienickou stanici (KHS) o povolení výjimky z hygienických požadavků upravujících jejich prostorové a provozní podmínky. (...) Povolení výjimky rozhodne v souladu se zákonem o ochraně veřejného zdraví místně příslušná KHS, ale jen za předpokladu, že nebude ohrožena ochrana veřejného zdraví," uvedli hygienici.

Podle platných vyhlášek o vzdělávání smí být ve třídě školky nejvýše 24 dětí, ve třídě základní a střední školy 30 žáků. Zřizovatel může podle školského zákona povolit výjimku a povolený počet žáků ve třídě zvýšit ještě o čtyři. Předpokladem je, že to nebude na újmu kvalitě vzdělávání a budou dodrženy podmínky bezpečnosti a ochrany zdraví.

Poslankyně Zajíčková, která je členkou poslaneckého školského výboru a předsedkyní podvýboru pro regionální školství a celoživotní učení, dříve ČTK řekla, že je podle ní řešením nedostatku míst ve školách mimo jiné sdílení budov mezi více školami a úprava vyhlášky o hygienických požadavcích na školní prostory. Nyní platné normy jsou podle ní přísné a nereflektují změny ve výuce. Aktuální vyhláška stanovuje hygienické požadavky mimo jiné na prostorové podmínky, vybavení, osvětlení, vytápění a úklid.

Zajíčková ve středu ve vysílání Českého rozhlasu Plus informovala, že návrhy nových hygienických norem pro školy nyní připravují. Na tom, že je potřeba vyhlášky změnit, se podle ní v lednu na pracovním jednání, které iniciovala, shodli zástupci ministerstva zdravotnictví, MŠMT a zřizovatelů škol. Další jednání se bude konat v dubnu. Návrhy nových norem by na něm měla představit hlavní hygienička Pavla Svrčinová. Nová vyhláška by mohla platit od 1. července, uvedla poslankyně.

Související

Ilustrační fotografie.

Ruská škola kritizovala válku na Ukrajině. Konec byl nevyhnutelný

Ruské úřady zatočily se soukromou školou Novokolledž v Novosibirsku, která se jako jedna z mála veřejně vyslovila proti válce na Ukrajině. Dočkala se za to prověrek, pokut a neudělení akreditace. Zakladatel zařízení Sergej Černyšov pak byl označen za tzv. zahraničního agenta, informovala ruská mutace BBC. Škola přestane existovat na konci školního roku. 

Více souvisejících

Školství

Aktuálně se děje

před 32 minutami

před 41 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Wladyslaw Kosiniak-Kamysz

Polsko vnímá nové riziko z Ruska. Upozornil na něj prestižní deník

Polské bezpečnostní služby jsou v plné pohotovosti kvůli hrozbě bombových útoků a záškodnických akcí ze strany Ruska na území Evropy, řekl polský ministr obrany Wladyslaw Kosiniak-Kamysz v úterý. Reagoval tak na článek deníku Financial Times, že Moskva plánuje násilné sabotáže v zahraničí. 

před 4 hodinami

před 4 hodinami

včera

Vláda ČR

Vláda schválila novelu atomového zákona, pomůže urychlit výstavbu nových bloků

Rychlejší výstavba nových jaderných bloků a také snazší povolovací procesy při zavádění malých modulárních reaktorů jsou hlavními body novely atomového zákona, jejíž návrh schválila vláda na úterním jednání. Odsouhlasila i návrhy novel zákonů o rozpočtovém určení daní, o sociálních službách nebo o nemocenském pojištění a také znění úplně nového zákona o Národní rozpočtové bance. A věnovala se i pomoci mrazy postiženým ovocnářům a dalšímu antibyrokratickému balíčku.

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Hackeři, ilustrační foto.

Britové řeší čínský hackerský útok, zatímco je Si Ťin-pching v Evropě

Čína je podle informací Sky News zodpovědná za hackerský útok, při němž došlo k nabourání počítačového systému britského ministerstva obrany a úniku personálních údajů zaměstnanců úřadu. Vláda má v úterý o incidentu informovat poslance. Věc vyšla najevo v době, kdy je čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě v Evropě. 

včera

Národní rada Slovenské republiky (Českou obdobou je Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky)

Moskva bližší než Praha. Mění se Slovensko na proruský satelit?

Slovenský premiér Robert Fico už mnohokrát deklaroval, že politika jeho vlády bude „nezávislá“, a že nebude loutkou Západu, ale ani Ruska. Z jeho posledních kroků se ale zdá, že je mu přece jen východní pozice bližší. Jeho reálné kroky totiž ukazují, že se zcela záměrně odklání od svých západních spojenců a nadbíhá zájmům Moskvy.  

včera

Čech jde v Německu do vězení za krádež šperku, který náležel papeži

Třiapadesátiletého Čecha poslal bavorský soud na dva a půl roku do vězení za krádež pektorálu papeže Benedikta XVI., informoval deník Berchtesgadener Anzeiger. Šperk v podobě kříže na řetízku by se mohl brzy vrátit do kostela v bavorském Traunsteinu.

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy