Šmarda volá po důsledném vyšetření údajné korupce v Evropském parlamentu

Podezření proti významným evropským představitelům je třeba důsledně prověřit, korupci nelze tolerovat. Na dotaz ČTK to dnes uvedl předseda ČSSD Michal Šmarda. Belgická policie v pátek zadržela v souvislosti s podezřením z korupce několik lidí v Evropském parlamentu (EP). Většina zadržených a vyšetřovaných má blízko k Pokrokovému spojenectví socialistů a demokratů (S&D), což je druhá největší frakce v EP. Jediná česká členka frakce S&D je Radka Maxová, která zatím na dotaz ČTK nereagovala.

Podle jednoho nejmenovaného francouzského europoslance, kterého cituje list Le Monde, členové S&D výrazně zmírnili text, ve kterém EP kritizoval Katar za porušování práv zahraničních dělníků. Socialisté také hlasovali proti nejtvrdším pozměňovacím návrhům.

"Podezření proti významným evropským představitelům je potřeba důsledně prověřit. Korupci nelze tolerovat. Na mezinárodní úrovni je korupční chování obzvlášť nebezpečné," uvedl Šmarda.

Belgický list Le Soir napsal, že jednou ze zadržených je místopředsedkyně EP, Řekyně Eva Kailiová. Členka socialistické frakce je místopředsedkyní od letošního ledna. Řecký list Kathimerini napsal, že kvůli vyšetřování korupce už Kailiovou ze svých řad vyloučila její řecká domovská strana PASOK.

"Jsem rád, že se naši řečtí přátelé ke kauze postavili jasně a nekompromisně," doplnil Šmarda. Stejně jasný postoj podle něj musí mít celá frakce.

Mezi lidmi, které v pátek zadržela belgická policie, je podle italských médií i šéf Mezinárodní konfederace odborových svazů (ITUC) Luca Visentini. Mezi vyslýchanými byl i jeden asistent europoslance z klubu Evropské lidové strany, napsal deník Le Monde.

Zadržen a vyslýchán byl také bývalý socialistický europoslanec Pier Antonio Panzeri, který odešel z EP v roce 2019, ale zachoval si mezi europoslanci vliv. Belgická policie vydala zatykač i na jeho manželku a dceru, které žijí na severu Itálie.

To, že by se kauza měla týkat zejména lidí ze socialistické frakce, ČTK potvrdil i europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL). Podle něj policie také zapečetila kanceláře asistentů některých europoslanců, mimo jiné Belgičanky Marie Arenaové z frakce socialistů. Podle Zdechovského by se kauzou mělo v pondělí zabývat předsednictvo EP. Kailiová má být podle lidoveckého europoslance podezřelá z praní špinavých peněz a braní úplatků.

"Podle mých informací skandál zahrnuje místopředsedkyni parlamentu Evu Kailiovou a nějaké další sociální demokraty, kteří jsou obviněni z ilegálních lobbistických aktivit ve prospěch Kataru," sdělil ČTK europoslanec Mikuláš Peksa (Piráti). Pirátů ani Zelených se podle něj případ netýká. "Naše skupina vždy tvrdě vystupovala proti korupci. Proto budeme požadovat rezignaci paní místopředsedkyně a zastavení debat o liberalizaci víz s Katarem," doplnil.

Europoslanec Alexandr Vondra (ODS) k razii zatím více informací nemá. "Asi to bude velký skandál, ale myslím si, že z českých MEPs (členů EP) v tom nikdo nefiguruje," poznamenal.

Související

ČSSD Rozhovor

ČSSD si před 30 lety zvolila Zemana. Současné vedení připomíná správce konkurzní podstaty, říká politolog Bureš

Před 30 lety skončil třídenní sjezd sociální demokracie v Hradci Králové. Strana si na něm nejen změnila název, který používá dodnes (z Československá sociální demokracie na Česká strana sociálně demokratická), ale především si do čela zvolila Miloše Zemana. Jeho mandát však tehdy nebyl nikterak silný, upozorňuje politolog Jan Bureš v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Prorektor Metropolitní univerzity Praha i tak považuje zmíněný sjezd za klíčový pro úpravu do té doby nepříliš úspěšné politické strategie ČSSD. Ohledně její budoucnosti je pak spíše skeptický. Obává se, že v Česku se nyní odehrává podobný vývoj jako v jiných zemích regionu, kde zanikla skutečná levice a její místo zaujali populisté.

Více souvisejících

Michal Šmarda evropský parlament

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy