Šmarda volá po důsledném vyšetření údajné korupce v Evropském parlamentu

Podezření proti významným evropským představitelům je třeba důsledně prověřit, korupci nelze tolerovat. Na dotaz ČTK to dnes uvedl předseda ČSSD Michal Šmarda. Belgická policie v pátek zadržela v souvislosti s podezřením z korupce několik lidí v Evropském parlamentu (EP). Většina zadržených a vyšetřovaných má blízko k Pokrokovému spojenectví socialistů a demokratů (S&D), což je druhá největší frakce v EP. Jediná česká členka frakce S&D je Radka Maxová, která zatím na dotaz ČTK nereagovala.

Podle jednoho nejmenovaného francouzského europoslance, kterého cituje list Le Monde, členové S&D výrazně zmírnili text, ve kterém EP kritizoval Katar za porušování práv zahraničních dělníků. Socialisté také hlasovali proti nejtvrdším pozměňovacím návrhům.

"Podezření proti významným evropským představitelům je potřeba důsledně prověřit. Korupci nelze tolerovat. Na mezinárodní úrovni je korupční chování obzvlášť nebezpečné," uvedl Šmarda.

Belgický list Le Soir napsal, že jednou ze zadržených je místopředsedkyně EP, Řekyně Eva Kailiová. Členka socialistické frakce je místopředsedkyní od letošního ledna. Řecký list Kathimerini napsal, že kvůli vyšetřování korupce už Kailiovou ze svých řad vyloučila její řecká domovská strana PASOK.

"Jsem rád, že se naši řečtí přátelé ke kauze postavili jasně a nekompromisně," doplnil Šmarda. Stejně jasný postoj podle něj musí mít celá frakce.

Mezi lidmi, které v pátek zadržela belgická policie, je podle italských médií i šéf Mezinárodní konfederace odborových svazů (ITUC) Luca Visentini. Mezi vyslýchanými byl i jeden asistent europoslance z klubu Evropské lidové strany, napsal deník Le Monde.

Zadržen a vyslýchán byl také bývalý socialistický europoslanec Pier Antonio Panzeri, který odešel z EP v roce 2019, ale zachoval si mezi europoslanci vliv. Belgická policie vydala zatykač i na jeho manželku a dceru, které žijí na severu Itálie.

To, že by se kauza měla týkat zejména lidí ze socialistické frakce, ČTK potvrdil i europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL). Podle něj policie také zapečetila kanceláře asistentů některých europoslanců, mimo jiné Belgičanky Marie Arenaové z frakce socialistů. Podle Zdechovského by se kauzou mělo v pondělí zabývat předsednictvo EP. Kailiová má být podle lidoveckého europoslance podezřelá z praní špinavých peněz a braní úplatků.

"Podle mých informací skandál zahrnuje místopředsedkyni parlamentu Evu Kailiovou a nějaké další sociální demokraty, kteří jsou obviněni z ilegálních lobbistických aktivit ve prospěch Kataru," sdělil ČTK europoslanec Mikuláš Peksa (Piráti). Pirátů ani Zelených se podle něj případ netýká. "Naše skupina vždy tvrdě vystupovala proti korupci. Proto budeme požadovat rezignaci paní místopředsedkyně a zastavení debat o liberalizaci víz s Katarem," doplnil.

Europoslanec Alexandr Vondra (ODS) k razii zatím více informací nemá. "Asi to bude velký skandál, ale myslím si, že z českých MEPs (členů EP) v tom nikdo nefiguruje," poznamenal.

Související

ČSSD Rozhovor

ČSSD si před 30 lety zvolila Zemana. Současné vedení připomíná správce konkurzní podstaty, říká politolog Bureš

Před 30 lety skončil třídenní sjezd sociální demokracie v Hradci Králové. Strana si na něm nejen změnila název, který používá dodnes (z Československá sociální demokracie na Česká strana sociálně demokratická), ale především si do čela zvolila Miloše Zemana. Jeho mandát však tehdy nebyl nikterak silný, upozorňuje politolog Jan Bureš v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Prorektor Metropolitní univerzity Praha i tak považuje zmíněný sjezd za klíčový pro úpravu do té doby nepříliš úspěšné politické strategie ČSSD. Ohledně její budoucnosti je pak spíše skeptický. Obává se, že v Česku se nyní odehrává podobný vývoj jako v jiných zemích regionu, kde zanikla skutečná levice a její místo zaujali populisté.

Více souvisejících

Michal Šmarda evropský parlament

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Mikuláš Bek

Univerzity upozorňují na kolaps systému. Ministerstvo vnímá problém a shání peníze

Vysokoškolští pracovníci jsou nespokojeni se současným stavem vysokého školství. Již v pondělí se vydali protestovat do ulic v rámci iniciativy Hodiny pravdy, tentokrát pod heslem Kolaps systému. EuroZprávy.cz v tomto kontextu obdržely prohlášení od resortu školství s tím, že pro příští rok žádá o navýšení rozpočtu pro vysoké školy o šest miliard. 

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Tomáš Zdechovský ve volebním štábu koalice Spolu. (9.6.2024) Prohlédněte si galerii

Zdechovský pro EZ: Úspěch Turka či Konečné je varováním, musíme zabrat. Do kampaně jsem dal maximum

Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) bude europoslancem i dalších pět let, v evropských volbách získal téměř 67 tisíc preferenčních hlasů. V předvolební kampani se podle svých slov vyždímal na maximum. Všímá si přitom toho, že k úspěchu vede cesta i přes sociální sítě jako TikTok či Instagram. Na nového europoslance Filipa Turka je v Bruselu upřímně zvědavý. Zdechovský se dále v rozhovoru pro EuroZprávy.cz vyjadřuje k výběru nového českého eurokomisaře či k náplni své práce v Evropském parlamentu.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 8 hodinami

včera

včera

včera

Petr Fiala

Fiala: Česko by mělo za 77 tanků Leopard zaplatit 52 miliard

Česko by mělo za 77 tanků Leopard 2A8 zaplatit 52 miliard korun, řekl dnes na tiskové konferenci premiér Petr Fiala (ODS). Vláda udělala další krok k jejich nákupu a rozhodla o přistoupení k dohodě o společném pořízení tanků s několika evropskými zeměmi, vedenými Německem.

včera

Rusko lže a podvádí Asiaty. Státy chtějí své občany zpět

Indie ve středu oznámila, že požádala Rusko o návrat svých občanů, kteří byli naverbováni do ruské armády. Toto rozhodnutí přišlo po nedávné smrti dvou Indů ve válce na Ukrajině, uvedla televize ABC News. Podobné kroky realizuje také Nepál nebo Srí Lanka.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy