Expremiér šokuje: Obchod je důležitější než lidská práva

Praha - Bývalý premiér Jiří Rusnok a bývalý vicepremiér Martin Bursík se střetli ohledně tématu lidských práv. Rusnok považuje ekonomické a obchodní zájmy za důležitější, podle Bursíka je prioritou zastávání principů lidských práv a svobod. Oba byli hosty DVtv.

Slova Miloše Zemana o uznání celistvosti Číny a odmítnutí samostatného Tibetu a Tchaj-wanu se setkala s vlnou nevole. Podle Zemanových kritiků jde o signál změny směru české diplomacie, která rezignovala na problematiku lidských práv a dala přednost obchodním vztahům.

Rusnok by prý na Zemanově místě řekl totéž. "To je podle mých informací kontinuální postoj české diplomacie k ČLR a její suverenitě," myslí si. "Navíc to je jen kopie oficiálního stanoviska Evropské unie, tak to prezentují i ostatní země EU," dodal.

Bursík s podobným přístupem zásadně nesouhlasí. "Oni se explicitně vymezují a ignorují skutečnost, že Tibet je od roku 1950 okupován," kritizoval jak Zemana, tak premiéra Bohuslava Sobotku a ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka. "Rezignují na téma ochrany lidských práv," dodal.

Je to jako rok 1938

Tibet podle Bursíka nechce naprostou samostatnost, ale pouze autonomii v rámci Číny, která je prý zakotvená v její ústavě. "To se neděje, tam jsou porušována lidská práva, lidé jsou vražděni, zavíráni, od roku 1950 zemřelo v Tibetu v důsledku okupace 1,2 milionu obyvatel," řekl.

Podle Rusnoka jsou obchodní vztahy důležitější než lidská práva. "Ekonomická a sociální práva mají evidentně navrch, protože nejprve se lidi musejí najíst, mít práci, mít kde bydlet, aby mohli uvažovat o dalších právech," oponoval Bursíkovi.

"Tady dochází k naprosto zlomové situaci od roku 1989, já bych to přirovnal možná k roku 1938 nebo podobně," řekl Bursík. "Zásadním způsobem tu nastupuje tento typ cynismu a pragmatismu," dodal. Základem je podle něj svoboda a obhajoba lidských práv.

Solidarita je klíčová

Univerzalita lidských práv je pro Rusnoka nepřijatelná. "Pro mě je to přehlížení kulturních tradic a hodnot v jiných prostředích," vysvětlil a dodal, že jde o přežitek. Bursík se pak ohradil tím, že princip univerzálních práv je zakotven i v české ústavě. "Naše ústava se týká České republiky, já jsem hovořil o úplně jiných prostředích," oponoval Rusnok.

Podle Bursíka jde o princip. "My jsme tady žili 40 let v totalitě, bojovali jsme za svobodu a lidská práva a teď jsou tu další země, kde by lidé také chtěli žít svobodně," řekl. "My jsme tehdy zažili, že Západ solidarizoval s našimi disidenty, pro nás to bylo ohromné povzbuzení," dodal.

Pro země jako Tibet je podle něj důležité, když země s našimi zkušenostmi s totalitou projeví solidaritu.

Související

Miroslav Kalousek

Česko musí škrtat, jinak zbankrotuje, řekl Kalousek. Rusnok navrhl zmrazení důchodů

Schválený schodek letošního státního rozpočtu ve výši 295 miliard Kč neodpovídá realitě a bude výrazně vyšší, shodli se v dnešním pořadu České televize Otázky Václava Moravce bývalí ministři financí. Předpokládané příjmy rozpočtu budou podle nich nižší o desítky miliard korun, například z tzv. windfall tax nebo z prodeje emisních povolenek. Tvrdí, že Česko musí začít škrtat, jinak mu hrozí bankrot, a řešení vidí například ve zmrazení nákladů na platy státních zaměstnanců nebo na důchody.
Miloš Zeman

Zeman přiznal, že chtěl Česko přiblížit prezidentskému systému

Při jmenování úřednické vlády Jiřího Rusnoka v roce 2013 šlo o snahu posunout Českou republiku k prezidentskému systému, řekl v televizi CNN Prima News v Partii Terezie Tománkové prezident Miloš Zeman. Končící prezident se domnívá, že po schválení přímé volby prezidenta by měly být rozšířeny kompetence hlavy státu.

Více souvisejících

Jiří Rusnok (guvernér ČNB) Martin Bursík

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Válka v Izraeli

Válečný zločin. Izrael se podle HRW dopouští etnické čistky

Lidskoprávní organizace Human Rights Watch (HRW) ve čtvrteční zprávě uvedla, že opakované evakuační příkazy izraelských úřadů vůči obyvatelům Pásma Gazy představují "válečný zločin nuceného vysídlení" a mohou být v některých případech považovány za "etnické čistky".  

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Donald Trump vystoupil během volební noci. (6.11.2024)

Izrael začal radit Trumpovi, co má dělat

Izraelský zvláštní vyslanec pro změnu klimatu a udržitelnost Gideon Behar doporučil Donaldu Trumpovi neodstupovat od Pařížské dohody, kterou Spojené státy podepsaly v roce 2015. Uvedl to server Politico.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Peter Pellegrini

O počasí nám nejde, ale využijeme ho. Politico zmapovalo, jak Slovensko či Maďarsko zneužily COP29

Někteří pravicoví lídři v Evropě, jako je italská premiérka Giorgia Meloni, se zasazují o nový přístup k řešení klimatických změn s důrazem na národní zájmy a bezpečnost. V úvodních dnech letošního klimatického summitu COP29 někteří evropští nacionalisté a autoritářští vůdci překvapivě podpořili určité klimatické kroky, a to navzdory tomu, že například bývalý americký prezident Donald Trump plánuje odstoupení USA od Pařížské dohody.

včera

včera

včera

včera

Dominika Feriho převezli zpět do vězení. Ke zranění mělo dojít jinak

Exposlanec Dominik Feri, který si odpykává tříletý trest odnětí svobody za znásilnění dvou dívek a jeden další pokus o znásilnění, je zpátky v teplické nemocnici. V uplynulých dnech ji vyměnil za prostředí vězeňské nemocnice v Praze na Pankráci, protože panovaly obavy z možné nákazy virem HIV. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy