Český rozhlas mohl Zemana přerušit. Proč to neudělal?

KOMENTÁŘ - Kodex Českého rozhlasu má definovat práva a povinnosti ČRo vzhledem k jeho zaměstnancům i veřejnosti. V případě nedělních Hovorů z Lán ho ale sama stanice nedodržela. K čemu tedy vlastně je?

"Český rozhlas musí věnovat náležitou pozornost přípravě živého vysílání, neboť při něm může dojít k událostem, které nelze předem naplánovat. Průvodce (moderátor) živého vysílání si musí udržet přehled nad situací a být připraven reagovat na neplánované skutečnosti. Český rozhlas věnuje zvýšenou pozornost účastníkům živého vysílání-neprofesionálům."

Tak zní první část článku 22 Kodexu Českého rozhlasu. "Moderátor pořadu Jan Pokorný upozorňoval hlavu státu na nevhodnost některých jeho výroků," obhajuje ČRo práci moderátora Hovorů z Lán. Pokorný si tedy podle svého zaměstnavatele udržel přehled nad situací a reagoval na neplánované skutečnosti - Zemanovy vulgarismy - podle Kodexu.

"Pokud je to proveditelné, nepřipustí Český rozhlas k účasti na živém vysílání osobu, u které je důvodný předpoklad, že by se mohla chovat urážlivě, vulgárně nebo je pod vlivem alkoholu či omamných prostředků."

Takový je obsah druhé části stejného článku Kodexu.

Miloš Zeman sám již před dlouhými roky v rozhovoru pro BBC řekl, že urazil všechny, koho urazit chtěl. Ke svému urážlivému chování se dodnes otevřeně hlásí.

"Doufám, že se dostanu do pozice Miloše Zemana, který si interpelace opravdu užíval, a podařilo se mu během nich urazit všechny přítomné," řekl během svého působení ve Sněmovně bývalý premiér Mirek Topolánek.

Skutečně u člověka, který si na svém urážlivém chování zakládá, a jehož míra urážlivosti inspiruje další politiky, není důvodný předpoklad, že by se mohl chovat urážlivě?

Odebrání slova neproběhlo

"Český rozhlas Radiožurnál vysílal pořad živě, a nemohl proto nijak zabránit tomu, aby se k posluchačům vulgarismy dostaly," stojí ve vyjádření Českého rozhlasu k Hovorům z Lán.

Tato věta je klíčová, protože poslední část článku o živém vysílání v Kodexu ČRo zní následovně.

"Pokud se v živém vysílání určitá osoba projevuje tak, že Český rozhlas nemůže dostát povinnostem uloženým zákonem nebo Kodexem, je průvodce (moderátor) živého vysílání oprávněn takovou osobu přerušit, resp. ji odebrat slovo. Jestliže chování nebo projev takové osoby vážně překročí únosnou míru, je povinností průvodce se od chování či výroků takové osoby jménem Českého rozhlasu distancovat."

Jak by se prezident musel chovat, aby se Rozhlas rozhodl, že mu odebere slovo dříve, než stihne vulgarismů použít takové množství? Jedna "k*nda" k tomu snad nestačí? Moderátor Pokorný na situaci zareagoval, upozornění na nadmíru vulgárních výrazů je ale velice daleko od přerušení osoby.

Užívání hned několika druhů vulgarit (porušení Kodexu ČRo) a sprosté urážení ("Nebudu se zastávat k*rev" - další porušení Kodexu) v tradičním a živě vysílaném pořadu veřejnoprávního média očividně nestačí k tomu, aby Rozhlas dostál svým vlastním pravidlům.

Výjimka pro prezidenta v celém Kodexu nikde zmíněna není, a tak nezbývá než se zeptat - co se stalo?

Související

Více souvisejících

Miloš Zeman Český rozhlas Hovory z Lán

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy