17. listopad se blíží: Bude dusno? Lidé se šikují proti Zemanovi

Praha - Jiří Stránský, spisovatel a bývalý vězeň komunismu, ostře zkritizoval prezidenta Miloše Zemana i jeho spolupracovníky a zastánce. Při příležitosti výročí listopadové revoluce by se prý protizemanovští demonstranti měli přesunout tam, kde prezident bude, a pokusit se s ním mluvit. Stránský to píše v glose, uveřejněné Českým rozhlasem.

Na protestní akci s názvem "Chci si s vámi promluvit, pane prezidente", která se bude 17. listopadu konat na pražské Národní třídě, se na Facebooku přihlásilo k dnešnímu dni přes 15 tisíc lidí. Podstatou akce je čekat, zda Miloš Zeman dorazí a vyslechne kritiku svých oponentů.

Stránský má ale jasno. "Jedno vím už teď: že náš panovník v doprovodu dvorního šaška a věrných rádců na Národní třídu nepřijde," píše.

"Má to svou logiku: proč by měl naslouchat davu kavárenských povalečů, kteří mu - s červenými vylučovacími kartami v prstech - hodlají oznamovat, že se ho chtějí na něco zeptat. A už mu to několik dní s podezřelým předstihem prozrazují," vysvětluje.

Prezident prý raději pojede na Albertov. "Tam se už o hodně dřív kolem místa, kde něco bude říkat, nastraží jeho příznivci pod taktovkou kamaráda a soudruha Veleby. Jemuž se panovníkova obrana moc nevede," dodává Stránský.

Nuda 17. listopadu nebude

Lidé z Národní třídy by se podle něj měli vydat na Albertov a pokusit se navázat s prezidentem dialog. "Pokud se šikovně neschová za virózou. Taky nevím, jestli panovník nehledá nějakého dobrovolného Zifčáka, který by se od povalečů jakoby nechal zabít coby signál pro panovníkovu bývalou stranu, aby se chopila klacků," píše.

Na výročí listopadové revoluce podle Stránského rozhodně nebude mrtvo. Studenti, se kterými si prý chodí povídat, se za prezidenta stydí a jsou také vnímavější k tomu, co sedmnáctý listopad znamená.

"Taky se těším, jak se k tomu výročí bude stavět strana, která tenkrát přišla o vedoucí roli. Jestli třeba její předseda neobohatí oslavy podobným výrokem, který před druhou světovou válkou řekl v Parlamentu jeho předchůdce Klement Gottwald: že se byl v Moskvě učit, jak buržoazii zakroutit krkem. Teď jenom nevím, jestli se to taky nevztahuje na kavárenské povaleče," uvažuje Stránský.

"Onehdy jsem o tom vyprávěl gymnazistům a ti se ohromně bavili: Gotwaldův následovník je nezajímal, chtěli spíš znát definici kavárenského povaleče podle prezidenta. Ti už si takového prezidenta nezvolí. Což jim trochu závidím," dodává.

Související

Náboženství, ilustrační fotografie

Česko se loučí s Jiřím Stránským. Týnský chrám byl zaplněný, mši sloužil Duka

V zaplněném kostele Matky Boží před Týnem na Staroměstském náměstí v Praze se dnes konala mše za zesnulého spisovatele a odpůrce totality Jiřího Stránského. Téměř dvouhodinovou mši sloužil kardinál Dominik Duka, společně s dalšími smutečními hosty připojil k modlitbám i osobní vzpomínky. Chrám zaplnili pozvaní hosté už 20 minut před začátkem smutečního aktu. Čestnou stráž u vchodu drželi skauti, kteří pomáhali s organizací vzpomínkového programu. Stránský zemřel 29. května ve věku 87 let.

Více souvisejících

Jiří Stránský Miloš Zeman 17. listopad 1989

Aktuálně se děje

před 33 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 3 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy