Zeman lže, na Národní třídě v 89 nebyl, udeřil advokát

Praha - Advokát Milan Hulík, který pracoval v komisi, která sledovala období revoluce v roce 1989, obvinil prezidenta Miloše Zemana ze lži. Zeman prohlásil při letošním výročí 17. listopadu, že se demonstrantů nebojí, že se na rozdíl od nich nebál ani před 25 lety na Národní třídě. Podle Hulíka tam ale vůbec nebyl.

"Samozřejmě většina demonstrantů se tehdy na Národní třídě bát nemohla, protože ještě nebyli na světě. Pan prezident má ale pravdu, když říká, že se tehdy na Národní třídě nebál, bát se totiž ani nemohl, protože tam tehdy nebyl. Jsem schopen mu to dokázat na 99 %," píše Hulík na serveru Neviditelný pes.

Hulík byl členem „Parlamentní komise pro dohled nad vyšetřováním událostí 17. listopadu„ kde v lednu 1990 vystřídal JUDr. Otakara Motejla, který se stal předsedou Nejvyššího soudu ČR. Jak sám advokát popisuje, tato komise vykonávala dohled nad vyšetřováním zásahu Pohotovostního pluku VB na Národní třídě, které prováděla tehdejší vojenská prokuratura. Komise také vyslýchala desítky svědků, sledovala řadu stop a snažila se vojenské prokuratuře napomáhat. 

"Protože jsem byl členem první komise a spolupracovníkem v roli právního experta a vyšetřovatele druhé komise, znal jsem všechny dnes již odtajněné materiály těchto komisí. Obě komise vyslechly stovky svědků, mezi nimi všechny pokud možno známější osoby, které byly nebo měly být na Národní třídě v době „slavného pádu" komunistického režimu," uvádí Hulík s tím, že se se žádná z těchto komisí nesetkala se svědkem Ing. Milošem Zemanem z Národní třídy. 

"Považuji za naprosto nemyslitelné, aby ani jedna z těchto komisí nevyslechla Miloše Zemana jako svědka - přímého účastníka zásahu na Národní třídě. Komise také vydaly výzvy, aby se svědci, zejména postižení z tohoto brutálního zásahu, komisi přihlásili, protože se jednalo také o dokumentování zranění a dalších poškození na zdraví těch demonstrantů, kteří by měli nárok na eventuelní odškodnění. Několik set osob bylo totiž při demonstraci zraněno, asi 10 dokonce těžce. Krev na dlažbě a plno osobních věcí, o které demonstranti přišli při bití příslušníky Pohotovostního pluku, bylo svědectvím brutality zákroku," popiuje advokát.

Podle něj je dalším důkazem "zcela odlišný popis průběhu surového zákroku panem prezidentem". Hulík tvrdí, že nešlo o nějaký „strejcovský" zásah příslušníků Lidových milic, kteří na Národní třídě nebyli, jak to líčí prezident, ale o útok specielní jednotky. "Znovu opakuji – v celé dokumentaci obou komisí a Úřadu FMV pro ochranu ústavy a demokracie týkající se událostí dne 17. listopadu na Národní třídě se jméno Miloše Zemana nevyskytuje!" dodává.

Pokud byl Miloš Zeman v inkriminovanou dobu na Národní třídě jako účastník demonstrace, pak tam musel podle advokáta být jenom jako tajný účastník, kterého tam nikdo neviděl, tedy v přestrojení. "Pak bych se pana prezidenta chtěl zeptat, proč se na výzvu obou komisí jako účastník demonstrace nepřihlásil, aby mohl podat své svědectví? Protože jste tam nebyl, pane prezidente! Proč teprve po 25 letech nám sdělujete, že jste také účastníkem této slavné demonstrace a že jste se nebál?" táže se Hulík.

"Nejednáte tedy stejně jako ti „hrdinové", o kterých jste mluvil, kteří se po Pražském povstání v květnu 1945 vyrojili v nebývalém množství, aby všichni vyprávěli, jak bojovali proti nacistům na barikádách? Je paradoxní, že o těchto „bojovnících z barikád" mluvíte spolu s tvrzením, že jste na Národní byl také. Byl jste i Vy jedním z těchto falešných barikádníků ?" ptá se advokát.

Související

Více souvisejících

Miloš Zeman 17. listopad 1989

Aktuálně se děje

před 25 minutami

před 1 hodinou

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pátek poděkoval maďarskému premiérovi Viktorovi Orbánovi za jeho podporu, když uvedl, že by Netanjahua pozval do Maďarska i přes zatykač, který na něj vydal Mezinárodní trestní soud (ICC).

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy