Zemanova fanynka u Jílkové řádila: Jste jen loutky Schwarzenberga

Praha – Prezident Miloš Zeman se ve svém inauguračním projevu vyjádřil v tom smyslu, že chce společnost stmelovat a ne rozdělovat. To se ale neděje, tvrdí oponenti Miloše Zemana. Chcete jen omezit pravomoci silného a výrazného politika, protože se ho bojíte, nesouhlasili v pořadu Máte slovo příznivci prezidenta.

Podporovatelům stávajícího prezidenta se nelíbí, že vláda plánuje omezit pravomoce hlavy státu. „Tak to není, nechceme je omezovat. Naopak je v některých případech chceme ještě rozšířit. My chceme hlavně zpřesnit některé pravomoce," vysvětloval u Jílkové Jiří Dienstbier. Podle ministra je totiž problém v tom, že ústava není vždy úplně jasná.

„Krásně se to poslouchá, ale kdyby někdo provedl obsahovou analýzu toho návrhu, zjistil by, že v 90% pravomoce omezíte a v 10% posílíte. Já sám jsem to tedy ale nepočítal," pustil se do Dienstbiera Jan Veleba ze Strany práv občanů. „Proč jste takový návrh neměl v programu při prezidentské kandidatuře?" rýpnul si do ministra senátor?

Dnes omezíte pravomoce prezidenta, zítra občanů

Podle další diskutující je návrh součástí štvavé kampaně proti Zemanovi. „Chtěla jsem se zeptat, jak se máte v TOP 09? Pořád vás někde vidím se Schwarzenbergem? Pokud dnes omezíte pravomoce prezidenta, zítra budete omezovat pravomoce a práva nás občanů," tvrdě se do Dienstbiera pustila fanynka prezidenta Jelena Vičanová.

„Vám se spíše nelíbí, že se někdo postavil Putinovi. V Evropě se válčí a Zeman podporuje propagandu, která tuto tragédii způsobila," ozval se z publika Michal Majzner, který inicioval petici za odstoupení prezidenta. „V Evropě se neválčí," začala překřikovat diváka Vičanová, která nechtěla nikoho pustit ke slovu. Nakonec ji musela umírňovat až moderátorka Jílková.

„Tahle zpřesnění se řešila už v době, kdy se začalo mluvit o přímé volbě prezidenta. Navíc jsou součástí koaliční smlouvy, která byla sepsána rok před děním v Rusku," odmítal Dienstbier spekulace o tom, že plánované změny jsou cíleně zaměřené proti Miloši Zemanovi.

Hendikepovaní jsou zneužíváni proti Zemanovi

Bouřlivá debata se mezi diskutujícími a diváky strhla především kvůli výrokům hlavy státu o Rusku, Číně nebo o vzdělávání hendikepovaných dětí. „Zeman něco nešťastně řekne, jeho mluvčí se to pak snaží zmírnit různými interpretacemi," myslí si odpůrkyně prezidenta Petra Valentová, která je matkou autistického dítěte a která tvrdí, že i takové děti mají právo vzdělávat se mezi zdravými dětmi.

„Hendikepovaní jsou zneužívání v kampani proti Zemanovi. Někdo organizuje mentálně zaostalé, kteří se o sebe jinak neumí ani postarat, a používá je proti hlavě státu," tvrdil jeden z diváků, který se představil jako Dvořák. Podle Veleby navíc prezident není lidojed ani hlupák, a ve zmíněném výroku mluvil o mentálně nemocných, ne o fyzicky nemocných.

Jste jen loutky

Podle autora protizemanovské petice jsou podobné výroky pouze zástěrkou. „Je to krycí clona pro výroky o Rusku. To je to, co mě děsí," uvedl Majzner. „To je jen štvavá kampaň organizovaná ze zahraničí. Důkazem toho jsou česko-anglické transparenty při demonstraci na Klárově," obvinil organizátory protestu Veleba s tím, že díky tomu se pak druhý den zprávy o akci objevily i v americkém tisku. „Organizátoři byli jen loutky v rukou Schwarzenberga," pokračovala v obviněních Vičanová.

Podle příznivců Zemana má navíc lidmi zvolený prezident silný mandát, proto je nesmyslné omezovat jeho pravomoce. „Silný mandát má i ČSSD a ANO. A obě strany měly ve volebním programu zpřesnění pravomocí prezidenta," vytáhl z rukávu další argument Jiří Dienstbier, podle kterého by v parlamentní demokracii měly být pravomoce vyvážené.

Společnost rozděluje ČT, ne Zeman

„Zajímalo by mě, jestli byste tak bojoval, kdyby byl prezidentem váš rodinný přítel Schwarzenberg? Kdybyste stejně bouřlivě bojoval proti restitucím, byli bychom někde jinde," zaútočil na ministra další divák. I na to však Dienstbier našel odpověď. „O pravomocích se mluvilo už od debat o přímé volbě prezidenta. A ČSSD byla proti restitucím, snažila se jim zabránit všemi silami, včetně obstrukcí. Jenže jsme byli v té době v opozici," vysvětloval politik.

„Společnost nerozděluje Miloš Zeman, ale zpravodajství České televize," vykřikoval z publika další divák. Moderátorka Jílková všechny ujistila, že ČT informuje vyváženě. To vyvolalo bouřlivou debatu v publiku, kterou musela krotit Jílková s tím, že tohle není tématem pořadu. Diskuse se v některé fázi měnila spíše v osobní urážky a hádky mezi diváky a diskutujícími, které musela moderátorka v průběhu večera několikrát krotit.

Související

Michaela Jílková v pořadu Máte slovo

"Lidi, vzpamatujte se. Cestujte po Česku," apelovala u Jílkové seniorka

Globální pandemie nového koronaviru zcela ochromila dopravu a tím pádem i cestování a zahraniční dovolené. Více než polovina Čechů se momentálně chystá strávit prázdniny v tuzemsku. Máme ale jistotu, že když si zakoupíme zájezd, ať už v rámci Česka nebo v cizině, tak skutečně odjedeme, a v pořádku se vrátíme? Toto bylo tématem čtvrtečního pořadu Máte slovo Michaely Jílkové.

Více souvisejících

Máte slovo Jiří Dienstbier ml. Jan Veleba

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 2 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 8 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy