Byli jsme vystaveni jako psi, popisovala dívka u Jílkové zkušenosti s pěstounskou péčí

Praha – Už měsíce se ve společnosti diskutuje o příběhu české matky, které v Norsku bojuje za navrácení synů do vlastní péče. Ve zprávách, které se objevily v médiích, se hovoří o velmi přísných pravidlech, kterými jsou rodiče v Norsku povinni se při výchově svých dětí řídit. Děti mají právo vyrůstat v biologické rodině, tvrdil v pořadu Máte slovo bývalý právník Evy Michalákové. Chlapci už navázali vztahy v pěstounských rodinách, návrat k matce pro ně nemusí být to nejlepší, oponují někteří psychologové.

„Čas dítěte běží rychleji než čas dospělého. Chlapci žijí dvě třetiny života u někoho jiného než u biologických rodičů, kteří se jim odcizují. Zároveň navazují citové vztahy v náhradní rodině," myslí si klinický psycholog Jeroným Klimeš, podle kterého je u malých dětí biologicky nastavená fixace k náhradní matce. „Ano, čas jim běží rychle, a proto je třeba rychle jednat. Český stát se ale do všeho zapojil až teď," nelíbí se postup českých úředníků právníkovi Pavlu Hasenkopfovi.

To ale není podle poslankyně ANO Radky Maxové úplně pravda. „Stát se zapojil už dříve, ale chyběl diplomatický tlak. Stát konal, ale ne v dostatečné míře," vysvětlovala předsedkyně poslanecké komise pro rodinu. Politici mají také pochybnosti o postupu norských úřadů. „Žádný stát nemůže zadržovat občany České republiky, zvlášť když jde o děti. Mají české občanství, proto není důvod, aby nevyrůstaly v České republice," uvedl místopředseda KDU-ČSL Jan Bartošek, podle kterého by chlapci Michalíkovi mohli být dočasně umístěni třeba v širší biologické rodině.

Děti se citově vážou k pěstounům

„V dětských domovech žije 20 tisíc dětí, pěstouni by se pro ně hledali jen těžko. Navíc nacionální otázky řeší děti až v adolescentním věku. Teď jsou hlavní citové vazby k pěstounům," říká psycholog Klimeš, podle kterého je dětem lépe u norských rodin. „A ptal jste se těch dětí? Přijde mi, že se bavíme o dětech bez dětí," oponovala mu vysokoškolačka Jarmila Šolcová, která sama zažila život v pěstounské péči. „Vy si bez znalosti spisu troufnete říct, co si děti přejí? To vám přijde profesionální a etické?" pustil se do Klimeše také Hasenkopf.

„Neznám spis, ale znám vývojovou psychologii," opáčil Klimeš s tím, že pěstouni se pro děti stanou rodiči. To ale není podle právníka právně možné, pěstouni se nemůžou označovat jako rodiče. „Děti se citově vážou, ať si říká zákon, co chce," dodal psycholog. To vyvolalo také silnou reakci u publika. „Vy máte tu drzost říct, že tam děti navázaly vztah? Jak to můžete vědět? A v Česku přece jsou náhradní rodiče, kteří by se o chlapce mohli starat, třeba jejich teta. Nemáte cit, měl byste vrátit diplom," emocionálně reagoval člověk z publika. „Děti jsou v deseti letech schopni říct, jestli se k mámě chtějí vrátit, nebo ne. V patnácti už řeší otázky o budoucnosti, o studiu, o rodině," popisovala situaci z pohledu dítěte Šolcová

Média zveřejňují nepravdivé informace

Situace v Norsku je podle právníka Hasenkopfa velmi zamotaná. „Nejdříve byl obviněn z pohlavního zneužívání dětí otec chlapců, matka měla povolené návštěvy čtyřikrát ročně osm hodin," pokoušel se vyjasnit okolnosti případu právník. „Pak přišla pěstounka s pohádkou, že kluky pohlavně zneužívala i matka. To se nikdy neprokázalo, nebyla ani podána žaloba. Kdybych já měl na stole takové informace, tak jako první volám kriminálku," uvedl Hasenkopf s tím, že matka tím ztratila možnost vídat své děti. Po odvolání se vše změnilo a Eva Michaláková má možnost své syny vidět dvakrát dvě hodiny ročně. „Soud ve Štrasburku se případem odmítl zabývat, protože neshledal důvod pro podání stížnosti. My na Štrasburk koukáme jako na ikonu, ale dávno to tak není," stěžoval si na postupy soudů Hasenkopf.

Podle diváků, kteří mají zkušenosti s pěstounskou péčí, ale děti potřebují alespoň nějaký kontakt s biologickými rodiči, jinak mají problémy s vlastní identitou a zažívají pocity méněcennosti. „Myslel jsem, že mě maminka nechce, ale pak jsem se dozvěděl, že za mnou do dětského domova přestala chodit, protože jí pečovatelky nedovolily brát mě ven mimo areál domova. Poznal jsem ji až loni, když mi bylo šestadvacet," popisoval svoje zážitky divák, který se do dětského domova dostal ve 13 měsících ze sociálních důvodů.

Pěstounství jako výdělečný byznys

„Pěstouni by měli začít více spolupracovat, teď dětem vymývají hlavičky a říkají jim, že je máma nemá ráda. Pokud by jim byl umožněn častější styk, poznaly by ji a sami by se rozhodly, s kým chtějí žít," popisoval situaci v Norsku Hasenkopf. Podle zkušeností Jarmily Šolcové pěstouni doopravdy haní biologické rodiče. „Je to odporné a navíc je nutí mluvit jen jazykem pěstounů," dodala Šolcová. V případě bratrů Michalákových se objevil ještě jeden problém. „V médiích se objevuje spousta informací, které nejsou pravdivé. Nevím, kde se berou. Ve spisu ani u soudu se neřeší zneužívání ani týrání. Řeší se pouze to, že matka není dostatečnou psychickou podporou pro své děti, to je vše," upozornil Hasenkopf.

Lidovec Jan Bartoňek vidí jisté riziko v tom, že se z pěstounství může stát byznys kvůli příspěvkům od státu. „Pěstounská péče je náročná, odměna je proto důležitá. V podstatě o profesi. Nepřijatelné ale je, aby se v médiích objevovaly inzeráty typu – Jste nezaměstnaní? Staňte se pěstouny," myslí si předsedkyně společnosti pro sociální pracovníky Věra Novotná. Problematický je podle některých i následná kontrola v pěstounských rodinách.

„Já jsem byla v pěstounské rodině jako dvanácté dítě. Pěstounka měla diagnostikovaný syndrom vyhoření, přesto jí Fond ohrožených dětí volal, aby si nějaké děti ještě vzala. Jedno dítě bylo týrané, pak přišlo osm dětí romského etnika se syndromem ADHD. To by nezvládl ani normální člověk," popisovala svoje zkušenosti Šolcová s tím, že neprobíhalo žádné výběrové řízení na pěstouny. „Chodili jsme jako psi vystavení v letáku. Měli jsme tam fotku, jméno, věk. Paní Šolcová si ukázala prstem a do týdne jsme byli u ní," řekla mladá dívka, jejíž slova potvrdila i další divačka, která žila u stejných pěstounů.

Otřesné poměry v pěstounských rodinách

Jarmila Šolcová v patnácti od pěstounů utekla. „Představte si, že ležíte na zemi, někdo do vás kope a říká vstávej. A vy nemůžete. Kope do vás do doby, než jste skoro mrtvý. Cpala mi do hlavy věci o biologických rodičích. To jsem pak prosila, aby mě radši zbila. Zničila mi sebevědomí," vysvětlovala šokovanému publiku vysokoškolačka s tím, že celá věc se řešila i u soudu. „Psycholog, se kterým jsem ani nemluvila, o mně řekl, že jsem emocionálně labilní a že jsem nezvládala pubertu. Ve spisu ani nebylo nic o tom, že mé pěstounce zabavili týraného chlapce," dodala Šolcová, která po útěku žila v dětském domově.

Podle předsedkyně komise pro rodinu nejsou kontrolní mechanismy v podobných případech dostatečné. „Organizace musí jednou za dva týdny rodinu navštívit. Máme i pracovníky v terénu. Ale celý systém potřebuje revizi," přiznává Maxová. „Na jednu sociální pracovnici připadá 300 dětí. Když je pracovnice špatná, 300 dětí má špatnou péči," dodal psycholog Klimeš.

Tendence v odebírání dětí se navíc mění. „Teď děti odebíráme jen v případě, kdy se rodina nemůže postarat o to, aby z dětí vychovala psychicky zdravé jedince. A to pouze na určitou dobu. Pěstounská péče je pak spojnicí pro dítě a biologickou rodinu, aby byli všichni spokojeni," uvedla Věra Bechyňová, která s takovými rodinami pracuje.

Související

Michaela Jílková v pořadu Máte slovo

"Lidi, vzpamatujte se. Cestujte po Česku," apelovala u Jílkové seniorka

Globální pandemie nového koronaviru zcela ochromila dopravu a tím pádem i cestování a zahraniční dovolené. Více než polovina Čechů se momentálně chystá strávit prázdniny v tuzemsku. Máme ale jistotu, že když si zakoupíme zájezd, ať už v rámci Česka nebo v cizině, tak skutečně odjedeme, a v pořádku se vrátíme? Toto bylo tématem čtvrtečního pořadu Máte slovo Michaely Jílkové.

Více souvisejících

Máte slovo Eva Michaláková (matka českých dětí v Norsku) pěstounská péče

Aktuálně se děje

před 33 minutami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 42 minutami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 7 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 7 hodinami

Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson

Napětí mezi Ruskem a Západem po využití balistické střely s vícečetnou nezávisle manévrující hlavicí významně vzrostlo. Zatímco Kreml hrozí zemím, které pomáhají Ukrajině s obranou, mezinárodní společenství se snaží vzpamatovat ze samotného využití této zbraně.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy