Jílková seřvala v ČT hosta kvůli zbraním: Šest mrtvých je vám málo? Džamila Stehlíková v závěru šokovala

Praha – Únorová střelba v Uherském Brodě opět vyvolala debatu o tom, jestli je nutné zpřísnit podmínky pro vydávání zbrojních průkazů. Podle ministra vnitra je mezi lidmi až moc zbraní. Část odborné veřejnosti mluví o povinných psychotestech. Plošné testování není všelék, bránili se držitelé zbraní v pořadu Máte slovo.

Zásadním problémem, který v případě střelce byl fakt, že i jako duševně nemocný vlastnil zbrojní průkaz. „Jak je možné, že se léčil a měl zbraň? Měl se dostavit k psychiatrovi, ale bál se, že přijde o svého miláčka," domnívá se psychiatrička Džamila Stehlíková,

Jenže podle majitelů zbraní se podobným situacím dá předcházet jen velmi těžko. „Šlo o zkratkovité jednání, které žádná psychotesty nevyřeší. Někde jsem slyšel, že u nich se na něco přijde jen v 15 % případů." komentoval návrh bývalý policista a držitel střelné zbraně Petr Gruber. „To není pravda, zkušený psychiatr pozná 90 % narušených osobností," rázně se bránila Stehlíková. „A i kdyby po lidech nestřílelo těch 15 %, tak je to lepší než nic. Stojí to za to," domnívá se diskutující Jiří Šmoldas, který je pro zpřísnění podmínek pro zájemce o pistoli.

Psychologické testy problém nevyřeší

„A co Kalivoda, ten testy prošel a stejně vraždil," upozornil na případ takzvaného Lesního vraha Gruber. „To není civilista, ale policista. Navíc to není masový vrah, ale sériový. A o těch se teď nebavíme," smetla argument ze stolu Stehlíková.

Ani psychiatři však k plošnému testování nemají jednotný postoj. „Psychologické testy neuškodí, ale situaci nevyřeší. Svědčí to o neznalosti zdlouhavých právních procesů," kritizoval Stehlíkovou primář psychiatrické nemocnice Bohnice Jiří Švarc. „Pokud by měli doktoři přístup do registru zbraní, pak by to vše vyřešilo," opáčila psychiatrička. Podle Švarce by bylo lepší, pokud by specialisté hlásili podezření na duševní choroby praktickému lékaři. „Ten by to pak měl nahlásit ve zprávě policii, která vydává průkaz," navrhuje primář.

„Proč se pořád bráníte? Bojíte se psychiatrů?" nechápala Stehlíková, proč její názor vyvolává tolik negativních reakcí. „Na mě to ale spíš působí, že chcete vygenerovat byznys," opáčil psychiatričce divák, podle kterého povinné testování prospěje především psychologům a psychiatrům.

Duševně nemocní si najdou jinou zbraň

Podle předsedy ústavně právního výboru není možné říci, jestli šlo tragédii v Uherském Brodě zabránit. „To by byl populismus. Kdyby neměl zbraň, možná by sedl do auta a srazil by lidi na zastávce," myslí si Jeroným Tejc. Podle politika je problém, že policie teď nemůže v případě nějakého podezření ihned zabavit zbraň. „Po posudku by se pak zbraň majiteli vrátila, nebo by se definitivně zabavil zbrojní průkaz," vidí prostor pro zlepšení legislativy Tejc.

Testování střelců ve velkém se nelíbí ani zástupcům Sdružení pro ochranu práv majitelů zbraní. „Psychologické testy nefungují. Zkoušeli to třeba na Slovensku a za 4 roky, co zákon platí, se staly 3 masakry," argumentuje statistikami David Karásek. „Jenže jich mohlo být víc," opáčil odpůrce zbraní Šmoldas. „Aspoň mají nějakou snahu. To nemáme dělat nic? Nošení zbraně je privilegium, ne právo" zlobila se na Karáska Stehlíková. „Když zachráníme jeden život, je to dost," dodal k tématu Šmoldas.

Lékaři by měli kontrolovat, zda pacient vlastní zbraň

Ani zákonodárci nevidí v plošném testování řešení. „Lepší je za dva přestupky zabavit zbraň," myslí si Tejc. Podpořila ho i Milena Bačkovská z ministerstva vnitra. „Navrhujeme, aby lékaři měli přístup k informaci, jestli mají pacienti zbrojní průkaz. Pokud mají podezření, musí ho poslat na testy," navrhuje ministerstvo. Lékař by tak musel u potenciálně nebezpečných pacientů kontrolovat, jestli vlastní zbraň.

I to se ale prý dá obejít. „Člověk ale k lékaři nemusí. Když ví, že je psychicky nemocný, nepřijde a neřekne: jsem psychicky nemocný, přeměřte si mě," domnívá se odpůrce zbraní Šmoldas. „Navíc by to lékaři museli dělat u každého pacienta, jinak by to nešlo. To je náročné časově i finančně," tvrdí primář Bohnic Švarc. Podle některých by pomohlo zefektivnění zákona v tom smyslu, že by podezřelé chování mohli hlásit i občané. „To, že je někdo agresivní, to pozná každý," domnívá se Švarc.

Útoků legálně drženou zbraní je minimum

„Tady mám statistiky útoků u nás. Tenhle sloupeček jsou všechny útoky za rok, ten malý všechny s jakoukoliv zbraní a tahle čárka, to je útok s legálně drženou střelnou zbraní. To je minimum," okazoval názorně Karásek ze svazu majitelů zbraní. „A kolik je to životů? Šest! I to je dost" A to vám nestačí?!" křičela na diskutujícího Jílková. Pak ho už raději nepustila ke slovu a naštvaně odešla k jinému diskutujícímu.

Diváci se zastávali spíše majitelů zbraní. „Je třeba chránit společnost před lidmi, ne před zbraněmi. Když bude duševně nemocný chtít, pořídí si zbraň jinde," navrhoval jeden z diváků, aby se pozornost zaměřila spíše na práci s duševně nemocnými. „Ano, ale takoví neprojdou sítem testů, riziko se sníží. Většina z nás nemá zbraň," oponovala Stehlíková.

Zbraně nejsou jen pistole

„A to jako nemáte doma nůž?" pustil se do psychiatričky divák. „Tady nemám," odpověděla Stehlíková. „Já se ptám, jestli ji máte doma," nenechal se odbýt divák. „Střelné zbraně mají fatální důsledky," pokračovala Stehlíková. „Mám tady klíče, mají asi 30 deka. Když vás vezmu po hlavě, taky budete kožená," opáčil divák. „Střelné zbraně útočí na velkou vzdálenost. Kdyby měl střelec v Brodě nůž, nebylo by tolik mrtvých," nenechala si svůj názor vymluvit psychiatrička.

Dalším problémem je komunikace mezi lékaři navzájem. „Pacient může změnit praktického lékaře čtyřikrát do roka. Já se jako psychiatr dozvím jen to, co mi pacient řekne, nebo co mi pošle praktický lékař poštou. Stejně tak se praktický lékař dozví jen to, co mu pacinek řekne, nebo co mu já pošlu. Ale už teď má praktický lékař v případě podezření možnost nařídit prohlídku u odborníka," shrnuje současnou situaci primář Švarc.

Pomůžou častější kontroly?

Co by chtěl předseda ústavně právního výboru změnit, je interval prohlídek. „Teď je povinná jednou za 10 let, chceme, aby to opět bylo jednou za 5 let," říká Tejc a dodává, že nově by mohl pomoci i registr přestupků, do kterého by měli přístup policisté i obce. Starostům obcí se totiž nelíbí, že nemají přístup k některým údajům o občanech. Podle nového řádu by mohli i starostové upozorňovat na potenciálně nebezpečné jedince.

„Je to celé o penězích. Podle mých informací stojí jedno psychiatrické vyšetření 4 až 5 tisíc. Platím spoustu poplatků za mysliveckou licenci, za zbraně a spoustu správních poplatků. I to je až moc," brání se myslivec Králíček. „Máte prostě luxusní koníček," opáčila Stehlíková.

Platí v tomto případě presumpce neviny?

„Podle průzkumu má asi 5 % držitelů zbraně nějakou duševní nemoc," uvedla Stehlíková. „Máme zde 300 tisíc lidí se zbrojním průkazem. Chcete mi říct, že 15 tisíc z nich může mít duševní nemoc?" nevěřícně se ptal Gruber. Jílková ho ale nenechala ani domluvit, za což se do ní člen sdružení majitelů zbraní pěkně pustil. „Nenecháte mě ani domluvit a dokončit myšlenku. Mám právo na presumpci neviny. Předložte mi důkaz, že jsem nebezpečný," vyzýval psychiatričku Gruber. „A co se vám stane, když na tu prohlídku půjdete?" vrátila mu to Stehlíková. „Ale já psychotesty prošel," nenechal se vytočit Gruber.

Ministerstvo také plánuje, více do procesu zapojit občany. „Lhostejnost je problém. Lidé mohou nebezpečné jedince nahlásit, ale není to zase tak, že by při anonymním udání policie odebírala zbrojní průkaz," ukončila debatu zástupkyně ministerstva vnitra Milena Bačkovská.

Související

Michaela Jílková v pořadu Máte slovo

"Lidi, vzpamatujte se. Cestujte po Česku," apelovala u Jílkové seniorka

Globální pandemie nového koronaviru zcela ochromila dopravu a tím pádem i cestování a zahraniční dovolené. Více než polovina Čechů se momentálně chystá strávit prázdniny v tuzemsku. Máme ale jistotu, že když si zakoupíme zájezd, ať už v rámci Česka nebo v cizině, tak skutečně odjedeme, a v pořádku se vrátíme? Toto bylo tématem čtvrtečního pořadu Máte slovo Michaely Jílkové.

Více souvisejících

Máte slovo zbraně

Aktuálně se děje

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační fotografie

BND: Rusko bude do roku 2030 schopno zaútočit na NATO

Německo čelí vážným bezpečnostním hrozbám zvenčí, zejména ze strany Ruska, Číny a Íránu, zatímco uvnitř země je znepokojující vzestup islamismu a pravicového extremismu. Na každoročním slyšení před kontrolním výborem Spolkového sněmu to v pondělí uvedli šéfové tří německých tajných služeb.

včera

včera

Praha

Noční život v Praze se mění. Tahy po hospodách skončily

Praha se rozhodla zakročit proti takzvaným "pub crawls", organizovaným nočním toulkám po barech, které pořádají specializované agentury a které jsou spojeny s hlučnými skupinami opilých turistů. V pondělí tento zákaz schválila Rada hlavního města Prahy.

včera

včera

včera

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Rusku se nelíbí jaderné cvičení NATO

Každoroční cvičení Severoatlantické aliance (NATO) pod názvem Steadfast Noon, zaměřené na zacházení s jadernými zbraněmi, vyvolává napětí v době probíhající války na Ukrajině. Kreml varoval, že toto cvičení, které probíhá během "horké války" v rámci ukrajinského konfliktu, může přispět k další eskalaci. Uvedl to mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov.

včera

Donald Tusk

Polskem hýbe otázka migrační politiky. Tusk chce zastavit právo na azyl

Polská vízová politika vůči občanům Ruska patří mezi nejpřísnější v Evropě, uvedlo polské ministerstvo vnitra na sociální síti X. Tím reagovalo na výroky Blažího Pobožyho, poradce prezidenta a bývalého náměstka ministra vnitra, který v rozhovoru pro Radio ZET zmínil, že více než 60 000 ruských občanů vstoupilo v první polovině letošního roku do Polska. Z toho 42 000 z nich překročilo hranici přímo z území Ruska.

včera

včera

Taliban, Afghánistán

Tálibán zavedl v Afghánistánu další bizarní pravidlo

Afghánské ministerstvo pro prevenci neřesti a šíření ctnosti oznámilo, že začne postupně uplatňovat zákon, který zakazuje médiím v zemi zveřejňovat záběry všech živých tvorů. Toto rozhodnutí je součástí širšího balíčku opatření přijatých vládnoucím Tálibánem, jehož cílem je přísné dodržování islámského práva šaría. Informovala o tom agentura AFP.

včera

Leonid Iljič Brežněv, byl sovětským politikem, nejvyšším představitelem Sovětského svazu v období let 1964–1982, mj. čtyřnásobným Hrdinou SSSR.

Pochmurnost ruských dějin. Zdroje nostalgie po brežněvismu 60 let po převratu v Kremlu

Před šedesáti lety, 14. října 1964, proběhl v Kremlu palácový převrat, který z čela Komunistické strany Sovětského svazu odstranil Nikitu Chruščova. Vůdcem jedné ze dvou tehdejších světových supervelmocí se stal sedmapadesátiletý Leonid Brežněv. Ačkoliv o jeho schopnostech mnozí pochybovali – což byl ostatně jeden z důvodů, proč byl vybrán jako Chruščovův nástupce –, ostřílený stranický byrokrat následně vládl dlouhých osmnáct let a zemi podstatně proměnil. Skutečnost, že i současní Rusové vnímají brežněvovskou éru velmi pozitivně, vypovídá mnohé o pochmurnosti moderních ruských dějin. 

včera

Konvoj OSN

Útoky na mise OSN otřásly světem. Izrael se kaje, vysvětluje a kritizuje

Evropská unie ostře odsoudila nedávné útoky izraelské armády na mírové jednotky OSN (UNIFIL) operující v jižním Libanonu, které vyústily ve zranění několika příslušníků mírových sil. Šéf unijní diplomacie Josep Borrell ve svém prohlášení vyjádřil vážné znepokojení nad těmito incidenty a zdůraznil, že podobné útoky představují závažné porušení mezinárodního práva, přičemž vyzval k jejich okamžitému zastavení.

včera

včera

včera

Volodymyr Zelenskyj na návštěvě ve Vatikánu u papeže Františka (13. května 2023).

Zelenskyj dovezl papeži Františkovi netradiční dar

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se v pátek setkal s papežem Františkem na soukromé audienci ve Vatikánu, během níž mu předal symbolický dar – olejomalbu inspirovanou vražděním civilistů v Buči, kyjevském předměstí, kde v prvních týdnech ruské invaze došlo k masakru.  

včera

včera

António Guterres

Guterres nezvládá náplň své práce. Škodí i tak disfunkční Radě bezpečnosti

Generální tajemník OSN Antonio Guterres nezvládá základní náplň své práce. Místo toho, aby zachoval nestrannost a obhajoval mezinárodní právo se staví na stranu teroristů a teroristických režimů. Zdá se, že je potřeba nejen reformovat Radu bezpečnosti, ale také post, který zastává někdejší portugalský premiér a předseda Socialistické internacionály.

včera

Prezidentská debata CNN: bývalý prezident Donald Trump

Kamala sice vede průzkumy mezi voliči, v jednom netradičním ale zvítězil Trump

V klíčových amerických státech si voliči myslí, že republikánský kandidát Donald Trump lépe zvládne řešení války na Ukrajině a ozbrojených konfliktů na Blízkém východě než jeho demokratická soupeřka Kamala Harrisová. Vyplývá to z průzkumu veřejného mínění, který si objednal list Wall Street Journal (WSJ).

včera

Spojenectví Ruska a KLDR se prohlubuje

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v neděli varoval před rostoucím spojenectvím mezi Ruskem a režimy, jako je komunistická Severní Korea. Upozornil, že nejde jen o transfer zbraní, ale v případě Severní Koreje dokonce o možnost zapojení jejích vojáků do ruských okupačních sil. Tato prohlášení pronesl ve svém video-vystoupení na síti Facebook.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy