Praha – Miloš Zeman minulý týden způsobil poprask, když odmítl jmenovat tři akademiky profesory, přestože splnili všechny podmínky stanovené zákonem. Prý je to kvůli jejich pochybné minulosti. Ve sporu se ho zastal i umělec, bývalý ředitel Národní galerie v Praze a profesor Milan Knížák.
„S mnoha kroky prezidenta Zemana nesouhlasím a netajím se tím, ale zásadně s ním souhlasím při uplatňování práva jmenovat či nejmenovat rektory vysokých škol," napsal v dopise rektorům vysokých škol Milan Knížák. Zaměnil přitom ale profesory za rektory.
Umělec podle svých slov rozumí a oceňuje jasný postoj nejmenovat lidi s pochybným morálním kreditem. „Spolupráce s StB či nestydaté vyžadování neadekvátního platu (apod.) jsou určitě pádnými důvody k prezidentovu rozhodnutí," uvedl bývalý ředitel Národní galerie.
Vysokému školství podle něj chybí důraz na morální hodnoty. Jmenování těchto lidí doby situaci ještě prohloubilo. „Chyba není v prezidentově odmítnutí, ale v neodpovědnosti návrhu," myslí si Knížák. Dopis zveřejnil rektor ČVUT v Praze Petr Konvalinka.
Bývalá hlava Národní galerie už dříve hlasitě kritizovala svého nástupce Jiřího Fajta, že ještě jako řadový zaměstnanec galerie špatně hospodařil. Všechny stížnosti shrnul v otevřeném dopise ministrovi kultury Danielu Hermanovi. „Jiří Fajt je člověk, který je schopen všeho. Vytváří kolem sebe aureolu světového vědce, které jste podle Vašich prohlášení také podlehl. Jeho informace o působení v zahraničí jsou zkreslené. Projekty, které realizoval, vždy vysoce překročily rozpočty," popisoval Knížák.
„Dovolím si tvrdit, že Fajta umění nezajímá, je jen prostředkem k jeho osobnímu zvýznamnění. Dělá a dělal vše, aby se dostal za každou cenu do vedení Národní galerie. Obávám se, že by v takovém případě vážně ohrozil její sbírky," uvedl umělec v době, kdy nebylo jisté, jestli se Fajt stane jeho nástupcem. Právě současný ředitel galerie je jedním z těch, které Zeman odmítl jmenovat.
„Milan Knížák se písemně přihlásil k lezení do příslušných míst Miloši Zemanovi a rozeslal dopis podporující prezidentovu libovůli směrem k univerzitám. Knížák si při tom plete profesory a rektory, což lze ovšem omluvit hlavou v tom příslušném místě (sám jsem to nezkoušel, ale musí tam být dost tma, navíc mohl trochu zaplácané oči)," pustil se na Facebooku do umělce poslanec na ANO a bývalý rektor Masarykovy univerzity Jiří Zlatuška.
Připomíná také, že Miloš Zeman už dříve prohlásil, že právě Knížáka by profesorem nejmenoval. Knížák naopak hlavu státu kritizoval například za vulgarity, které užil v pořadu Hovory z Lán. „Jenom mi to připadá, že stále víc potvrzuje určitou plebejskost, která s ním přišla na Hrad. Takové vulgarity se s úřadem prezidenta vůbec neslučují. Prezident má pochopitelně právo mluvit jasně a ostře, ale má povinnost mluvit slušně," uvedl tehdy umělec pro Lidové noviny.
Související

Zemanovi nevadí, že se Fico setkal s Putinem. Česku předpovídá návrat Babiše

Fico nepřišel na rozhovor se Zemanem. Informujte pravdivě, nabádal exprezident moderátora
Miloš Zeman , Milan Knížák , Jiří Zlatuška
Aktuálně se děje
Aktualizováno před 42 minutami

Mimořádná zpráva Merz byl zvolen německým kancléřem
před 1 hodinou

Evropa hledá cestu ven z ruské energetické pasti. Má ale plán
před 2 hodinami

Kanadský premiér Mark Carney míří do Bílého domu. Na pozadí ochladlých vztahů se sejde s Trumpem
před 3 hodinami

Českou televizi dočasně povede Fila. Ředitelkou se chce stát Šmuclerová
před 4 hodinami

Mimořádná zpráva Souček končí v čele České televize, rada ho odvolala
před 4 hodinami

Dostavba Dukovan zastavena. Soud den před podpisem zastavil největší tendr v české historii
před 5 hodinami

Před šesti měsíci se jeho vláda zhroutila, po dnešku zůstává Scholz německým kancléřem
před 5 hodinami

Mimořádná zpráva Historický otřes v Německu: Merze nezvolili kancléřem. Krizová jednání odstartovala, AfD žádá nové volby
před 6 hodinami

Litva se chystá na válku s Ruskem. Zaminuje hranice, aby zpomalila invazi
před 7 hodinami

Dokáže se Evropa ubránit bez USA? Renomovaní experti sestavili plán, jak na to, politikům se líbit nebude
před 8 hodinami

Volba papeže je na spadnutí. Vatikán vypne veškerý mobilní signál
před 8 hodinami

Ukrajinské drony podruhé zaútočily na Moskvu, krátce před vojenskou přehlídkou
před 10 hodinami

Výhled počasí do konce května. Na předčasný start léta to nevypadá
včera

IKEM oznámil smutnou zprávu. Zemřel Jiří Čáp, stál u zásadních inovací v léčbě
včera

RECENZE: Kotrmelce pana herce. Další unavené rýmovačky vysílají v telce
včera

Teplejší počasí si dává delší pauzu. Česko se musí připravit na něco jiného
včera

Fico odráží rok po atentátu spekulace ohledně zdraví. S pomocí fotky
včera

Policie řeší pokus o vraždu v Klatovech. Šlo o osobní spory mezi cizinci
včera

OBRAZEM: Další sláva na Pražském hradě. Pavel přivítal belgického krále
včera
Před 80 lety vyšli Češi do ulic se zbraněmi. Začalo Pražské povstání, které nás definitivně zbavilo nacistické okupace
Dne 5. května 1945 vypuklo na území protektorátu Čechy a Morava květnové povstání českého lidu, známé jako Pražské povstání. Tato ozbrojená vzpoura proti německé okupační moci představovala zlomový bod ve finální fázi druhé světové války ve střední Evropě a zřejmě urychlila postup spojeneckých armád směrem k hlavnímu městu o celý den.
Zdroj: Jakub Jurek