Miliardy pro sociálně vyčleněné jsou v ohrožení, varuje politik Dienstbiera

Brno – Problémy v Agentuře pro sociální začleňování vygradovaly odchodem 14 pracovníků, kteří následovali odvolaného ředitele Martina Šimáčka. Ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier v Nedělní partii prohlásil, že už má za ně vytipované náhrady. O chod agentury ale mají starost v Brně. Jeden z radních proto ministrovi poslal otevřený dopis.

Kvůli obavě o osudu Agentury pro sociální začleňování, kterou brněnský radní Matěj Hollan (Žít Brno) považuje za klíčovou pro další osud sociálně vyloučených lokalit, sepsal politik spolu se svými kolegy otevřený dopis ministru Jiřímu Dienstbierovi. Obává se totiž, že se kvůli krokům ministerstva Agentura stane nefunkční, což by mělo obrovský dopad na schopnost čerpat miliardy na programy zmírňující sociální vyčlenění.

V dopise brněnští politici mimo jiné chválí dosavadní spolupráci s Agenturou. „Rád bych Vám tímto nabídl exkurzi na sociální odbor města Brna, kde proti úředníkům nebojujeme, ale naopak se snažíme využít jejich odbornosti a nastavit spolupráci a dialog tak, aby vedla ku prospěchu těm lidem, kterým má, to jest lidem, kteří sociální pomoc potřebují," vyzývá ministra Hollan.

Celé znění otevřeného dopisu:

Vážený pane ministře,jednou z mých priorit pro toto volební období byla a je proaktivní politika sociální inkluze v Brně. Úspěšné dlouhodobé působení Agentury pro sociální začleňování v mnoha českých městech a obcích mi dávalo garanci, že je to právě lokální partnerství s touto institucí, co by mohlo být v této oblasti tou správnou cestou. Prozatimní spolupráce zaměstnanců Agentury a Brna probíhala velmi uspokojivě a díky odbornému a personálnímu zázemí a myslím i určitému entuziasmu na obou stranách jsem nabyl pocitu, že šlo o správný krok. Proto mne velmi mrzí Vaše kroky z poslední doby a cítím povinnost se k nim vyjádřit a poskytnout Vám svůj postoj.

Je v každém případě nezpochybnitelnou pravomocí ministra odvolat jednoho ze svých vedoucích úředníků. Jako každý manažer by však měl dohlédnout důsledků takového závažného kroku, mít k němu relevantní důvody a dokázat je komunikovat s veřejností a týmem, který daný úředník řídil. Zde totiž nejde pouze o zákonné pravomoci, ale o manažersky a také politicky kultivované jednání. O to, zda se ministr chová jako zodpovědný manažer, s respektem a elementární sociální empatií ke svým podřízeným a jejich práci, a samozřejmě s respektem k veřejnosti, anebo jako absolutistický vládce na pokořeném území.

Úředník totiž není a neměl by být sluhou politika, zvláště pak úředník takového typu, jakými je většina zaměstnanců Agentury pro sociální začleňování a jakým byl právě i Martin Šimáček. Úředník by měl a musí být pro politika partnerem, protože je to právě odborné know how přímo propojené s terénní prací, kterým Agentura disponuje a dokáže jej aplikovat, co je tím nejcennějším pro reálnou politiku sociálního začleňování, co může a často skutečně mění k lepšímu neúnosnou situaci sociálně vyloučených.

Proto je, domnívám se, naprosto žádoucí, aby takovýto úřad skutečně vstupoval do diskuze s volenými představiteli, aby měl možnost nesouhlasit s jejich počínáním a navrhovat řešení v souladu s odbornou praxí, jako se stalo například u návrhů školského zákona a koncepce sociálního bydlení. Jinými slovy, být do určité míry nezávislou institucí, jejíž práci nelze ze dne na den rozbořit vůlí politika voleného pouze na čtyři roky, aby disponovala jakousi elementární kontinuitou. Bohužel právě tohle počínání bylo jedním z Vámi uvedených důvodů pro odvolání Martina Šimáčka.

Nad dalšími formulovanými důvody se snad ani nechci dlouze pozastavovat, protože oba dva samozřejmě víme, že banální administrativní chyba, navíc schválená několika nadřízenými, kterých se denně na úřadech po celé ČR dějí desítky, prostě nemůže být relevantním důvodem pro odvolání jinak úspěšného dlouholetého vedoucího.

S obavami rovněž sleduji Vaše vyjádření směrem k zaměstnancům agentury ohledně legitimity jejich protestů a toho, zda mají možnost určovat, slovy klasika: "kdy má přijít, nebo odejít vedoucí, nebo kdo jím má být". Jistěže touto pravomocí nikdo ze zaměstnanců neoplývá. Avšak stejně jako v jakémkoli jiném pracovním kolektivu, pokud vedoucí dělá nepromyšlené a neempatické personální kroky, kterými ničí práci jeho podřízených, musí očekávat, že tím vážně naruší pracovní atmosféru. A protože zaměstnancům agentury skutečně záleží, jak jsem měl možnost poznat, na kvalitně a odborně řízené politice sociálního začleňování, tak nemlčí.

Vám na ní záleží, pane ministře? Chcete odborný a do určité míry nezávislý státní think-tank, který bude schopen hájit především zájmy lidí trpících existenční nouzí, anebo zcela loajální úřednické vazaly, kteří budou přitakávat jakémukoli, byť třeba neodbornému návrhu, který si případný vrtošivý politik vymyslí a jakmile tento odejde a objeví se nový, budou bez uzardění přitakávat zase jemu? A jaký smysl by potom měla existence takovéto instituce?

Rád bych Vám tímto nabídl exkurzi na sociální odbor města Brna, kde proti úředníkům nebojujeme, ale naopak se snažíme využít jejich odbornosti a nastavit spolupráci a dialog tak, aby vedla ku prospěchu těm lidem, kterým má, to jest lidem, kteří sociální pomoc potřebují. Díky tomu jsme schopni se vzájemně obohatit a věřte, že se nám pracuje mnohem příjemněji a radostněji.

Související

Více souvisejících

Jiří Dienstbier ml. Matěj Hollan - sociálně vyloučení

Aktuálně se děje

před 46 minutami

před 1 hodinou

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 2 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 8 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy