Na Zemanovu hlavu se snáší kritika. Tohle prý bylo nesmyslné a nepromyšené

Praha - Na Pražském hradě minulý pátek zavlály dva husitské prapory připomínají blížící se 600. výročí smrti kněze Jana Husa, které budou vyvěšeny až do 6. července, dne výročí Husova upálení v Kostnici. Podle monarchistické strany Čech, Moravy a Slezska ale toto gesto postrádá význam.

"Po devadesáti letech bude na Pražském hradě opět vztyčen prapor s husitským kalichem," řekl těsně před vyvěšením praporů prezident Miloš Zeman s odkazem na rok 1925, kdy prapor vyvěsil československý prezident Tomáš Garrigue Masaryk. "Při této příležitosti řekl památnou větu - 'Tábor je náš program'. Vím, že tehdy tato věta a tento prapor vyvolaly kontroverze, takže papežský legát na protest opustil Prahu," dodal Zeman.

Koruna Česká, monarchistická strana Čech, Moravy a Slezska sice bere na vědomí skutečnost, že prezident nechal vyvěsit na hradě českých králů utrakvistický husitský prapor se symbolem kalicha, významu tohoto počinu ale nerozumí, a to hned z několika důvodů:

1. Má-li být vyvěšení praporu připomínkou upálení reformátora Jana z Husi, který se pro pravdu (jak ji chápal) nechal upálit, proč k tomu pan prezident používá prapor a symbol, který Jan z Husi nikdy sám nepoužil, který používali ti, kdo naopak upalovali jiné?

2. Má-li být prapor výzvou ke vzpouře a revoluci proti státní moci (protože přesně to husité dělali) ve jménu jakési ideje, pak se připojit nemůžeme, jakkoliv s výkonem státní moci spokojeni nejsme. Navíc nevíme, ve jménu jaké ideje by se tak dělo.

Psali jsme:
Návrat Habsburků na Hrad? Čechům se vymývají mozky, zlobí se monarchisté  

3. Má-li být vyvěšení praporu výzvou k válce proti Římu a jím poštvaným světským ramenům (nebo proti konšelům kostnickým, kteří o upálení mistra rozhodli), pak musíme konstatovat, že se zřejmě nacházíme v jiném století a necítíme se být Vatikánem, městem Kostnice ani německými rytíři nikterak ohrožováni.

4. Má-li být vyvěšení praporu výzvou k nápravě církve, pak musíme konstatovat, že dnešní církev by dle našeho názoru Janovi z Husi nejspíš vyhovovala a současný papež František je sám reformátorem dalece přesahujícím Husovy nejodvážnější sny.

5. Má-li být vyvěšení praporu tažením proti kupčení s odpustky, pak zcela souhlasíme, zejména pokud se bude jednat o odpustky v oblasti ekologického znečištění.

6 Naznačuje-li pan prezident, že se hodlá nechat pro pravdu upálit, pak nesouhlasíme, protože by to nebylo gestem křesťanské lásky k bližnímu. Stačilo by, kdyby se omluvil právoplatnému českému králi za uzurpaci jeho sídla a šel prezidentovat někam do podhradí.

7. Protože pan prezident již několikrát varoval před následky náboženského džihádu (na Středním východě), nepokládáme za možné, že by chtěl nyní vyzdvihovat průběh a důsledky českého náboženského džihádu z 15. století.

Monarchové také poznamenávají, že další "alespoň nějak pochopitelné důvody" k vyvěšení praporu husitských polních obcí je nenapadají a Zeman žádné důvody neposkytl.

"Proto hledíme na toto vyvěšení jako na poněkud nesmyslné a nepromyšlené gesto. Protože se ani ostatní politické strany v zemi nijak neznepokojují, máme za to, že by mohlo jít o projev jakéhosi tajuplného podivínství," píší na svém webu.

Související

Více souvisejících

Miloš Zeman Koruna Česká (monarchisté)

Aktuálně se děje

před 51 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Donald Trump vystoupil během volební noci. (6.11.2024)

Izrael začal radit Trumpovi, co má dělat

Izraelský zvláštní vyslanec pro změnu klimatu a udržitelnost Gideon Behar doporučil Donaldu Trumpovi neodstupovat od Pařížské dohody, kterou Spojené státy podepsaly v roce 2015. Uvedl to server Politico.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Peter Pellegrini

O počasí nám nejde, ale využijeme ho. Politico zmapovalo, jak Slovensko či Maďarsko zneužily COP29

Někteří pravicoví lídři v Evropě, jako je italská premiérka Giorgia Meloni, se zasazují o nový přístup k řešení klimatických změn s důrazem na národní zájmy a bezpečnost. V úvodních dnech letošního klimatického summitu COP29 někteří evropští nacionalisté a autoritářští vůdci překvapivě podpořili určité klimatické kroky, a to navzdory tomu, že například bývalý americký prezident Donald Trump plánuje odstoupení USA od Pařížské dohody.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Dominik Feri

Dominika Feriho převezli zpět do vězení. Ke zranění mělo dojít jinak

Exposlanec Dominik Feri, který si odpykává tříletý trest odnětí svobody za znásilnění dvou dívek a jeden další pokus o znásilnění, je zpátky v teplické nemocnici. V uplynulých dnech ji vyměnil za prostředí vězeňské nemocnice v Praze na Pankráci, protože panovaly obavy z možné nákazy virem HIV. 

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Donald Trump po volbách promluvil ve West Palm Beach na Floridě (6. listopadu 2024).

Přežijí jen ti nejbohatší? Před změnami počasí zavírají oči, na případné katastrofy se chystají po svém

Vítězství Donalda Trumpa představuje triumf politiky „bunkru na konci světa“, což je špatnou zprávou pro globální životní prostředí. Tento přístup vychází z myšlenky, že v době klimatických katastrof, vymírání přírody a narůstající nerovnosti je pro bohaté nejlepší šancí na přežití vybudování osobního útočiště, kde se mohou chránit před zoufalými masami. Jedná se o přežití těch nejbohatších, varuje server The Guardian.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Krůček od apokalypsy? Studená válka by nově zahrnovala tři strany, a byla by pořádně horká

S aktuálními hrozbami ze strany ruského prezidenta Vladimira Putina na Ukrajině, zrychleným programem zbrojení v Číně a americkou touhou po nadřazenosti, vyvstává podle serveru The Guardian základní otázka: Co by donutilo světové vůdce ustoupit od hrozící světové války?

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy