Praha v troskách, milion mrtvých? Tohle by způsobil výbuch atomové bomby

Praha – Svět si připomíná 70 let od svržení bomb na japonská města Hirošima a Nagasaki. V souvislosti s tím se zmiňují i ztráty na životech a o důsledky, které útok přinesl. Kvůli Íránu a dohodě o jaderných zbraních se mluvi o současném jaderném arzenálu některých zemí. Historik Alex Wellerstein vytvořil interaktivní mapu, která lidem ukazuje, co by se stalo, kdyby atomová bomba zasáhla jejich bydliště.

Zajímalo vás někdy, jak by to vypadalo, kdyby místo, na kterém právě stojíte, zasáhla atomová bomba? Teď si to můžete díky aplikaci vyzkoušet a podívat se, jaký účinek by jaderná zbraň měla na vaše okolí.

Na mapě si stačí vybrat město a určit, jaká raketa by měla být použita. Můžete vybírat mezi bombou o síle 20 tun až 100 megatun.

Psali jsme:
Tragické výročí: Od svržení atomové bomby na Nagasaki uplynulo 70 let
Totální zkáza, nad Hirošimou vyšlo atomové slunce. Před 70 lety proměnili Američané město na popel  

Pokud bychom tedy zvolili bombu „Little Boy", která byla svržena na Hirošimu, aplikace vypočítá, že ohnivá koule by spálila všechno v dosahu 180 metrů. Všichni lidé v rozsahu 340 metrů by na místě zemřeli. Tlaková vlna by poničila budovy vzdálené v okruhu necelých 2 kilometrů. Lidé, kteří by se pohybovali 2 kilometry od výbuchu by byli vážně popáleni.

Kdyby například výbuch nastal v ulici Legerova v centru Prahy, zemřelo by při něm podle počítadla 65 360 lidí a dalších 129 130 by bylo zraněno.

Aplikaci si můžeze vyzkoušet zde.

Mnohem větší škodu by napáchala sovětská bomba Car. Ta, které byla testována, měla sílu 50 megatun, původně ale měla mít sílu dvojnásobnou. Pokud by tato nejsilnější plánovaná bomba byla odpálena na Prahu, spálila by všechno v okolí 6 kilometrů, v okruhu asi 33 kilometrů by pak zemřeli všichni lidé. Obyvatelé v okruhu asi 74 kilometrů by byli silně popáleni. Následkem výbuchu by přímo zemřelo asi 1,3 milionu lidí, další milion by byl zraněn.

Jakákoliv protiraktová obrana by v tomto případě byla marná. Protiraketový deštník, který pokrývá Evropu, by podle odborníka na jaderné zbraně Vlastislava Břízy mohla pomoci proti jednotlivým raketám jaderných velmocí, jako jsou Severní Korea nebo Írán.

Pokud by se ale jedna ze dvou jaderných supervelmocí, tedy USA nebo Rusko, rozhodlo zaútočit jadernými zbraněmi, obrana by byla marná. V pořadu Události, komentáře uvedl, že Rusko aktuálně vlastní 1743 jaderných hlavic, deštník, který brání Evropu by ale dokázal zničit asi jen 10 hlavic.

Související

Sergej Lavrov

Lavrov sdělil, jak se Rusko staví k jaderné válce

Útok ukrajinské armády na Brianskou oblast pomocí amerických balistických raket ATACMS vyvolal ostrou reakci Moskvy. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov označil tento čin za důkaz toho, že Západ usiluje o eskalaci války na Ukrajině. Na summitu skupiny G20 v Brazílii prohlásil, že Moskva bude na tuto „kvalitativně novou fázi války Západu proti Rusku“ adekvátně reagovat.

Více souvisejících

Jaderné zbraně hirošima Atomová bomba

Aktuálně se děje

před 35 minutami

před 1 hodinou

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 1 hodinou

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 8 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy