Petici proti diskriminaci Romů ve školách podepsalo 38.000 lidí

Praha - Petici proti údajné diskriminaci Romů v českých školách od dubna do srpna podepsalo 38.334 lidí z 94 zemí. Organizace Amnesty International dnes na závěr kampaně Smažme rozdíly zorganizovala happening u budovy ministerstva školství. V jeho rámci petici předala náměstku pro vzdělávání Jaroslavu Fidrmucovi.

Kampaň v dubnu zahájila vydáním výzkumné zprávy referující o případech diskriminace Romů v tuzemském vzdělávacím systému. Vedle nepřiměřeně vysokého podílu romských žáků na základních školách praktických se podle zprávy Romové potýkají s diskriminací také v hlavním vzdělávacím proudu. Vznikají segregované romské školy, na kvalitnějších školách bývají Romové šikanováni. Tehdejší ministr Marcel Chládek (ČSSD) zprávu této mezinárodní organizace na ochranu lidských práv ostře zkritizoval. Tvrdil, že není založena na pravdivých údajích.

Organizátoři dnešního happeningu na prostranství v sousedství ministerstva školství postavili panely s příběhy o diskriminačním přístupu k Romům. Také vystavili symbolické vysvědčení pro současnou vládu vedenou premiérem Bohuslavem Sobotkou s hodnocením "nedostatečný" například za ochranu romských dětí před diskriminací, přiznání rozsahu etnické diskriminace ve školách nebo spolehlivý plán, jak s ní bojovat. "Vláda by měla konstatovat, že tato diskriminace existuje, a začít to řešit jako prioritu," řekl dnes ředitel české pobočky Amnesty International Mark Martin.

Petici, pod níž jsou i tisíce podpisů českých občanů, doplnily také dopisy adresované na ministerstvo školství. Ředitel Amnesty International dokumenty společně s vysvědčením pro Sobotkovu vládu předal náměstku Fidrmucovi. Ministryně Kateřina Valachová (za ČSSD) se akce nemohla zúčastnit kvůli jednání vlády.

Fidrmuc účastníky happeningu ujistil, že ministerstvo s nimi má společný cíl. "Za poslední roky ministerstvo školství udělalo obrovské množství práce. Práce s žáky, ať už romskými nebo neromskými, kteří potřebují mimořádnou podporu, se ohromně zlepšila. Dnes se 25 procent žáků s diagnostikovaným lehkým mentálním postižením vzdělává v hlavním vzdělávacím proudu," řekl později ČTK.

Situaci romské menšiny v českých školách dlouhodobě sleduje Evropská komise. Ta tlačí zejména na to, aby romské děti nebyly bezdůvodně zařazovány do základních škol praktických.

Související

Více souvisejících

Romové petice amnesty international

Aktuálně se děje

před 58 minutami

před 2 hodinami

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj přirovnal Putina k Hitlerovi

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pátek odmítl podmínky ruského prezidenta Vladimira Putina pro okamžité příměří a zahájení jednání o ukončení války na Ukrajině. Tyto podmínky označil za ultimáta a přirovnal Putinovy návrhy k politice nacistického vůdce Adolfa Hitlera, uvedl server Ukrajinska pravda.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Návštěva Jense Stoltenberga u Zelenského v Kyjevě (29. dubna 2024).

Stoltenberg se vysmál Putinovu návrhu na mír. Podle Kyjeva je absurdní

Ukrajina označila podmínky pro ukončení války, které v pátek představil ruský prezident Vladimir Putin, za absurdní. Podle Ukrajiny se Putin snaží zavádět mezinárodní společenství a oslabovat skutečné diplomatické úsilí zaměřené na dosažení míru, uvedl server Ukrajinska pravda.

před 4 hodinami

EU

Kormidlo zelené politiky EU se neotočí, míní expertka. Nové složení EP ale zřejmě způsobí složitější schvalovací proces

Volby do Evropského parlamentu zasadily nepříjemnou ránu frakci Zelených. Ti oproti volbám z roku 2019 ztratili 18 křesel, letos dosáhli pouze na zisk celkových 7,4 % a 53 mandátů. Expertka na politiku Evropské unie Veronika Velička Zapletalová z Masarykovy univerzity v Brně pro EuroZprávy.cz ale vysvětlila, že ústředním bodem ve schvalovacím procesu je koalice Evropské lidové strany (EPP) a Socialistů a demokratů (S&D)., „Pro Evropskou unii je po technické stránce reálné být do roku 2050 neutrální,“ uvedla. 

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Aktualizováno před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Robert Šlachta

Přísaha a Motoristé jednají o budoucí spolupráci. Proč bořit něco, co funguje, ptá se Šlachta v rozhovoru pro EZ

Koalice Přísahy a Motoristé ve volbách do Evropského parlamentu získala dva mandáty. EuroZprávy.cz v této souvislosti oslovily předsedu hnutí Přísaha Roberta Šlachtu. Odmítl, že by jeho hnutí upozadilo svůj program kvůli spolupráci s Motoristy sobě. „Nikola Bartůšek a Filip Turek spolu skvěle fungují jako tým. Nikola jako odbornice na migraci a Filip jako odborník na Green Deal a průmysl. A to jsou dvě základní témata, o které dalších pět let v Evropě půjde,“ říká. 

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 12 hodinami

Hrozí mírovému summitu ztráta legitimity? Obavy mají i švýcarští pořadatelé, chybí důležité mocnosti

Víkendový mírový summit přinese setkání předních světových lídrů. Velké potíže pro samotnou legitimitu události ale může přinést nepřítomnost Ruska a Číny. Mají s tím problém i samotní Švýcaři, kteří summit hostí. Česká republika naopak vůči podpoře Ukrajiny zachovává neochvějně tvrdý postoj. Svědčí o tom například 5700 ukrajinských vojáků, které v rámci různých programů vycvičili jejich čeští kolegové. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy