Víme, kde bere Islámský stát peníze. Nic s tím neděláme, přiznává vysoce postavený muž

Praha - Proti teroristické organizaci Islámský stát je pozemní operace nutná. Otázkou ale zůstává, kdo jí provede. tvrdí to bývalý náčelník vojenské zpravodajské služby a současně poradce v oblasti bezpečnost Andor Šándor.

"Loňské popravy západních novinářů byly cílené na to, aby nás vyprovokovali k pozemní operaci. Pozemní operace zcela nepochybně nutná je, otázka zůstává, kdo ji bude dělat. Já si opravdu nemyslím, že by tam měl jít západ. To je přesně to, co oni chtějí," varuje.

"Vsadím se, že kdyby tam napochodovala Velká Británie, Spojené státy, Francie a já nevím kdo, že by nárůst džihádistů a různých extremistů byl velký. Potíž je, kdo proti nim bude bojovat," řekl Českému rozhlasu a dodal: "Spojené státy si pořád nejsou schopny vybrat, kdo ze syrské opozice je vlastně tím pravým, kterého by vyzbrojily, a který by nezběhl nebo se neobrátil proti nim."

Další ukázka je podle něj irácká armáda, do které Spojené státy vložily 25 miliard dolarů, a ona není schopná žádných velkých výkonů. "Nevidíme, že by se formovala koalice Saudské Arábie, Jordánska a podobně. Zatím se útoky omezují jen na letecké údery, které samozřejmě jsou dosti účinné. Určitě pomohly pešmergům při znovudobytí Kobani. Ale porazit stát Islámský vojensky bude velmi obtížné," dodává.

Islámský stát je hrozba a tu je potřeba minimalizovat. Expert si ale není jistý, že to může vyřešit jenom vojenská operace. "Nejsem si jistý, že by z hlediska dalšího vývoje bylo dobře, kdyby se na tom podílely západní státy pozemními jednotkami," podotkl.

Šándor se domnívá, že Islámský stát je zcela nepochybně financován z prodeje ropy. "Někam ji auty vozí, máme satelity, asi to vidíme, ale nic s tím neděláme. Někdo tu ropu kupuje, zase to vidíme přes ty satelity a nic s tím neděláme," posteskl si. "

"Dováží si potraviny, zase to dělá auty, my to vidíme a zase s tím nic neděláme. A vlastně umožňujeme i Islámskému státu žít. Na území Islámského státu je elektrárna, jejíž zaměstnanci jsou placení z Bagdádu tak, že přinesou peníze na nějakou tu pomyslnou čáru, kde se potkají se zástupci Islámského státu, ti ty peníze převezmou, část si vezmou a zbytek dají pracovníkům elektrárny," dodal.

Celá situace je podle něj velmi složitá. "Pohybujeme se v arabském světě, kde platí ve vztazích mezi lidmi úplně jiný modus operandi. Já nevěřím tomu, že všechny památky Islámský stát zničí. Co jde prodat, to prodají. Mají z toho hodně peněz. To je zcela nepochybné," řekl Rozhlasu a dodal: "Co se nedá prodat, to odpálí. Oni fungují částečně jako čečenský zločinecký chalífát. To s nějakým náboženstvím až tak úplně nemá co do činění. Ukradnou, co ukrást mohou. Vždyť z bank v Mosulu dostali spoustu peněz. Mosul je dvoumilionové město, zcela nepochybně tam peníze byly a nejenom tam."

Související

Prezidenta Miloše Zemana loni napadla u voleb polonahá aktivistka.

Měli by mít politici ochranku povinně? Ptali jsme se experta

Česká republika je šestou nejbezpečnější zemí světa, útoky na politiky se zde objevují zřídkakdy. I proto chce poslanec Petr Dolínek (ČSSD) některé z nich připravit o ochranku. Z našetřených peněz by rád pořídil nové vybavení pro policii. Ta však spadá pod resort vnitra vedený Janem Hamáčkem, který už dříve jeho návrh odmítl.

Více souvisejících

Andor Šándor (bezpečnostní specialista) Islámský stát (IS)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy