Mešity vyhodit do vzduchu, imámy postřílet. Sluníčkáři jsou jako Sauronovi skřeti, píše sociolog

Praha – Víkend byl pro Prahu poměrně rušný, ve městě se odehrálo hned několik demonstrací. Jedna byla zaměřena na vyjádření podpory Izraeli, který se teď potýká s úroky Palestinců především v Jeruzalémě. Den předtím se zase střetli odpůrci a příznivci migrace. Sociolog, tvář Bloku proti Islámu a kandidát na předsedu Strany svobodných občanů Petr Hampl akce okomentoval na sociálních sítích. A rozhodně se s nikým nemazlil.

Na proizraelské demonstraci podle něj řečníci vystupovali proti fanatismu, oklikou se ale vyhýbali slovu islám. „Takže zazněla pouze drobná zmínka, že k vraždění vybízejí imámové. Ale to nemá s islámem nic společného, že? Zarazila mě také neochota podpořit či vybízet k nějaké rozhodné akci. To nejtvrdší, co zaznělo: Když už Palestinec vytáhne nůž, může Žid taky vytáhnout zbraň," hodnotí akci Hampl.

Sám by v tomto případě mluvil a jednal naprosto jinak. „Přitom je úplně jasné, jaká odezva by měla následovat po vlně vražd. Postřílet imámy, kteří vyzývají k dalším vraždám. Vyhodit do povětří mešity, ve kterých to zní. A na lidi, co do takových mešit chodí nebo co jsou členy odpovídajících skupin na facebooku, uvalit speciální daň pro financování bezpečnostních operací," navrhuje své radikální řešení sociolog, který sám sebe označuje za „populistického".

Česká vláda by pak podle něj měla zrušit diplomatické vztahy s Palestinou a deportovat všechny, kteří s „vražděním vyjadřují sympatie". „A taky to, že lidé, co tlačí protižidovskou propagandu ve státní televizi a rozhlasu, by měli být voláni k odpovědnosti. Je to opravdu tak radikální? Není to spíš normální reakce? Má ubrečené vyjadřování podpory bez rozhodné akce vůbec nějaký význam? Můžeme se muslimům divit, že zabíjí znovu a znovu, když vědí, že jim to projde?" ptá se tvář Bloku proti islámu.

Víkendové demonstrace podle něj také znamenají, že protesty proti tomu, co označuje jako kolaborantskou vládu, už vyvanuly. „Projevy pořád stejné, lidí ubývá, Sobotka s Babišem a Bělohrádkem si potvrdili, že odtud jim nebezpečí nehrozí. Podle mě to neznamená konec demonstrací. Ale je jasné, že smysl mají jen takové, které jsou součástí nějakého dlouhodobého plánu, zkrátka, kde to k něčemu směruje. Jinak je to jen bezmocné křičení," domnívá se Hampl.

Na akci na podporu uprchlíků sice osobně nebyl, přesto prý viděl nějaké záznamy, rozdíl mezi víkendovou akcí a těmi dřívějšími je podle něj ale velký. „Tehdy to vypadalo, že je za tím nějaký názor, byť nesprávný a vnitřně rozporný. A taky, že je za tím nějaké mravní přesvědčení. Tohle všechno se zhroutilo. Už jen monotónní opakování pouček, tupost a snaha užít si moc. 'Musíte nás živit, ať chcete nebo nechcete. Tak se dívejte, jak si to užíváme!,' mohl by znít ten základní vzkaz. Jenže v tom není ani určitá dekadentní elegance zlaté mládeže předešlých generací. Jen tupost a ubohost," ostře hodnotí své názorové odpůrce sociolog.

Přiznává, že mezi nimi se najde velká část těch, kteří jsou talentovaní a mají výkonné mozky. „A tohle se z nich stalo! Tak jako Sauron kdysi vypěstoval z trpaslíků skřety důmyslným mučením, tak se evropským byrokraciím podařilo vypěstovat sluníčkového intelektuála - karikaturu na odpovědného angažovaného člověka. Stačilo k tomu 15 let dotací, grantů a masové podpory humanitního vzdělání. Bylo jasné, že k tomu dochází. Ale ta rychlost je překvapující. Stejně jako rychlost, s jakou Tomáš Halík degeneroval od celkem zajímavého myslitele v ideologa, který by se dobře hodil do Jakešova režimu," píše ostře Hampl.

Související

Více souvisejících

Petr Hampl Demonstrace kvůli uprchlíkům Izrael

Aktuálně se děje

před 11 minutami

před 1 hodinou

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pátek poděkoval maďarskému premiérovi Viktorovi Orbánovi za jeho podporu, když uvedl, že by Netanjahua pozval do Maďarska i přes zatykač, který na něj vydal Mezinárodní trestní soud (ICC).

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy