Dokážou Češi ze svých platů spořit? Průměrná domácnost má našetřeno na 4 měsíce

Praha – Českým domácnostem se daří spořit. Zatímco před rokem mohli Češi odkládat 25 procent příjmu, nyní by to bylo až 31 procent. V průměru mají naspořeno 116.000 Kč. Nejlépe jsou na tom vysokoškoláci, podle regionů pak vede Praha. Vyplývá to z pravidelného průzkumu ING Bank.

Průměrná česká domácnost by v případě výpadku veškerých příjmů dokázala vyžít ze svých úspor tři měsíce a 21 dní. Našetřené peníze by jí tak vystačily na dobu o šest dní kratší, než tomu bylo na konci druhého čtvrtletí. V meziročním srovnání jde naopak o nárůst o 18 dnů.

Průměrný měsíční příjem domácností se základním vzděláním se nejčastěji (téměř u třetiny z nich) pohybuje v rozmezí 10.000 až 20.000 korun, lidé s maturitou si nejčastěji (25 procent) domů přinesou mezi 30.000 a 40.000 korunami měsíčně. Nejvyšší podíl domácností vysokoškoláků (téměř pětina) má příjmy mezi 40.000 a 50.000 korunami.

Obdobné trendy lze vysledovat i u spoření. Češi se základním vzděláním by mohli odkládat 22 procent příjmů, zatímco domácnosti se zastoupením vysokoškoláků mohou spořit až 46 procent příjmů.

Tento pokles je ale podle analytiků možné pozorovat každoročně, souvisí pravděpodobně s výdaji na dovolenou a prázdniny, kdy Češi často sahají právě do naspořených rezerv. Přes mírný mezičtvrtletní pokles však trend růstu úspor českých domácností trvá.

Tradičně nejvíce index drží vysokoškolsky vzdělaní lidé, kteří by s úsporami dokázali vyžít asi sedm měsíců. Zhruba tři a půl měsíce by dokázali chod domácnosti z úspor financovat lidé s maturitou, zatímco v případě domácností lidí se základním vzděláním by šlo o necelé dva měsíce. Lidé se základním vzděláním mají v průměru našetřeno kolem 64 tisíc korun, vysokoškoláci bezmála čtvrt milionu.

Související

Ilustrační fotografie. Komentář

Kdo nepatří do moderního světa? Obchodník, který odmítá platby kartou

Jedno ‒ jak se rádo říká ‒ z nesmrtelných přísloví praví: Vše, co v životě potřebujeme, lze koupit za nepatrný peníz, jen zbytečnosti jsou drahé. A tohle platí víc než dost i v tom, proč se znovu a znovu objevuje pro některé „neskutečný“ problém, totiž, proč se nedá všude zaplatit kartou a zda by takové „technické“ problémy měla řešit ústava, nebo by se podobné záležitosti podrobily nějakému zákonu. A to si někdo neustále stěžuje, jaká je v téhle zemi často až šílená regulace.

Více souvisejících

finance CZK

Aktuálně se děje

před 58 minutami

před 1 hodinou

Zbraně Hizballáhu

Hizballáh má nové velení. Chystá se na specifický druh války

Hnutí Hizballáh, podporované Íránem, se podle informací dvou anonymních zdrojů připravuje na dlouhou opotřebovací válku na jihu Libanonu a má nové velení. Navzdory izraelským útokům si stále uchovává značné zásoby zbraní, včetně přesných raket, které dosud nepoužilo, uvedla agentura Reuters.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Andrej Babiš

Z podnikatelů populisty: Babiš a Trump jsou v podstatě totéž

Může být velký podnikatel dobrý politik? Záleží na mnoha faktorech, osobnosti jako Donald Trump nebo Andrej Babiš ale ukázaly, že jim jde hlavní o vlastní image (a profit). Hranice mezi politikem-podnikatelem takového formátu a populistou je velice tenká a oba muži ji zdárně překročili.

před 5 hodinami

Ruská armáda, ilustrační foto

Rusko zahájilo ofenzívu v Kurské oblasti. Ukrajinské jednotky jsou v nebezpečí

Ruská vojska tento týden zaznamenala postup v Kurské oblasti na západě země, kde obsadila dvě obce, které předtím kontrolovaly ukrajinské síly. O událostech informovalo ruské ministerstvo obrany. Podle serveru Meduza, který působí z lotyšského exilu, zahájila ruská vojska novou ofenzívu na několika frontových úsecích v této oblasti.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

Putin nastínil svou vizi ideálního světa

Ruský prezident Vladimir Putin se v pátek setkal s íránským prezidentem Masoudem Pezeškijánem v hlavním městě Turkmenistánu, Ašchabadu, během regionálního summitu. Šlo o jejich první setkání, při kterém diskutovali o bilaterálních vztazích a situaci na Blízkém východě.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Ruská armáda

Rusko decimuje ukrajinské přístavy. Útočí na jeden za druhým

Rusko za poslední tři měsíce provedlo téměř 60 útoků na ukrajinskou přístavní infrastrukturu, přičemž při nich zahynulo 79 civilistů. O těchto útocích informoval místopředseda ukrajinské vlády Olexij Kuleba s tím, že jejich intenzita stále narůstá. Cílem ruských útoků je podle Kuleby zejména oslabení exportního potenciálu Ukrajiny a záměrné vyvolání potravinové krize v částech světa, které jsou závislé na ukrajinských dodávkách obilí.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Volodymyr Zelenskyj na návštěvě ve Vatikánu u papeže Františka

Zelenskyj v rámci turné po Evropa přijel do Vatikánu. Setkal se s papežem

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj navštívil v pátek Vatikán, kde jednal s papežem Františkem. Setkání je součástí jeho evropského turné, během kterého se snaží zajistit finanční a vojenskou podporu pro Ukrajinu před blížící se zimou. Zelenskyj v posledních dnech navštívil také Británii, Francii, Itálii a plánuje cestu do Německa. Uvedl to server Ukrainska pravda.

před 9 hodinami

Moře, ilustrační foto

Drogové kartely, motorkářské gangy. Svět čelí novému problému, ostrovy se mění v doupě zločinu

Ostrovní země v Tichém oceánu čelí rostoucímu riziku, že se stanou základnami pro mezinárodní zločinecké gangy. Toto varování zaznělo ve zprávě Úřadu OSN pro drogy a kriminalitu (UNODC), která byla zveřejněna v pátek. Podle ní region už nyní slouží jako útočiště pro drogové kartely z Ameriky, motorkářské gangy z Austrálie a Nového Zélandu a asijské zločinecké skupiny.

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

EXKLUZIVNĚ: Američtí politologové pro EZ promluvili o financování kampaní a swing-states

Kampaň před listopadovými prezidentskými volbami ve Spojených státech je v plném proudu. Kromě úsilí obou kandidátů na šéfa Bílého domu ovládnout rozhodující státy se vyznačuje také tím, že je velice drahá a zdlouhavá. Pro EuroZprávy.cz oba faktory vysvětlili dva američtí politologové – Paul Pierson a David P. Green.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy