Praha - Čtyři bojovníci proti nacismu převzali dnes ve Státní opeře v Praze Ceny Paměti národa. Oceněni byli odbojáři, voják od Tobruku nebo žena, která uprchla z pochodu smrti. U příležitosti letošního 70. výročí konce druhé světové války byl aktuální ročník věnován právě osobnostem z Česka a Slovenska, které se postavily nacismu. ČTK to sdělila Jana Háková z pořádajícího sdružení Post Bellum.
Oceněna byla například Anna Hyndráková, která přežila jako jediná z celé své rodiny koncentrační tábory. Na konci války se jí navíc podařilo uprchnout z pochodu smrti. Další oceněná, Lýdia Kovářová, spolu s rodiči ukrývala ve stodole ve slovenských horách celou skupinu odbojářů. Jednomu z nich i své rodině zachránila život, když ho schovala za skříň poté, co do jejich statku nečekaně vtrhla německá kontrola.
Také oceněný Branislav Tvarožek pomáhal odboji. Dodával jídlo pro partyzány a sám se zapojil do Slovenského národního povstání. Také se mu podařilo dostat z německého zajetí. Po válce ho ale komunistický soud poslal na pět let do uranových dolů za pomoc agentu chodci.
Poslední z oceněných, Viktor Wellemín pocházející z židovské rodiny, utekl měsíc po okupaci před nacisty do Palestiny, kde vstoupil do československých jednotek. Účastnil se pak třeba obrany severoafrického Tobruku. Později u francouzského Dunkerque byl vážně zraněn střepinou během jednoho z největších útoků Čechoslováků na německé pozice, ale přesto byl schopen ještě pomoci umírajícím přátelům.
Vyznamenaní při přebírání cen těžko hledali slova. Na nich i na divácích bylo vidět dojetí, někteří lidé v hledišti plakali. Tvarožek vyzval ke smíření, když řekl, že bychom neměli zapomínat na slova z otčenáše o odpouštění viníkům.
"Letos si připomínáme 70. výročí konce druhé světové války a máme jednu z posledních příležitostí vyjádřit uznání nejstarší generaci pamětníků, která holocaust, odboj či válečnou frontu zažila na vlastní kůži. Tyto příběhy mají podle mě hlubší smysl a aktuální poselství. Jsou o obětavé pomoci druhým a přitom o veliké síle vzdorovat a bránit svobodu," prohlásil ředitel Post Bellum Mikuláš Kroupa.
V průběhu slavnostního večera představily laureáty čtyři filmové medailonky, střihové koláže, režiséra Radima Špačka. Cena Paměti národa má letos podobu skleněného výseku dveří v místě kliky. "Dveře jsou obyčejně banální věc naší každodennosti, ale zároveň pro mě symbolizují tajemství. Laureáti museli v určitou chvíli vzít za tu pomyslnou kliku, otevřít dveře a udělat krok, ačkoli nemohli vědět, jak to dopadne. A symbolicky řečeno vlastně také měli kliku, vykonali něco podstatného a přežili," uvedl autor ceny, výtvarník a hudebník z Tata Bojs Milan Cais.
Ceny Paměti národa uděluje každoročně Post Bellum pamětníkům zlomových momentů minulého století, "kteří ve svém životě prokázali, že čest, svoboda a lidská důstojnost nejsou prázdná slova". Kandidáty na ocenění vybírají historici a badatelé z příběhů pamětníků uložených ve veřejně přístupné internetové sbírce Paměť národa, kterou založilo právě Post Bellum v roce 2001. Aktuálně sbírka obsahuje téměř 5500 svědectví pamětníků z řady evropských zemí.
Související

Ceny Paměti národa získá pět osobností z Česka i Slovenska

Z brigádníka v uranových dolech se stal hrdina. Udílely se Ceny Paměti národa
Ceny paměti národa , 17. listopad
Aktuálně se děje
včera

Policie vyšetřuje, co se stalo s účtem premiéra. Fialu napadli hackeři
včera

Sparta je nad propastí. Kometa podruhé vykradla O2 arenu, rozhodlo se v prodloužení
včera

Trump mění cla. Číně to osolil, dalším zemím je snížil kvůli ochotě jednat
včera

Ovečkin se stal nejlepším kanonýrem NHL. Překonal Jágra i Gretzkého, Hašek negratuluje
včera

Vyhnout se celní válce. Česko si stanovilo, jakou reakci EU na Trumpovy kroky si přeje
včera

Velká loupež v Praze. Pryč je přes sto milionů, případ šetří i mordparta
včera

Předpověď slibuje teplé počasí. Do Velikonoc se máme na co těšit
včera

Cimického odvolání se oproti plánu řešit nezačalo. Kvůli absencím
včera

EU odpovídá na americká cla: Zavádí odvetná opatření ve třech fázích, dotknou se zboží za miliardy
včera

Kde je slibovaná bazuka na Trumpa? Unijní byrokracie na USA nejde s hysterickou odvetou, ale chladným kalkulem
včera

Světoví lídři se snaží udělat cokoliv, líbají mi zadek, chvástá se Trump. Státy si stěžují na nezájem
včera

Napětí mezi USA a EU se znovu vyhrotilo. Trump tlačí Evropu k nákupům plynu
včera

Evropské akciové trhy prudce padají. Trump se poprvé vyjádřil k čínské odvetě
včera

Mimořádná zpráva Čína odpovídá: Zavádí 84% odvetná cla na americké zboží
včera

Friedrich Merz uzavřel koaliční dohodu. Německo má nového kancléře
včera

Trumpova masivní cla jsou jen začátek. Co ještě může přijít z Bílého domu?
včera

Kradete nám průmysl, přinutím vás vrátit se, vzkazuje Trump. Trhy pod náporem cel kolabují
včera

Kdo se podřídí jako první? Čína nemá důvod Trumpovi ustupovat, očekává se velmi tvrdá reakce
včera

První reakce na cla: Je to legendární, honosí se Trump. Budeme bojovat, slibuje Čína
včera
Je to smutné, Amerika chce vztahy pohřbívat. Nejsou ochotni slevit téměř z ničeho, řekl Zdechovský pro EZ
Donald Trump se opět stylizuje do role ochránce amerických občanů, jeho slova a činy však vyvolávají rostoucí rozpaky i na mezinárodní scéně. Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) pro EuroZprávy.cz upozornil, že taková strategie přestává fungovat – a to nejen ve Spojených státech, ale i v očích evropských partnerů. Vyzývá k jednání s USA a posilování soběstačnosti Evropy. Zároveň varuje před další eskalací napětí mezi oběma ekonomickými mocnostmi, která by mohla poškodit obě strany ve prospěch Číny a Ruska.
Zdroj: Jakub Jurek