Za migrační krizi mohou evropské elity, tvrdí Klaus. Napsal o tom dokonce knihu

Praha – Exprezident Václav Klaus spolu s výkonným ředitelem Institutu Václava Klause Jiřím Weiglem napsal knihu Stěhování národů s.r.o.. Kniha prý vznikla velmi narychlo. „Před pěti týdny jsme ještě netušili, že vůbec bude napsaná," řekl Klaus. Publikace má být především východiskem dalšího uvažování

„Vlna ilegálního masového přistěhovalectví do zemí Evropské unie se dotýká životů stovek miliónů Evropanů. Protože to považujeme za mimořádně vážné, věnujeme tomuto nesmírně výbušnému problému tuto knížku, napsanou s nutnou mírou stručnosti a přehlednosti. Jejím primárním cílem je polemizovat se všudypřítomnou 'prouprchlickou' propagandou," vysvětlují autoři v předmluvě knihy, která nese podtitul „Stručný manuál k pochopení současné migrační krize".

Na tiskové konferenci spojené s uvedním knihy Klaus prohlásil, že současná migrační krize není jen jednou z řady mnoha krizí, je daleko zásadnější a podstatnější. Viní z ní Evropu a její představitele, tedy elity, které považují za přijatelný pouze bezvýhradný souhlas. Klaus také upozornil na ze svého pohledu lživou interpretaci utrpení migrantů médii, zejména televizí. Na obrazovkách je zobrazováno „cestovní" utrpení migrantů, které nijak nesouvisí s jejich utrpením v rodné zemi.

Ekonomicky ani demograficky podle Klause uprchlíci Evropě nepřispějí, takovou představu ozbačil dokonce za „nesmyslnou". Letošní přesun migrantů je podle něj problémem Evropy, nikoliv Blízkého a Středního východu. Hlavní evropský názorový proud symbolizovaný německou kancléřkou Angelou Merkelovou chápe masovou migraci do Evropy pozitivně

Klaus také tvrdí, že evropská elita migraci svým způsobem iniciuje a podporuje. Je to podle něj dáno také nedočkavostí politických představitelů, kdy bude Evropa sjednocena v jednotný evropský lid. „Evropské multikulturální elity jsou pořád nespokojeny s tím, že se jim ty evropské státy nedaří dostatečně rozbít. Přišly na to, že když to hezky promíchají těmi migranty, kteří žádné kořeny v evropských státech nemají, tak to bude šancí na umělé sjednocení kontinentu."

To pak podle Weigla brání členským státům EU, aby si samy chránily své hranice. Podle něj hrozí, že během pár let přijdou na starý kontinent desítky milionů lidí z kulturně odlišného prostředí. „Evropa se promění způsobem, jaký se dnes vůbec neodvažujeme předpovídat". Nikdo se podle něj nezabývá otázkou, jak je možné příliv migrantů zastavit.

Související

Andrej Babiš Glosa

Události Petra Nutila: Novoroční boj o euro, oddávající Babiš a Rajchl lanaří Vémolu

Naše planeta Země úspěšně oběhla další elipsu kolem Slunce, v pořadí už dvoutisící dvacátou čtvrtou, počítaje v nejpopulárnějším letopočtu současnosti. Pozemšťané toto oběhnutí oslavili jako vždy kolektivním opíjením, plašením zvířat a trháním si vlastních končetin skrze odpalování množství zábavní pyrotechniky. Hezky to dokazuje, že nemáme duševně daleko k racionalitě původních vynálezců ohňostrojů ve staré Číně, kteří je používali hlavně k zahánění zlých duchů. No nic. 

Více souvisejících

Václav Klaus Jiří Weigl uprchlíci

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 7 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy