Ostrá kritika EU: Proč se nebránila uprchlíkům? Publicista o uprchlické krizi

Praha - Politický konsultant a publicista Tomáš Haas se zamyslel nad celou šíří uprchlické krize a nad tím, proč se jí Evropská unie nebránila. Podotkl, že EU krize řeší tak, že opakuje své vlastní chyby, a nejinak prý jednala v případě uprchlické krize.

"Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker tvrdí, že Schengenský prostor "je zde natrvalo" a říká, že nové evropské pohraniční jednotky "dokončí to, co mělo být učiněno hned na začátku" Řekl, že Evropa nese "společnou odpovědnost" za ochranu Schengenu a vyzval členské státy EU, aby přijaly nové kontroverzní návrhy Evropské komise. Jean-Claude Juncker vyzval státy EU, aby urychleně přijaly návrh na vytvoření nových unijních jednotek pohraniční a pobřežní stráže. "Není čas na byznys jako obvykle když žadatelé o azyl, většinou Syřané, prchající před válkou, zaplavili vnější hranice Evropské unie", řekl. "My, Evropané, už nemáme mnoho hranic. Máme jen jednu a máme společnou odpovědnost ji chránit", řekl Juncker," začíná na sociální síti svůj komentář Haas.

Podle něj ale Juncker neřekl to hlavní, a sice, že krize nevznikla spontánně, že její vznik provází vážné pochyby, že silné státy Unie v čele s Německem nový problem odmítaly řešit a dovolily mu přerůst v neřešitelnou krizi. "Nakonec svými výzvami a sliby, migranty do Německa a tím fakticky do celé Evropy pozvali. A vyniklou krizi chtějí řešit tím, že masově přicházející migrant chtějí "přidělovat"ostatním evropským zemím," dodal.

Evropa podle něj nechránila společnou hranici a odmítla od počátku použít existující nástroje, jako Dublinskou smlouvu a na základě argumentu o "diktátorském režimu" Bashara Assada začala přijímat statisíce uprchlíků. "Vůbec nevadilo, že počet těch „uprchlíků před Assadem" náhle vyrostl z téměř ničeho ve statisíce, že pod zástěrkou záchrany Syřanů před jejich krutým diktátorem, Evropa přijala, přijímá a bude přijímat miliony migrantů všech barev a zemí původu, zemí kterým nevládne Assad, zemí od severu Afriky do jejího od konfliktu v Syrii velmi vzdáleného středu, zemí kde v dlouhodobě existujících uprchlických táborech trpí statisíce skutečných uprchlíků před lokálními konflikty, před suchem a hladomorem. Společné mají noví evropští „asylanti" kromě mobilních telefonů a iPadů v kapsách jen to, že mohli zaplatit tisíce dolarů převaděčům za organizovaný transport do Evropy.Proč se Evropa nebránila, proč nepoužila své vlastní existující nástroje a udělala z nich cáry irelevantního papíru, se asi nikdy nedozvíme. Nedozvíme se ani, v čem je Assadův režim o tolik horší než kruté diktatury ve státech jako Jemen, Emiráty, nebo Saudská Arabie, že jeho svržení je stejně důležité, nebo ještě důležitější, než zastavení Islámistických fanatiků ISIS," dodal publicista.

"Pan Juncker chce, aby nám všem bylo jasno, že za jeho předsednictví „uděláme vše pro to, abychom ochránili, posílili a zlepšili to, co jsme vybudovali" řekl. Co jsme ale „vybudovali"? Je stále více zřejmé, že Evropská unie není „děvče do nepohody". Hospodářské společenství evropských zemí, které bylo motorem zázračně rychlé proměny válkou zdevastované západní Evropy v kontinent bohatých a prosperujících zemí, se začalo podle plánů evropských federalistů na základě představ italského komunisty Altiera Spinelliho měnit v úředníky řízený superstát bez demokracie, bez kontroly, jehož smyslem se stalo vytváření statisíců nařízení, opatření, směrnic, dotačních programů, bombastických plánů a iniciativ. Ty pak bez výjimky skončily, po tom, co jejich implementace stála miliony a miliardy Euro a tisíce dalších byrokratických zásahů do všech oblastí života evropských občanů, tím, že tiše vyšuměly do zracena," pokračuje Haas.

"Vzpomene si dnes někdo na takové smělé plány jako „Lisabonská Strategie", přijatá v roce 2000? Podle plánu se měla Evropská Unie stát do roku 2010 „nejkonkurenceschopnější a nejdynamičtější znalostní ekonomikou, schopnou udržitelného hospodářského růstu s více a lepšími pracovními místy a s větší sociální soudržností". Nestalo se, do roku 2010 stále více zaostávala a její konkurenceschopnost se snižovala a strategie v duchu „dohnat a předehnat" se projevila jako čirá utopie," uvádí publicista.

Jaké z toho plyne poučení? "O Lisabonské Strategii se přestalo mluvit, poslušní pisálkové v mediích o ní přestali psát. Když přišel rok 2010, rok, kdy se rozjásaná Evropa měla stát světovým ekonomickým leadrem, neštěkl o Lisabonské strategii ani ten příslovečný pes. A v útrobách Bruselských mrakodrapů vznikla strategie nová, strategie lepší a strategie dokonalejší. Strategie „Evropa 2020". Že si na ní nevzpomínáte? Nevěšte hlavy, nevzpomínají na ní ani media, ani evropští byrokraté ani evropská elita, ani vlády, které odhlasovaly její vznik. Stejně jako Lisabonskou strategii ji raději nepřipomínají svým občanům, kteří nesli její náklady," prozradil.

Evropská unie je podle něj mistrem v objevování slepých uliček, ve vytváření bombastických strategií a v jejich rychlém zapomínání, ve vytváření krizí a v jejich řešení. "Evropská unie své krize řeší tak, že to, co bylo jejich příčinou, své vlastní chyby, opakuje na řádově větší škále. Migrační krize je toho posledním příkladem. Panu Junckerovi konečně došlo, že Unie musí udělat to, co neudělala hned na počátku. Pokud si ale myslíte, že se Unie vrátí do okamžiku, kdy udělala chybu a opustila Dublinskou smlouvu a vzdala se používání svých nástrojů azylové a imigrační politiky, mýlíte se. Evropa nebude přemýšlet o tom, proč krize vznikla, jaké udělala chyby a jek situaci řešit. Ne, bude, jako vždy, dělat totéž co dělala dosud a co krizi zavinilo, jen to bude dělat na větší škále. Musíme „ochránit, posílit a zlepšit to, co jsme vybudovali"," píše Haas.

"I když to, co jsme vybudovali, je největší evropská migrační a snad i humanitární krize od konce druhé světové války. A když mluvíme o válce, začínám mít strach, že se Unie rozhodne nějakým novým opatřením, či dokonce nějakou novou strategií, „ochránit, posílit a zlepšit světový mír". To by nám tak ještě scházelo," uzavřel.

Související

Evropa

Politico: Evropě hrozí ekonomická apokalypsa

Stagnace, klesající konkurenceschopnost a blížící se návrat Donalda Trumpa do Bílého domu vytvářejí existenční výzvu, která by mohla otřást základy prosperity kontinentu. Evropa se nachází ve zlomovém bodě, kdy musí čelit hlubokým hospodářským problémům, jež by mohly výrazně ovlivnit její budoucnost, uvedl server Politico.

Více souvisejících

EU (Evropská unie) Tomáš Haas

Aktuálně se děje

před 23 minutami

před 1 hodinou

Volodymyr Zelenskyj

Putin miluje zabíjení, prohlásil Zelenskyj. Pak zkritizoval Slovensko

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se ve čtvrtek v Bruselu setkal s lídry Evropské unie, aby projednal strategické otázky spojené s postavením Ukrajiny a role EU ve světě. Jednání probíhá jen měsíc před tím, než se Donald Trump znovu ujme úřadu prezidenta Spojených států.

před 1 hodinou

Kamov Ka-52 Alligator (v kódu NATO:

Rusové si sestřelili svůj vlastní vrtulník

Ruské ozbrojené síly zaznamenaly další ztrátu jednoho ze svých nejmodernějších bitevních vrtulníků Kamov Ka-52 „Aligátor“ v incidentu, který je pravděpodobně výsledkem přátelské palby. Uvedl to server Kyiv Independent.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Severokorejší vojáci v ruském výcvikovém táboře.

Válka na Ukrajině se může změnit. Severokorejci mohou bojiště přiblížit dobám druhé světové

Nasazení severokorejských elitních jednotek do války na Ukrajině vyvolává vážné obavy. Speciální síly Storm Corps, známé svou brutalitou a extrémním výcvikem, mohou konflikt přetavit v krvavou přetahovanou, připomínající hrůzy z druhé světové války. Jejich přítomnost bude eskalovat násilí na frontě a přinese další utrpení, které v moderním civilizovaném světě nemá místo. 

před 3 hodinami

Čínská armáda, ilustrační foto

Válka na Ukrajině je pro Čínu zlatý důl

Konflikt na Ukrajině se pro Čínskou lidovou osvobozeneckou armádu (PLA) stal klíčovým zdrojem inspirace. Více než jen sledování válečného dění jde o detailní analýzu taktik, technologií a strategií, které PLA přizpůsobuje vlastním potřebám. 

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Kapitol Spojených států amerických 

Washington se kvůli Trumpovi a Muskovi propadl do chaosu

Washington se ve čtvrtek ocitl v chaosu poté, co budoucí prezident Donald Trump a nejbohatší muž světa Elon Musk zablokovali krátkodobý návrh rozpočtu, který měl udržet federální vládu v chodu do začátku Trumpova druhého funkčního období. Uvedl to server CNN.

před 5 hodinami

Aktualizováno před 5 hodinami

před 5 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyzval USA k raketovému duelu. Chce světu dokázat sílu raket Orešnik

Vladimir Putin na tiskové konferenci uvedl, že Rusko je připraveno na raketový „duel“ s USA, který by ukázal, jak nová ruská hypersonická raketa Orešnik dokáže porazit jakýkoli americký raketový obranný systém. Putin tuto raketu, která má schopnost nést jaderné hlavice, používá jako nástroj k vyhrožování Západu.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Evropa

Politico: Evropě hrozí ekonomická apokalypsa

Stagnace, klesající konkurenceschopnost a blížící se návrat Donalda Trumpa do Bílého domu vytvářejí existenční výzvu, která by mohla otřást základy prosperity kontinentu. Evropa se nachází ve zlomovém bodě, kdy musí čelit hlubokým hospodářským problémům, jež by mohly výrazně ovlivnit její budoucnost, uvedl server Politico.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Dmitrij Medveděv

Novináři i lídři NATO. Medveděv označil legitimní cíle Ruska

Dmitrij Medveděv, místopředseda ruské bezpečnostní rady, znovu ukázal svou ostrou rétoriku. Ve středu na svém Telegramu zaútočil na NATO a britský deník The Times kvůli jejich informování o smrti ruského generála. Medvěděv naznačil, že pokud je generál „legitimním cílem“, totéž může platit i pro představitele NATO a novináře.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Ukrajinci už zabili stovku severokorejských vojáků. Tisíc jich zranili

Podle informací jihokorejských zpravodajských služeb přišlo v bojích na straně Ruska ve válce na Ukrajině o život nejméně 100 severokorejských vojáků, dalších 1 000 bylo zraněno. Tuto informaci pole BBC uvedl jihokorejský poslanec Lee Sung-kwon po brífinku parlamentu s Národní zpravodajskou službou Jižní Koreje.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy