Ostrá kritika EU: Proč se nebránila uprchlíkům? Publicista o uprchlické krizi

Praha - Politický konsultant a publicista Tomáš Haas se zamyslel nad celou šíří uprchlické krize a nad tím, proč se jí Evropská unie nebránila. Podotkl, že EU krize řeší tak, že opakuje své vlastní chyby, a nejinak prý jednala v případě uprchlické krize.

"Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker tvrdí, že Schengenský prostor "je zde natrvalo" a říká, že nové evropské pohraniční jednotky "dokončí to, co mělo být učiněno hned na začátku" Řekl, že Evropa nese "společnou odpovědnost" za ochranu Schengenu a vyzval členské státy EU, aby přijaly nové kontroverzní návrhy Evropské komise. Jean-Claude Juncker vyzval státy EU, aby urychleně přijaly návrh na vytvoření nových unijních jednotek pohraniční a pobřežní stráže. "Není čas na byznys jako obvykle když žadatelé o azyl, většinou Syřané, prchající před válkou, zaplavili vnější hranice Evropské unie", řekl. "My, Evropané, už nemáme mnoho hranic. Máme jen jednu a máme společnou odpovědnost ji chránit", řekl Juncker," začíná na sociální síti svůj komentář Haas.

Podle něj ale Juncker neřekl to hlavní, a sice, že krize nevznikla spontánně, že její vznik provází vážné pochyby, že silné státy Unie v čele s Německem nový problem odmítaly řešit a dovolily mu přerůst v neřešitelnou krizi. "Nakonec svými výzvami a sliby, migranty do Německa a tím fakticky do celé Evropy pozvali. A vyniklou krizi chtějí řešit tím, že masově přicházející migrant chtějí "přidělovat"ostatním evropským zemím," dodal.

Evropa podle něj nechránila společnou hranici a odmítla od počátku použít existující nástroje, jako Dublinskou smlouvu a na základě argumentu o "diktátorském režimu" Bashara Assada začala přijímat statisíce uprchlíků. "Vůbec nevadilo, že počet těch „uprchlíků před Assadem" náhle vyrostl z téměř ničeho ve statisíce, že pod zástěrkou záchrany Syřanů před jejich krutým diktátorem, Evropa přijala, přijímá a bude přijímat miliony migrantů všech barev a zemí původu, zemí kterým nevládne Assad, zemí od severu Afriky do jejího od konfliktu v Syrii velmi vzdáleného středu, zemí kde v dlouhodobě existujících uprchlických táborech trpí statisíce skutečných uprchlíků před lokálními konflikty, před suchem a hladomorem. Společné mají noví evropští „asylanti" kromě mobilních telefonů a iPadů v kapsách jen to, že mohli zaplatit tisíce dolarů převaděčům za organizovaný transport do Evropy.Proč se Evropa nebránila, proč nepoužila své vlastní existující nástroje a udělala z nich cáry irelevantního papíru, se asi nikdy nedozvíme. Nedozvíme se ani, v čem je Assadův režim o tolik horší než kruté diktatury ve státech jako Jemen, Emiráty, nebo Saudská Arabie, že jeho svržení je stejně důležité, nebo ještě důležitější, než zastavení Islámistických fanatiků ISIS," dodal publicista.

"Pan Juncker chce, aby nám všem bylo jasno, že za jeho předsednictví „uděláme vše pro to, abychom ochránili, posílili a zlepšili to, co jsme vybudovali" řekl. Co jsme ale „vybudovali"? Je stále více zřejmé, že Evropská unie není „děvče do nepohody". Hospodářské společenství evropských zemí, které bylo motorem zázračně rychlé proměny válkou zdevastované západní Evropy v kontinent bohatých a prosperujících zemí, se začalo podle plánů evropských federalistů na základě představ italského komunisty Altiera Spinelliho měnit v úředníky řízený superstát bez demokracie, bez kontroly, jehož smyslem se stalo vytváření statisíců nařízení, opatření, směrnic, dotačních programů, bombastických plánů a iniciativ. Ty pak bez výjimky skončily, po tom, co jejich implementace stála miliony a miliardy Euro a tisíce dalších byrokratických zásahů do všech oblastí života evropských občanů, tím, že tiše vyšuměly do zracena," pokračuje Haas.

"Vzpomene si dnes někdo na takové smělé plány jako „Lisabonská Strategie", přijatá v roce 2000? Podle plánu se měla Evropská Unie stát do roku 2010 „nejkonkurenceschopnější a nejdynamičtější znalostní ekonomikou, schopnou udržitelného hospodářského růstu s více a lepšími pracovními místy a s větší sociální soudržností". Nestalo se, do roku 2010 stále více zaostávala a její konkurenceschopnost se snižovala a strategie v duchu „dohnat a předehnat" se projevila jako čirá utopie," uvádí publicista.

Jaké z toho plyne poučení? "O Lisabonské Strategii se přestalo mluvit, poslušní pisálkové v mediích o ní přestali psát. Když přišel rok 2010, rok, kdy se rozjásaná Evropa měla stát světovým ekonomickým leadrem, neštěkl o Lisabonské strategii ani ten příslovečný pes. A v útrobách Bruselských mrakodrapů vznikla strategie nová, strategie lepší a strategie dokonalejší. Strategie „Evropa 2020". Že si na ní nevzpomínáte? Nevěšte hlavy, nevzpomínají na ní ani media, ani evropští byrokraté ani evropská elita, ani vlády, které odhlasovaly její vznik. Stejně jako Lisabonskou strategii ji raději nepřipomínají svým občanům, kteří nesli její náklady," prozradil.

Evropská unie je podle něj mistrem v objevování slepých uliček, ve vytváření bombastických strategií a v jejich rychlém zapomínání, ve vytváření krizí a v jejich řešení. "Evropská unie své krize řeší tak, že to, co bylo jejich příčinou, své vlastní chyby, opakuje na řádově větší škále. Migrační krize je toho posledním příkladem. Panu Junckerovi konečně došlo, že Unie musí udělat to, co neudělala hned na počátku. Pokud si ale myslíte, že se Unie vrátí do okamžiku, kdy udělala chybu a opustila Dublinskou smlouvu a vzdala se používání svých nástrojů azylové a imigrační politiky, mýlíte se. Evropa nebude přemýšlet o tom, proč krize vznikla, jaké udělala chyby a jek situaci řešit. Ne, bude, jako vždy, dělat totéž co dělala dosud a co krizi zavinilo, jen to bude dělat na větší škále. Musíme „ochránit, posílit a zlepšit to, co jsme vybudovali"," píše Haas.

"I když to, co jsme vybudovali, je největší evropská migrační a snad i humanitární krize od konce druhé světové války. A když mluvíme o válce, začínám mít strach, že se Unie rozhodne nějakým novým opatřením, či dokonce nějakou novou strategií, „ochránit, posílit a zlepšit světový mír". To by nám tak ještě scházelo," uzavřel.

Související

Více souvisejících

EU (Evropská unie) Tomáš Haas

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Vít Rakušan

Rakušan vyjednal pro policisty ještě tisícikorunu navíc

Vicepremiér a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) představil zástupcům odborů bezpečnostních sborů parametry plánovaného růstu platů policistů a hasičů pro příští rok. Nad rámec už schválených 1500 Kč získá každý policista i hasič dalších 1000 Kč jako součást stabilizačního příspěvku, informovalo ministerstvo vnitra v tiskové zprávě. 

před 2 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

COP29

Jde vůbec o počasí? Na COP29 dostalo pozvánku víc ropných lobbistů než zahraničních delegací

Fosilní paliva a jejich vliv na klimatické konference se znovu dostaly do centra pozornosti na letošním klimatickém summitu COP29, který se koná v Ázerbájdžánu. Podle informací od deníku The Guardian bylo na konferenci jako hosté ázerbájdžánské vlády pozváno nejméně 132 vedoucích pracovníků a zaměstnanců ropných a plynárenských společností. Tito hosté získali speciální akreditaci „hostitelské země“, což jim poskytlo privilegovaný přístup na jednání.

před 5 hodinami

Olaf Scholz, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Scholz po dvou letech zvedl telefon a zavolal Putinovi

Německý kancléř Olaf Scholz si poprvé po dvou letech volal s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Podle serveru DW to potvrdil mluvčí spolkové vlády. Oba státníci spolu mluvili asi hodinu, Berlín hodlá o obsahu rozhovoru informovat členské státy NATO. 

před 6 hodinami

Lidé čekají ve stanici Můstek během zastavení provozu metra na lince B. Prohlédněte si galerii

Metro na lince B odpoledne nejezdilo

Na lince metra B musel být v pátek odpoledne na necelých 20 minut zastaven provoz po celé trase mezi stanicemi Zličín a Černý Most. Do kolejiště totiž vstoupila duševně narušená osoba. Aktuálně už vlaky opět jezdí v obou směrech. 

před 7 hodinami

Ministerstvo práce, ilustrační fotografie.

Platy ve veřejné sféře v lednu vzrostou. Ministerstvo práce poslalo návrh dál

Platy státních zaměstnanců a zaměstnanců ve veřejné sféře od ledna paušálně vzrostou o 1400 korun. Informovalo o tom ministerstvo práce a sociálních věcí, které dnes poslalo příslušný návrh do připomínkového řízení.  Jednotlivé platové tarify budou valorizovány v rozmezí od 1,8 % do 11,5 %. Výjimku tvoří pedagogové v regionálním školství a akademičtí pracovníci státních vysokých škol, jimž se platové tarify navýší o 7 procent, tedy v rozmezí od 1 090 Kč do 4 040 Kč. 

před 8 hodinami

Ilustrační fotografie.

Problémy SOCDEM s Lidovým domem pokračují. Soud rozhodl ve prospěch Altnerových

Problémy sociálních demokratů s Lidovým domem nekončí. Obvodní soud pro Prahu 1 rozhodl, že SOCDEM má zaplatit pozůstalým po zesnulém právníkovi Zdeňku Altnerovi, který po straně požadoval miliony za právní služby, téměř půl miliardy korun. K žalované částce ve výši 18 a půl milionu korun přibyly úroky a smluvní pokuta. Sociální demokraté s rozsudkem nesouhlasí. 

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Aktualizováno před 11 hodinami

Jan Cimický

Cimický je vinen, rozhodl soud. Dostal nejvyšší možný trest

Psychiatr Jan Cimický, který čelil obviněním ze znásilnění a vydírání, je vinen, rozhodl Obvodní soud pro Prahu 8 v pátek. Obžalovanému udělil nejvyšší možný a žalobkyní navrhovaný trest v délce pěti let odnětí svobody. Rozsudek není pravomocný, je možné se proti němu odvolat. Cimický, který dnes k soudu opět nepřišel, vinu dlouhodobě odmítá. 

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 12 hodinami

před 13 hodinami

před 13 hodinami

před 14 hodinami

Káže vodu, pije víno. Evropa boj s počasím jen předstírá? Plánuje pravý opak, varují experti

Evropa plánuje rozsáhlé rozšíření kapacit pro výrobu energie z fosilního plynu, a to navzdory svým ambiciózním klimatickým cílům, které prezentuje na summitu COP29. Uvedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy